| AndreiSadMan a întrebat:

Salutare o/

Anul acesta voi fi student in Cluj doar ca problema este ca nu am bani, ca tot romanul. Cum se poate sa castig decent ca viitor student si care sunt preturile de chirie pe luna pentru o garsoniera comfort II / comfort I macar? Doresc sa mai aduc pe cineva dar nu poate sta la camin cu mine fara sa nu platesc pentru ea de aceea nu pot sa ma intind prea mult. Si asa sunt restrans destul acum, dapai sa mai platesc pentru cineva, si nu, nu pot renunta la acel cineva.

4 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Uite aici niste anunturi si poti contacta persoanele respective, daca iti convine pretul chiriei https://lajumate.ro/......-150.html. Dupa ce te vei cu locuinta inchiriata, treci la partea a doua de ati cauta un job part-time de prin ziare sau sa iei fiecare firma sau restaurante/puburi etc la pas si sa intrebi sau sa depui CV-ul, asta daca nu ai timp de unul cu norma intreaga.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea se imbina facultatea cu munca...sa nu pierzi timp si bani degeaba.

| AndreiSadMan explică (pentru anonim_4396):

Nu prea ma ajuta raspunsul asta sincer, adica, trebuie sa fiu independent financiar, parintii nu-si pot permite sa ma tina acolo.

| gd001 a răspuns:

Buna. O chirie in Cluj pentru o garsoniera este in jur la 150-250 de euro, depinde de zona si de confort. Asta fara chesltuieli. Ai de unde alege un job in functie de programul tau. Daca studiezi si nu ai timp pe parcursul saptamani poti aplica pentru joburi de weekend: poate ca ospatar la un bar, la un supermarket. De asemenea poti aplica pentru part-time. Multe magazine angajeaza pentru un program de 6 ore. Sau poti face promo. Asta inseamna ca te vei inscrie pe un grup pe Facebook unde se vor posta anunturi. Iti vor da detalii de genu: cu cat vei fii platit pe ora, in ce locatie faci promotia, la ce produs, etc. si tot ceea ce trebuie sa faci este sa promovezi un produs. Astefel daca ar fi sa lucrezi zilnic 6 ore de promotie si sa fii platit cu 8 lei pe ora, pe luna ai castiga: 1440 de lei in mana( pentru 30 de zile lucrate cu 6 ore de promo). Nu iti fa griji de joburi. Sunt pentru toata lumea. Mult succes!