| DDCC a întrebat:

Salutare dragilor!
Am nevoie de o părere legată de mintea omului și aici mă refer la mine. (Nu mă plâng, ci vreau să văd voi cum vedeți situația asta și ce-mi ziceți).
Situația stă în felul următor: Observ faptul că nu îmi fuge repede mintea, ca și cum ar fi blocată. Mi-au răspuns părinții că e din cauză că eu zi și noapte am fost și sunt cu PC-ul, laptopul, telefonul mobil. Iar când eram mic și nu eram cu astea eram mai vigilent în toate.
Pentru mine pare o explicație foarte bună: Că din moment ce întruna ești dependent de tehnologie și nu la modul creativ (ca și cum ai face puzzle-uri sau alte activități ce te solicită), mintea parcă se blochează, încetinește, se atrofiază.
Deseori văd la alții că dau soluții pentru o chestie sau mă întreabă dacă e posibilă o chestie și rămân pur și simplu șocat fiindcă mie nu mi-a venit acea idee.
Maică-mea mi-a zis că dacă voi mai renunța la tehnologie (fiindcă sunt tot pe laptop în clipuri și cu căștile cu muzica pe cap) îmi voi mai reveni.
Și cred că tot din aceeași cauză eu la filme și seriale am nevoie de multe ori să dau înapoi chiar cu o secundă sau două (fiindcă mintea merge pe modul pasiv, nu e activă),
Cursurile la școală au fost mereu problematice pentru mine, exact cum sunt filmele și clipurile. La examene lucrurile au stat și stau diferit fiindcă acolo altfel am timp să mă pregătesc și din acest motiv am trecut toate examelene unde m-am implicat.
Tot legat de tehnologie am jucat atât de mult pe laptop încât acum orice joc mă plictisește după maxim câteva zile (ultimul joc ok a fost Mafia II dar și pe ăla l-am jucat obligat de mine, apoi i-am prins gustul).
Deci, după cum am scris, recunosc acest lucru la mine cu mintea blocată. Întrebarea mea este dacă pot face ceva (în afară de a încerca lucruri creative prin tehnologie, nu chestii pasive cum ar fi jocuri sau filme) ca să îmi redresez, să îmi repun în funcțiune mintea? Eu consider că e posibil, din moment ce îmi dau seama de multe ori cât de prost am fost în situațiile în care nu mi-a fugit mintea.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Uite ce se poate intampla de la atata stat pe "tehnologie":
https://7news.com.au/......n-c-544627

Eu ti-as sugera sa iei o pauza de la atata "tehnologie" si sa traiesti o viata reala si sanatoasa, iesind afara, intalnindu-te cu prieteni, facandu-ti prietene, bucurandu-te de viata!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incepe sa faci un sport, sa petreci mai mult timp cu membrii familiei, sa citesti carti, sa iesi pe afara etc.

| DDCC explică (pentru anonim_4396):

Știu că ai scris doar de sport dar..Am pierdut bani la pariuri sportive și singurul lucru pe care mi-l doresc este să îmi recuperez o parte din ei. Cu o cotă de 3-4 nu faci nimic iar pe un bilet de cotă 10 sau mai mult e absolut imposibil să nu am minim un meci pierzător. Nici pe net nu mă pot încrede la niciun meci căci fiecare dă pont diferit.