| imiplacbiscuitii a întrebat:

Salutare membri TPU! Eu am o problema care persista de ceva timp... De fiecare data cand vorbesc in public, uneori chiar daca incerc sa port o conversatie cu cineva ma inrosesc la fata. Este stresant si jenant in acelasi timp. Ce as putea sa fac?

1 răspuns:
| MishuD a răspuns:

Exerseaza vorbitul in public!
Baga-te in seama cu necunoscuti pe strada cu tot felul de pretexte inocente precum "nu te supara, stii cat e ceasul" sau "ai un foc?" sau "stii din intamplare unde este strada...".
Cu cat vorbesti mai mult cu necunoscuti si inveti sa te adresezi lor fara sa te fastacesti cu atat mai repede o sa poti sa vorbesti in public fara inhibitii.
Si nah, daca te inrosesti la fata asta e, exprimi sinceritate si timiditate, care uneori sunt dragute (atat timp cat nu faci afaceri cu traficanti de arme din rusia sau columbieni, esti ok).