| jdavy209 a întrebat:

Salutare! Ce parere aveti despre chestia asta pe care o zic parintii in legatura cu prietenii, cred ca toata lumea are 2-3 prieteni care fumeaza de la 13-15 ani gen"nu mai umbla cu vagabontul ala ca o sa ajungi ca el"chiar daca tu nu bei alcool si nu fumezi, spre ex eu nici la banchetul din clasa 8 nu am consumat alcool si nu am fumat! Dar parintii tot o tin pe aia a lor ca daca stau cu unul care fumeaza, pamm! Ca prin magie o sa fumez si eu, adica na eu nu ma l-as influentat de anturaj

4 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! E normal sa gandeasca altfel dar in timp isi vor da seama ca tu nu esti usor influentabil. Acum e mai greu sa nu ai prieteni/colegi care nu fumeaza pentru ca majoritatea asta fac.

| Violleta2022 a răspuns:

Parintii tai au dreptate, ca stand cu un fumator tu inhalezi aceeasi cantitate de fum pe care o inhaleaza si el, pentru ca respirati acelasi aer toxic. In plus, tentatia este atat de mare ca ajungi in 90% din cazuri sa fumezi si tu.
De fapt nu-i magie, ci tentatie, care pentru copii este extrem de usor sa-i influentezi si sa-i convingi. Totul porneste de la o joaca sau un indemn si ajungi sa nu-t dai seama ca ai inceput si tu sa fumezi.
Aculta-ti parintii ca nu-ti vor raul si sunt singurii carora le pasa de sanatatea ta.
Prietenii vin si pleaca si potis a-ti afci un noi, in fiecare zi.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salut! happy Este o normă de protecție. big grin E grija lor, cumva...

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

happy Cât timp ești copil, părinții au tot dreptul să te controleze, chiar dacă ești pur, big grin pentru că trăim într-o lume în care cei mai mulți se schimbă după niște criterii actuale foarte urâte și care îi provoacă copilului, viitor adolescent happy, multă suferință, iar ei vor să îl protejeze să nu aleagă un drum greșit big grin Când devii mai mare, controlul va trebui să scadă în intensitate happy, dar tu să știi să alegi mereu corect și nu influențat și constrâns de ceilalți, de părerea lor. sad Sentimentul tău de identitate, nu trebuie să derive din acțiunile lor, happy iar acestea nu generează viața ta, nici părerile lor nu determină stima ta de sine. big grin Cei mai mulți, se pierd pe ei, încercând să fie ca ceilalți. Tu fii tu! Funda? happy