| itscloudyoutside a întrebat:

Am si eu o problema. Va avertizez ca o sa para stupid. Am o teama foarte mare si exagerata de orele de matematica (mai ales algebra, la geometrie ma descurc ceva mai bine, spre surprinderea multora). Am o medie destul de ok, dar asta doar pentru ca era sa ramana multi din clasa corigenti si la sfarsitul semestrului 1 am primit un test foarte simplu la geometrie la care am luat 10 majoritatea dintre noi, si ne-a dat un punct in plus la teza. Pentru ca eu in realitate nu suport matematica, si sunt un anti-talent complet. Iar profesoara de matematica nu e chiar o zana buna cu bagheta magica. Nu vreau sa ma intelegeti gresit, ca profesoara e cea mai buna din scoala, nu e asta problema. Dar personalitatea ei e una care te face sa te simti foarte inferior fata de ea, te sperie pur si simplu. La ora ei nu se aude nici musca. Mai face glume cateodata ca sa mai radem, dar... Egal cu zero. Si probabil si asta ar fi unul din motivele pentru care mi-e groaza pur si simplu de ora de mate. Si problema de fapt este iesitul la tabla. Mereu stau ghemuita in scaun gandindu-ma "Sper sa nu ma scoata la tabla, sper sa nu ma scoata la tabla!" Cand ies la tabla nici sa calculez nu mai stiu, ma pierd complet. Mi-e frica sa nu fac ceva gresit (am spus de la inceput sa o sa sune totul foarte foarte stupid). Si cand ma gandesc ca trec pe clasa a 8-a... Cum trec anii, materie e din ce in ce mai grea. Deci as putea sa fac ceva in legatura cu chestia asta? Multam! happy

P. S.: Sper ca am nimerit categoria.

Răspuns Câştigător
| ruxandraaaaioanaaaa24 a răspuns:

Da, categoria e ok!
Dar, desi nu sunt cea mai potrivita sa-ti dea sfaturi, eu trecand a 12-a la profil filologie prima clasa si deci ne mai studiind matematica de un an de zile, iti recomand sa rezolvi acasa tot felul de exercitii si probleme(asta pentru algebra), fiindca astfel vei capata dexteritate, iar la tabla vei reusi sa rezolvi repede si corect tot ceea ce vi se da la scoala de rezolvat la matematica.
Asadar, fiind stapana pe tine, avand incredere in tine si rezolvand repede exercitiile, nu vei mai avea de ce sa iti fie teama. Cu timpul, prezenta profesoarei si apropierea orei de mate nu te vor mai inspaimanta!
In plus, gandeste-te ca si profa ta de mate este tot un om, ca si tine, ca si mine, ca orice altcineva mai vrei tu! E om si nu ai ce sa patesti daca iesi la tabla la ora de matematica. Nici note proaste nu iei daca iesi la tabla, decat daca nu sti notiunile elementare, care, din ce ai spus tu anterior, mi se pare ca le stapanesti.
Deci, lucreaza mai mult acasa la matematica, chiar daca nu prea agreezi aceasta materie, iar teama ta va disparea usor, usor, dar sigur!
Succes! big hug kiss Sper ca ti-am putut fi de folos!

10 răspunsuri:
| teiube a răspuns:

Nu ai de ce sa te consideri ciudata sau mai stiu eu cum nici mie nu imi place matematica eu sunt la profil de uman si imi place nu imi fac mat ca trec in a11 deci am scapat daca nu iti place mate invata macar de 5 ca sa nu ramai corijenta iar la liceu opteaza pentru uman si stai linistita cred ca mai mult de jumatate di globul pamantesc uraste matematica

| CristiPavel a răspuns:

Da, ai putea.

Si eu am trecut prin ceva asemanator dar prin liceu. Stai linistita, nu esti singura, la multi le e frica.

Daca inveti zilnic nu ai de ce sa te temi. Sa nu faci "pauze indelungate". Unde nu stii nu te feri sa intrebi pe altii care stiu, lasa orgoliul de-o parte, nu te ajuta cu nimic.

Incearca sa nu te mai lupti cu tine insuti, ca ti-e frica sa iesi la tabla. Incearca sa accepti acest lucru.

Iti recomand o atitudine care te-ar ajuta sa treci peste acest stres. Poti citi mai multe de aici:
http://castigatimp.com/atitudinea-care-te-scapa-de-stres/

| Necunoscută a răspuns:

Mă regăsesc happy. Dar asta mi se întâmpla doar pe clasa a 5-a şi a 6-a. la orele de limba română! Aveam o profesoară mai în vârstă, pitică şi foarte exigentă. Mă speriam doar când suna clopoţelul ca să intrăm în clasă şi mă gândeam "Pff, vine Comănescu!". Doar când îmi striga numele (la prezentă) mă treceau toţi fiorii. Culmea, era aşa de bună la psihologie, că a observat. Mi-a spus "Ioana, nu trebuie să-ţi fie frică de mine. Văd teama în ochii tăi. Nu te mănânc.". De atunci, totul a fost ok. Teama a început să dispară, eram relaxată la orele ei.

Eu am terminat a 8-a, acum aştept liceul. În legătură cu problema ta. nu ştiu dacă e bine sau rău că profesorii sunt, uneori, exagerat de exigenţi. Adică. nu-mi plac profii care sunt foarte serioşi, nu spun niciodată glume şi tot timpul stresaţi. A greşi e omeneşte. Toţi greşim. important e să ne recunoaştem greşeala, s-o rezolvăm şi să încercăm să n-o mai repetăm. Materia de a 8-a nu e foarte grea, dacă o să te ţii de treabă, o să te descurci.

E important să-ţi alungi teama. Nu te va mânca, dacă vei greşi la un calcul, o formulă, profa are obligaţia de a te corecta, de a te ajuta. Dacă greşeşti o dată, nu e sfârşitul lumii. Şi eu mă mai ghemuiam câteodată în bancă, la orele de geometrie laughing nu-mi place să desenez la tablă, că în rest îi dau în mufă.

Ai încredere în tine! Asta e esenţial. Nu învăţa exerciţiile pe de rost, le vei uita şi te vei pierde. Fii mai sigură pe tine! "Învinge" matematica, n-o lăsa să se pună stăpână pe tine.

Run the world, girls! big grin

| anotimp2 a răspuns:

Gimnaziul...amintiri...si eu am avut o profa foarte severa. dar datorita ei am ajuns unde am ajuns. Din liceu am inceput sa inv matematica singura. fara ore suplimentare. si in vacanta astfel ca stiam materia cu un an inainte.
dar sa-ti spun. intra 5-a ma inscris la olimpiada(mentionez ca uram matematica, nu avem nimic de a face cu ea). Dar am prins drag de materia asta, astfel ca dintr-a 6 profa mi-a pus in brate o "duzina "de culegeri pe care le-am facut mai de voie mai de nevoie. sa nu-ti inchipui ca avem numa 10 laughing. si dintr-a 7a, prin exercitiu nici nu mai trebuia sa stau sa ma gandesc la probleme, totul mergea de la sine. Dar tot detestam matematica, numai numele cand ii auzeam. Intra 8-a am vrut sa dau la filo-bilingv, dar daca faceam asta, era cea mai mare greseala din viata mea. Noroc ca m-am razgandit si am ajuns la mate-info -bilingv. Chiar daca n-am urmat mate mai departe, ea o sa ramana pentru. mine cea mai frumoasa amintire si materielove struck. Asa ca daca profa te pune sa lucrezi, nu te speria ca mai tarziu o sa culegi roadele muncii tale. Sper ca te-am ajutat!

| elenaborosoiu a răspuns:

hello ana si eu tot o profesora lafel...zana zanelor dar cateodata e f de treaba depinde de ziua respectiva incearca sa te gansesti ca poti si incerca sa gasesti un punct bun al profesoarei, trebuie sa gasesti tu unul...bafta! sper ca te-am ajutat

| bubbles_6003 a răspuns:

laughing Vreau sa-ti spun ca stiu exact prin ce treci! Cred ca avem aceeasi profesoara. Eu am terminat liceul si vreau sa-ti spun ca nu ai ce sa faci decat sa inveti! Sa nu aibe de ce sa se lege de tine si sa primesti note mici. Stiu ca nu o sa fie usor dar asta este. Iti tin pumnii si chiar sper ca o sa fie bine! >big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai kinistita ca nu esti singura care nu suporta matematica si careia ii e teama de ea.
Asa eram si eu in generala.Imi ingheta sangele in vene cand se suna si venea profesorul de matematica in clasa.Ma faceam mica mica in banca si ma rugam sa nu ma scoata la tabla. Aveam noroc ca la geometrie nu prea ma scoatea.La algebra ma era cum era dar la geometrie eram paralela cu tot.Si profesorul, care era si director in scoala, stia asta.Toti ne temeam de el.La ora lui, nimeni nu indraznea nici sa respire.Cu toate astea,a fost un profesor bun si tot ce ma stiu acum, stiu de la el ca la liceu, numai matematica nu fac.Ascult muzica, stau cu capul pe banca, mananc.Imi spune numai sa nu fac galagie si sa mai''xeroxez''ceva de pe tabla.
Cat despre tine, nu ai ce sa faci.La liceu, teama o sa dispara, mai ales daca o sa optezi pentru un profil uman
bafta!happy

| criminalu67 a răspuns:

Salut asa este si la mine,ieri ma inceput scoala ieri o fost Luni sunt din Judetul Bihor,Localitatea Oradea,la scoala COLEGIUL TEHNIC Constantin Brâncusi si ieri si astazi n-am facut ore decat neam cunoscut,a dar la mate am facut un esertitiu dar credeti ca l-am facut?
nici vorba am mintit ca n-am caietul la mine
si eu al aveam in geanta
si ne-a spus profesorul de mate maine va vad eu cum radeti la tabla
si eu cand am auzit
mi-a trecut fiori in mine
si ma gandesc ca astazi ce sa fac sa nu ies la tabla
si inainte la o scoala de rromi unde eram eu si cativa romani intre rromi, si eu nu sunt rrom, sunt romin si cand eram in clasa 7 in haieu de unde eu veneam de la satul betfia 4km pana in haieu si cand venea in clasa Berlinde Viorica
nu stiam ce sa fac?
dar din clasa 5 pana in clasa 7 purtam frica de ea
dar ea baga atat matematica in noi
ca eu dormeam la ora ei
si o daat in clasa 6 m-a trimis la tabla si m-a pus sa fac niste ecuati de gradul 2
si eu am scris tot ce mia dictat ea
si dupa m-a pus sa rezolv
si eu ma uit catre ceilalti colegi si or incepu sa se rada de mine laughing rolling on the floor
si profa de mate batrana rau
o venit la mine nervoasa
si zicea catre mine rezolva o data citra ce esti
si mi-a dat un pumn in fata la cap
cum ar fi de aia ce se pun intre degete
de aia pumnal
si asa m-am infuriat m-am facut rosu ca tucoiul in fata ei
si asa imi vinea sa ai trag un pumn in fata
ca ai zbura tot bulionul pe jos ma refer la (sange)
si mo trims inapoi la banca
si mi-a dat si nota 3
o firar
si din clasa 8 am scapat de ia
si o venit o noa profesoara de mate una tanara pe nume Ongea Roxana
ba da bunciune era
dar norocul iei avea un prieten pilitai
si am zic acum 5 luni la ora cei lalti colegi nu era atenti la ia
toti s-a dus la soba in afara de mine
sa nu imi deie un 2 sau un 4
si i-am zis:
Marin: Domnisoara profesoara am o intrebare!
Roxana: zi?
Marin: aveti prieten?
Roxana: da n-am,da da am
Marin: aveti ori nu aveti?
Roxana: da am,dar de ce esti asa curios? daca am sau nu am?
Marin: intrebam, daca nu aveati, eu va conbinam cu varumeu mai invarsta cu 2 ani!
Roxana: laughing rolling on the floor dar cum poti sa spui asta Marin?
Marin: am vrut sa intreb daca nu sunteti de acord:
Roxana: mai Marin esti nebun? cum sa ma conbini cu varul tau? cum poti spune asa ceva?
Marin: daca am tupeu, spun ce trebuie, nu ce nu trebuie.
si cu problema ta AnnaLovesETF nu am ce sa spun

| pNN1sh3r a răspuns (pentru criminalu67):

Si eu am trecut prin astfel de problema. Dar datoria ei am ajuns sa stiu matematica cap-coada.Trebuie doar sa ai incredere in tine si sa alungi aceasta "teama". Trebuie doar sa lucrezi suplimentar acasa, sau sa faci meditatii...Iti place, nu-ti place trebuie sa suporti matematica asa cum este happy
P.S Sper ca te-am ajutat happy!

| xXfolleXx a răspuns:

Da o sa para ciudat dar si eu am aceeasi problema oricum nu trebuie sa iti fie frica sa gresesti doar nu o sa te ingita ca ai gresit si tu putin eu asa fac acum ma gandesc ca dac gresesc nu o sa imi faca nimic am un scut de protectie format din increderea pe care trebuie sa o ai si tu in tine daca mai stai mult cu frica asta in tine nu vei rezolva nimic...asa ca hai baga mai multa incredere in tine si arata-i profei cat de buna poti fi! succes