| Buburuza_2097 a întrebat:

imi puteti spune si mie ce stiti despre profilul"stiinte sociale"? multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| Firefly a răspuns:

Stiinte sociale se bazeaza mult pe uman, istorie, geografie, limba romana, dar si limbi straine.Infara de aceste materii de baza mai sunt logica ( a IXa), psihologie (a Xa), economie (a XIa) si filozofie (a XIIa). Alte obiecte: latina (pana intr-a 10a inclusiv), desen, informatica, muzica, religie, sport, chimie, fizica si biologie( ultimele 3 doar pana intr-a 10a inclusiv)iar matematica pana intr-a 12a.(Eu fac si spaniola ca optional)
Acest profil te va ajuta sa intri la facultatea de drept/filozofie/stiinte politice/Relatii internationale si la Academia de Politie, etc.Iti sugerez sa mergi la acest profil caci combina profilul uman cu cel real si ai multe oportunitati dupa terminarea liceului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intr-a9-a teza la geografie/istorie, engleza/franceza/, logica si romana.
Intr-a10-a in loc de logica e teza la psihologie+ ca se introduce educatia antreprenoriala
Intr-a11-a nu mai faci biologie, latina, fizica, chimie, se introduce economia la care dai si teza.
Intr-a12-a, se introduce filosofia, la care dai teza.
clasele a 9-a si a 10-a:
2 ore de mate pe saptamana.thinking
4 de romana
3 de istorie
2 de geografie.etc
Materia e destul de accesibila.happy