| andreisergiu123456789 a întrebat:

Anul asta dau bacul la matematica. Avand in vedere ca bacul incepe acum din iulie, mi-am propus sa iau 8 in simulare la mate, convins ca pana in iulie o sa pot creste macar pana la 9.

Mi-ati putea da niste sfaturi despre cum as putea lua 8 in simulare la mate? Sunt un elev mediocru spre mediu(de nota 6 sau 7). Daca dintre voi, a fost careva in situatia mea, mi-ar putea da si mie cateva sfaturi, poate mi-ar putea sa-mi povesteasca cum a reusit? Va multumesc anticipat! Astept sfaturi!

Răspuns Apreciat de Editori
| RainmakerX a răspuns:

Salut! Am fost mate-info intensiv info. (foarte bun la info si romana, jalnic la mate)

In simularea din clasa a 11-a am luat 6 la mate, iar in cea din clasa a 12-a 8. La bac am avut 9.5 (la mate), 9.6 info si 9.7 romana deci am recuperat pana la urma matematica.

Stii ce greseam? Si iti spun cu toata sinceritatea...
Degeaba faci 300 de variante daca le faci cu baremul in fata sau daca te uiti pe teorie in timp ce le faci. Variantele pe care le faci rezolva-le ca si cum te-ai afla la bac! Acorda acel timp si straduieste-te cat poti. Dupa ce vezi ca esuezi, iei frumos teoria pentru exercitiile pe care nu le-ai putut face si le rezolvi dar nu copiezi baremul ca o maimuta! Trebuie sa gandesti : de ce este formula asta asa sau cu ce pot sa aseman chestia asta? O mai pot folosi si altundeva?

Sincer mi-e dor de matematica de bac laughing)

| andreisergiu123456789 explică:

Uite cum as proceda combinand metoda mea(care o folosesc de ani buni) si metoda ta:
1.)Mai intai as lua 100 de variante din 2017 si 100 de variante din 2018.
2.)As rezolva variantele din 2017 cu baremul langa mine, dar nu m-as uita pe el ca maimuta, ci as urmarii fiecare pas din rezolvare si l-as gandi logic cum ai spus tu.
3.)Dupa ce am terminat cele 100 variante din 2017, iau variantele din 2018, tin baremul langa mine, dar de data asta nu ma uit la rezolvare, ci as incerca sa le rezolv singur, deoarece am un minim de cunostinte de la variantele din 2017.Astfel,dupa cum ti-am spus, pe cele din 2018 le rezolv fara barem, iar daca nu reusesc ma mai inspir din barem, dar din nou luand-o logic nu ca maimuta(rand cu rand explicat daca e nevoie).Eu asa as face fata de tine si sincer eu am un mic"tabiet" ca sa zic asa, daca nu-mi iese din prima un exercitiu, de obicei stau 3 ore pe el, doar dupa 3 ore incerc sa ma mai uit prin barem.Ce zici, cum ti se pare metoda, pe care am gandit-o.E buna sau mai ai o parere, pe care ai dori sa o mai adaugi?
Astept raspuns si sa ai o zi, cat mai frumoasa!

| RainmakerX a răspuns:

Din punctul meu de vedere 50 de variante din 2007-2008 valoreaza cat 100 de variante din 2017-2018. Sunt mai dificile si vezi mai repede ce nu stii / unde sunt probleme.

Si eu fugeam de ele acum cativa ani dar pana la urma ele m-au ajutat cel mai mult. Variantele noi mi se pareau usoare.
Ce am mai observat este ca la variantele noi ti se spun lucruri precum "Demonstrati ca integrala asta este atat." Ei bine, in 2008 nu se facea asa si erau si chestii mai dificile.

Incearca! Stiu ca sunt scarboase subiectele dar macar inveti ceva.

| andreisergiu123456789 explică:

Stiu le-am vazut pe alea din 2008-2009 si legat de ce-ai zis da sunt grele.De fapt alea din 2018 ai putea zice ca sunt pufuleti pentru copii fata de alea din 2008-2009, cel putin visual.O sa incerc sa fac si din ele,de ce nu. Oricum stai linistit,stiu de ele de la proful de mate, el le numeste"cel mai rau lucru care va poate pica la bac" si cam da are dreptate.Dar eu te intrebasem altxeva, daca nu te superi, cum ti se pare metoda mea de mai sus, e buna?

| RainmakerX a răspuns:

Da, este buna.

1 răspuns:
| aXy99 a răspuns:

Am luat 3 in simularea dintr-a 11-a, 5 (cu indulgenta, dupa spusele profesorului) in simularea dintr-a 12-a si 9, 90 in bac. Nu te stresa, e irelevanta nota din simulare. Profesorii nu au voie sa va treaca nota in catalog fara acordul vostru.