| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. Ma numesc Antonio. Am miopie si port - 0.50 la ochiul stang si la ochiul drept 0. Astazi mama mea s-a dus sa imi dea comanda de lentile pentru ochelari. - 0.50 stangul si 0 la drept. S-ar putea sa imi creasca dioptriile intre timp si sa nu se potriveasca dioptriile ochilor mei? Lentilele mereu mi-au venit in interval de 2-3 zile

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stai liniștit că nu ai dioptrii mari și dioptriile nu cresc așa repede oricum. Dacă cresc, cresc în timp din cauza mușchiilor ochiilor prea încordați și a tensiunii oculare prea mare.

Tu ai miopie, deci să eviți să stai cu ochii în telefon/cărți etc fără să iei câte o pauză cât de scurtă cam la 20-30 de minute, sau mai des, și să te mai uiți din când în când la câte un loc sau obiect mai depărtat de tine. Să îți mai miști ochii în sus și după să te uiți înainte. Să eviți să te uiți într-un punct fix când privești ceva, pentru că ochiul e făcut să se miște și să analizeze tot. Să eviți privitul chiorâș pentru că nu ar fi bun. La citit să nu te forțezi să vezi detaliile literelor. Dacă ai înțeles ce scrie, nu trebuie să te forțezi să vezi cuvântul mai bine. Din când în când să mai faci niște mișcări cu ochii în formă de triunghi, cerc, sus-jos, stânga-dreapta, asta ajută ochii. Uneori îti poți freca palmele repede repede și le pui calde pe ochi, dar să nu apeși niciodată pe ochi. Seara dacă stai pe telefon, calculator etc să aprinzi și o veoză ca să nu îți bată în ochi lumina ecranului în beznă. Și, iar important, să nu uiți să clipești. Clipitul e foarte bun pentru ochi, îi curăță și hidratează. Și în rest, cât mai mult timp petrecut în spațiul liber, departe de ecrane, e cât se poate de benefic. Acum mai greu cu pandemia și cu școala online, ce să facem.

| IUseMcDonaldWifi2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate corecta singura?

| anonim_4396 explică (pentru IUseMcDonaldWifi2000):

Părerile sunt împărțite. Eu sunt de acord că da, vederea se poate vindeca singură. Și eu am ochelari de 4 ani, am -1 la stângul și -0, 75 la dreptul și nu îi port decât dacă am nevoie de ei când merg undeva, și nici atunci tot timpul. Doar la școală îi purtam permanent când eram fizic la școală. Și am aceleași dioptrii de la început, nu s-au mărit. Poate dacă aveam și eu grijă mai bună de ochi, îmi și scădeau.

| IUseMcDonaldWifi2000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc foarte mult. Fac 12 ani anul acesta si ma ingrijorez ca poate cresc dioptriile din cauza pubertatii pentru ca se mareste ochiul

| anonim_4396 explică (pentru IUseMcDonaldWifi2000):

Eu de la 14 ani port, am 18 acum

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i nevoie sa porti ochelari cand ai 0.50, fiindca se poate corecta sigura, DACA mama ta te-ar supraveghea si nu ti-ar mai permite sa stai atata cu ochii intr-un screen electronic precum: telefonul, tableta, laptopul, computerul.

| IUseMcDonaldWifi2000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc mult.

| IUseMcDonaldWifi2000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Daca port ochelari s-ar putea inrautati?

| Violleta2022 a răspuns (pentru IUseMcDonaldWifi2000):

Nu se inrautateste, decat daca continui sa stai mai departe ore multe in fata acelor ecrane, fiindca asta ti-a generat problema cu ochii.
Ce tot spun este, la masura de 0.50 nu se dau ochelari. Ti-au dat tie de gura maica-tii ori ca sa vanda medicul ceva, ca are comision, dar cei din occident nu prescriu ochelari pentru masura asta, fiind cea mai mica posibila si nesemnificativa.
se poate corecta singura daca eviti sa mai petreci atat de multe ore cu ochii intr-un screen electronic!

| IUseMcDonaldWifi2000 a răspuns (pentru Violleta2022):

La televizor ma pot uita? Este o distanta de 2/3 metri

| Violleta2022 a răspuns (pentru IUseMcDonaldWifi2000):

Sigur, la TV te poti uita de la 3m.

| IUseMcDonaldWifi2000 a răspuns (pentru Violleta2022):

Multumesc foarte mult. La calculator distanta minima de monitor care este? Eu tin lungimea maini mele si cu inca vreo 20 cm. Cred ca sunt vreo 60-70 cm

| Violleta2022 a răspuns (pentru IUseMcDonaldWifi2000):

Nu este vorba de distanta dintre calculator si ochii tai ci de o limita maxima de 2 ore pe zi, in care poti sta cu ochii in ecran.I ce priveste statul pe telefon este bine sa nu se mai intample, fiindca acolo vederea iti este cea mai afectata.