| FocusMood a întrebat:

Salutare!
Nu pot citii in fata colegilor, mi se subtiaza vocea din ce in ce mai mult pana raman fara aer si mi se pune un nod in gat laughing
Stiu cum suna, si mie imi vine sa rad, dar nu stiu ce sa fac. Voi avea o prezentare in fata clasei curand, am de citit ceva in rest nu trebuie sa vorbesc prea mult. Cand sunt acolo si citesc, incerc sa termin cat mai repede. Poate e din cauza asta, trebuie sa citesc incet, rar?

1 răspuns:
| Florenta16 a răspuns:

Esti emotiv cand vine vorba despre discursuri orale in fata grupurilor mari de oameni. Este efectiv ca o fobie. Se poate "repara" exersand cat mai mult. Nu totul in viata e lapte si miere, asa ca incearca sa nu te gandesti ca e lume in fata ta, si nu ii privi in ochi, ci cand dai impresia ca te uiti la ei, uita-te undeva in spate de tot la un perete sau ceva, nu isi vor da seama, iar tu vei fii calm. Incearca si sa te misti, si sa gesticulezi, insa doar foarte putin.
Sper ca te-am ajutat happy.