| alexandrug165 a întrebat:

Salutare, am si eu o problema...
Sunt in clasa 11, recent m-am transferat de la stiinte ale naturii pe mate-info (pentru ca vreau sa ma fac programator). Eu m-am mutat pentru informatica mai mult, insa eu deja stiu cam toata materia din clasa a 11-a, deci nu ar fi o problema asta. Ideea e urmatoarea : Nu ma simt deloc bine aici la mate-info, pur si simplu nu am motivatie nici macar sa lucrez (am colegi si profesori ok, cu toate ca sunt noi, dar nu am deloc motivatie si nu ma simt bine... informatica am invatat-o din clasa a 10-a, de cand eram la stiinte ale naturii, insa acum nici macar nu mai pot sa invat singur).
Ce as putea sa fac? Se poate (si daca merita) sa ma transfer din semestrul 2 de la mate-info la stiinte? Oare vor spune profesorii ceva? (Chiar nu mai stiu ce sa fac, pur si simplu nu ma simt deloc bine aici si simt ca nu e locul meu).
As avea nevoie de cateva sfaturi, multumesc!

Răspuns Apreciat de Editori
| Speranta12 a răspuns:

Modul in care inveti informatica la liceu e greoi si plictisitor. Aia te trage pe tine in jos si te face sa crezi ca nu iti place.

Dar nu lasa asta sa te ia de pe drumul tau, acela de a deveni programator.

Nu uita ca scoala e compusa doar din niste metode de invatare. Daca metodele de predare nu sunt bune, nu inseamna si ca materia nu e buna. Materia e buna, doar ca trebuie sa schimbi metodele de invatare.

Schimba metoda, stilul in care inveti informatica si matematica si o sa vezi ca iti va reveni apetitul de acumulat cunostinte.

La locul de munca in IT nu te va intreba cat de prost te-ai simtit tu in liceu si facultate si cum ai invatat tu informatica. Pe ei ii intereseaza doar SA STII BINE informatica. In ce moduri ai aflat-o? Tine doar de tine.

Tine minte ca liceul e doar UNA DINTRE SURSELE de unde iti iei informatiile, DAR NU E SINGURA.
NU LASA ca liceul sa fie singura ta sursa de invatare, ca ai sa te plafonezi. Nu o sa evoluezi prea mult.

Asa ca atunci cand nu intelegi ceva de la un profesor sau nu iti place cum iti explica, nu te mai plange atat, de parca ar fi singura sursa de la care sa inveti.

Informatica e universala. Sunt multi oameni care o predau. Asa ca alege-ti alte surse de unde sa inveti. Cauta pe diverse siteuri si pe Youtube.

Si de la Mate-Info NU PLECA. TINE MINTE, tu VREI sa devii programator. Iar pentru asta ai nevoie de un liceu de info si o facultate pe sfera de info. Ai nevoie de astea ca sa te puna fata in fata cu multe probleme si provocari in domeniul IT, pe care sa inveti sa le rezolvi. Acestea iti vor oferi teoria avansata necesara, vor intari cunostintele si capacitatea de a rezolva problemele din acest domeniu pentru a deveni un programator bun la baza. Si pentru asta trebuie sa inveti. Si sa continui cu studiile in acest sens.

Asa ca daca nu iti plac metodele de predare, nu-i nimic, nu-i un capat de lume. Reorienteaza-te in labirint si cauta alte surse de invatare ca sa nu mai fii dependent 100% de ce ti se preda in liceu. Invata acasa, invata dinainte din timp, astfel incat sa nu fii prins cu garda jos la liceu. Fii cu un pas inaintea la ce se preda acolo. Si nu renunta la visul tau doar pentru ca intr-un anumit liceu din Romania nu te simti tu bine. Rabda si treci mai departe ca sa termini si sa-ti iei diploma cu nota mare, sa iei admiterea sa ajungi la o facultate buna.

Nu pierde imaginea de ansamblu. Tu ai de parcurs un liceu, un program de licenta in IT de 3 ani si apoi un program de masterat in IT pe 2 ani. Apoi trebuie sa te angajezi si sa fii competent la locul de munca. Deci tu esti abia la inceput si ai multe de facut de acum inainte ca sa iti indeplinesti scopul de a deveni programator. Doar nu vrei sa renunti acum la inceput fiindca ti se pare grru. laughing
Pai daca acum ti se pare greu sau nu te simti bine la ore, ce-o sa faci la facultate, unde profesorii sunt si mai recibsi mai rigizi in stilul lor de predare? Fii mai serios si ia-ti viata in dinti. Ai un drum lung de urmat. Daca te plangi de pe acum ca nu iti convine si te plangi si la cele mai mici detalii care te supara, inseamna ca nu esti inca pregatit pentru domeniul asta.

Reconsidera-ti viata si scopurile, ca altfel involuezi, ramai in urma. E o treaba serioasa aici.

Si sa stii ca ai concurenti multi din toata tara pe programare. Si nu toti dintreei se simt bine la liceu. Si totusi invata. Si invata din greu multe chestii, mai multe decat bruma de informatii ce se baga pe gat la liceu. Ei invata ca sa fie cei mai buni in domeniul lor si nu se lasa intimidati de cum se simt la clasa. Ei stiu ca aia e doar un procent mic din dezvoltarea lor si ca trebuie sa depuna mult efort pe langa scoala ca sa devina buni. Sa stii ca alti tineri care sunt mai rationali si mai reci si mai competitivi, ei nu gandesc ca tine. Ei isi vad clar scopurile pentru care depun efort si stiu ce sacrificii trebuie sa faca pentru a ajunge ce si-au propus. Nu se lasa intimidati de niste prostioare ce tin de feeling insignifiante. Sunt multi tineri competitivi in Romania care ti-o vor lua inainte, pentru ca indura mai mult si se pregatesc mai muly.

Asa ca nu te mai plange atat si pune mana sa inveti mai mult pe langa scoala. Ai mult concurenti care sunt ca un ghimpe on coasta ta. Si ti-ar putea fura succesul, daca te lasi pe tanjeala.

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Mai, eu personal am ajuns la simplul si unicul motiv pentru care voi nu reusiti sa intelegeti o materie: vă lipsește IMAGINAȚIA, punct.
Degeaba ai gândire logică și sinapse nelimitate dacă imaginația ta este egală cu 0.
Priceput?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic să te transferi la științe, dar nu tot în clasa de științe din care ai plecat, pentru că mi se pare ciudat să te întorci "cu coada între picioare" în fosta clasă. Adică eu cel puțin nu m-aș mai întoarce într-o clasă din care am plecat. Și da, profii o să comenteze și o să îți pună într-una întrebări, că așa le place lor, să se bage unde nu le fierbe oala și să comenteze în necunoștință de cauză.
Totuși, dacă te-ai transferat doar de vreo săptămână, cred că te vei acomoda până la sfârșitul semestrului. Dacă nu, mai bine te transferi.

| alexandrug165 explică (pentru anonim_4396):

Daca ar fi sa ma transfer, m-as transfera tot la aceeasi clasa, nu am de ce sa ma transfer la alta. Cu colegii aia ma intelegeam super bine, cu profesorii la fel. Ideea e urmatoarea : si aici vorbesc cu colegii, profesorii par ok, dar nu ma simt eu bine... Oare mi se intampla asta pentru ca e la inceput de an scolar? Nu prea inteleg de ce ma simt prost :/.

| Speranta12 a răspuns (pentru alexandrug165):

Te concontrezi prea mult pe spatiul inconjurator, pe colegi, pe feelings, in loc sa te concentrezi pe informatiile pe care le primesti acolo si cum sa le folosesti. Fii mai pragmatic in viata, nu te mai concentra atat pe cum te simti tu cu colegii si altele, ca dupa liceu, cu majoritatea nici nu o sa te mai vezi des, chiar daca te intelegeai bine. Viata va duce in multe alte parti, departe unul de altul si relatiile se racesc. Toti isi cauta traiul cel mai bun si locul cel mai bun de munca dupa studii. Dovada atatia tineri din atatea generatii, chiar si din a mea din prezentul recent, care fiecare am plecat, ne-am rasfirat in toata tara unde ne e mai bine.

Oamenii dupa 20 nu mai tin cont de relatiile din liceu foarte mult. Pleaca sa isi faca bani si un trai. Oamenii sunt foarte competitivi, mai ales aia din IT. Si tu ce-o sa faci? O sa termini un profil oarecare la care te-ai mutat sau o sa termini mate-info, pe care nici n-ai intrles-o dupa 4 ani de liceu, pdntru ca tu erai concentrat pe alte prostioare in acest timp? Competitorilor si angajatorului tau nu o sa le pese de asta.

FACTS OVER FEELINGS.

Iti mai zic o data. Tu nu te simti bine acolo fiindca tu nu te simti pregatkt acolo si nu te simti in rand cu colegii tai la nivelul lor. Pune mana si invata de 2 ori mai mult ca sa intelegi materia si ia-o inainte la ce se preda la liceu. Numai asa o sa iti recapeti increderea in tine. Info de pe net sau din meditatii cu UN MENTOR BUN.

Sinlasa prostiile despre cum e clasa, cu te simti, lasa-i pe altii si altele. Nu astea conteaza. Conteaza sa devii tu bun pe mate si pe info. Atat. Asa ca pune mana pe invatat sa nu te mai simti in urma.

Si apropo, majoritatea elevilof din toate liceele nu se simt bine in perioada asta. Motivul? E abia inceput de scoala si abia se invata sa se acomodeze iar cu rigorile scolii. Asa fac adolescentii mereu, trec printr-ul rollercoaster de emotii mereu. Asta nu inseamna sa lasi emotiile prostesti si trecatoare sa iti DECIDA TIE VIITORUL.

Ai grija si fii mai rational, asa este un programator bun - nu un papa-lapte plangacios si sclifosit. Fii mai tare, ca viata-i dura. Facultatea si locul de munca vor fii mai rigide si serioase decat ceea ce intampini tu acum.