| OtraGheaLa a întrebat:

Azi noapte am patit ceva ciudat.Visam ceva(numai stiu ce) era foarte intuneric, m-am ridicat din pat dezorientat ca sa ma duc la intrerupator pentru a aprinde becul, dar nu gaseam intrerupatorul, in cautarea sa pe pipaite am lovit peretele de 3 chiar 4ori dupa spusele mamei de dimineata, am dat monitorul de la pc jos(bine ca nu s-a spart) si am strigat de 2ori la mama(care dormea in camera cealalta), nu stiu daca in gand ca parca ma chinuiam sa cer ajutor. Dupa nu stiu cate sec de agonie mi-am dat seama ca telefonul e singurul ajutor asa ca am inceput sa pipai cm cu cm pana cand am pus mana pe el si am apasat pe o tasta si odata cu luminarea ecranului m-am trezit si eu din vis(altfel nu stiu cum sa ii zic), imediat dupa aceea am apasat si pe intrerupator, apoi am iesit imediat afara sa iau aer.
Intrebarea mea este ce s-a intamplat? Visam si m-am trezit ca un somnambul? Este prima oara cand mi se intampla...Varsta mea este de 20ani.Astept pareri de la d-voastra.

5 răspunsuri:
| IonuţR1995 a răspuns:

Toata treaba asta este din cauza oboselii sau a stresului. Relaxeaza-te.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar tu esti in stare sa aflii adevarul.
In primul rand, ai baut alcool inainte de culcare sau cu cateva ore inainte de culcare? Daca da, atunci este un efect clar al alcoolului.
Daca nu ai baut alcool, poate fii somnambulism, sau doar un cosmar din care ai sarit.

Răspuns utilizator avertizat
| Doarunaltutilizator a răspuns:

Salut.
Poate visul acela a fost unul foarte urat si cand te-ai trezit brusc din el erai un pic dezorientat din ce reiese aici dar incearca sa stai calm si sa te linistesti nu stiu daca ai fost in timpul acela somnambul sau nu e prima oara cand aud de asa intamplare.
Uite visele sunt reprezentari ale sub constientului tau, ale gandurilor tale din cap, majoritatea viselor n-au noima dar dupa un timp majoritatea viselor sunt uitate(90%)acel vis poate a fost un cosmar dar e in ordine acum a trecut, ele vor mai fii prezente in viata ta, ele fac parte din ceea ce esti dar daca le infrunti, nu le dai importanta si le faci fata o sa treci peste ele.
Toate cele bune.

| NH4OH a răspuns:

Nu știu exact dacă e chiar același lucru, dar și eu visam și făceam cam aceleași lucruri.
Visam în principiu ceva negru care mă sufoca, mă trezeam și făceam ca o persoană posedată, mult mai rău ca tine, visând în continuare, fără să-mi dau seama că e realitate. Mă trezeam la realitate odată cu aprinderea de mai multe ori a becului și mai ales când ieșeam afară. Faza asta am avut-o un an în continuu, aproape în fiecare noapte, a urmat o pauză, apoi iar până mi s-a dus ( pe la vârsta de 7-8-9 ani a început). Și acum mi se mai întâmplă, dar rar, cel mai probabil când mi-e rău. În copilărie, pe atunci nu îmi era rău, nu am suferit de nicio boală sau ceva.
Mama mi-a spus că era ciudat, MEREU mă trezeam după o oră cum adormeam, din asta deduc că în ora aia mi se făcea rapid visul până devenea insuportabil și corpul mi se trezea.
Eu cred că asemenea lucruri sunt doar niște tulburări, eu de exemplu moștenesc de la tata.
Nu există medicament, scăpare din așa ceva.
Trece cu timpul, dar sper să nu fie și la tine la fel pentru că eu făceam urât de tot ( pe lângă strigat după ajutor, s-ar speria lumea de pe aici dacă aș povesti ). Am fost la un preot și a zis că am un duh rău în mine laughing
Baftă, multă sănătate!