| andreimihai97 a întrebat:

Salutare,

De mic copil am fost o persoana mai timida, mi-a fost destul de greu sa socializez cu oamenii din jurul meu. Am crezut ca o sa fie ceva trecator, am zis ca e varsta, ca sunt prea mic. Problema este ca in loc sa treaca aceasta perioada mai rau s-a agravat.
Am 20 de ani, m-am inchis in mine si imi este tare greu sa ies la lumina. Imi este foarte greu sa vorbesc cu o fata, ma pierd atunci cand ajung in fata ei. E un sentiment care ma apasa pe zi ce trece. Adevarul este ca m-am si neglijat, muncesc 8 ore pe zi in 3 schimburi, invat pentru facultate, plus alte cursuri. Nu prea mi-am acordat timp liber, sa pot iesi in oras, sa stau cu prietenii mei etc.

Daca ma puteti ajuta cu cateva sfaturi legate de acesta perioada prin care trec, ce ar trebui sa schimb la mine, ce credeti ca ar trebui sa fac in privinta asta.

Va doresc o seara frumoasa.

Răspuns Câştigător
| HazelEyes77 a răspuns:

E de admirat efortul mare pe care il faci sa te intretii si in acelasi timp sa faci si facultate si cursuri ca sa te realizezi. Esti un baiat muncitor si ambitios se vede. Din pacate nu prea iti mai ramane timp liber si pentru tine, sa iesi din rutina zilnica si sa te dedici lucrurilor care iti fac placere si te relaxeaza. Cu atat mai putin sa socializezi si sa cunosti oameni noi. Trebuie sa faci un compromis si sa ti acorzi timp liber macar in week-end sa iesi in oras singur sau cu prietenii si sa uiti pentru cateva ore de munca si probleme. Imposibil sa nu cunosti pe cineva la un moment dat care sa ti placa. Si aspectul fizic conteaza asa ca aranjaza te si imbraca te cu gust. In plus te va face sa fii mai increzator. Repeta ti mereu ca esti o persoana interesanta, care are multe de oferit. Incearca sa vorbesti si sa socializezi mai mult cu persoanele cu care intri in contact.

| andreimihai97 explică (pentru HazelEyes77):

Iti multumesc frumos, pentru sfaturile pe care mi le-ai dat, voi tine cont de ele.
Ma bucur enorm cand vad ca exista oamenii pe care nu ii cunosti, da incearca sa te ajute. Iti multumeac pentru asta.
Iti doresc o zi frumoasa si toate cele bune. ☺️

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte bine. Pai da ce vrei, sa te duci cu altii sa bei, fumezi droghezi? Stai inchis deoarece ai mai mult succes asa. Lasa pe cei subdezvoltati sa renunte la facultate pentru bautura. Serios vorbesc. Si cu gagicareala poate gasesti una de umbla cu cinci si apoi intri in depresie ca vai si in loc sa te faci barosan plangi degeaba.

| alexandramatu23 a răspuns:

Incearca sa faci yoga sau ceva de genul ca sa te relaxezi sau efectiv sa intrebi cu un/o prieten/prietena cum se simt ei si ce ar trebui sa faci. Sper ca te-am ajutat!

| andreimihai97 explică (pentru alexandramatu23):

Iti multumesc de sfat, voi tine cont. Iti doresc o zi frumoasahappy