| ciprian_8992 a întrebat:

Salutare,sper sa aveti timp sa imi cititi problema si as fi foarte recunoscator daca ati putea sa ma ajutati cu niste sfaturi, sunt clasa a 12-a urmeaza sa sutin examenul de bacalaureat,nu imi fac griji mari din cauza asta,pentru ca ma descurc,sunt foarte stresat la ce voi putea face pe viitor pentru ca de aproape un an ma gandesc la tot felul de facultati si ascult pareri si opinii din toate partile,parintii mei ma indeamna sa dau la politie,ei asta isi doresc dar sincer pe mine nu prea ma atrage aceasta meserie,toata lumea imi spune ca asta se cauta,e cel mai sigur dar as prefera sa risc si sa fac ce imi place, desigur aici intervine o problema pentru ca trebuie sa aleg o facultate si aici am intalnit probleme pentru ca eu am terminat un profil uman deci nu prea ma pot duce spre partea de tehnic, imi place limba engleza as putea sa o invat la perfectie si as mai dori sa invat o limba straina....as vrea sa urmez o facultate de limbi straine sau de jurnalism dar problema este ca in afara de engleza nu prea ma pricep la alta limba,putin la franceza nu stiu daca sunt pregatit de admitere pentru ca ai mei ma sustin doar daca intru la buget,as putea sa dau admitere la romana si engleza si sa aleg a treia limba germana sa o invat de la zero?
Vreau sa urmez o astfel de facultate in Timisoara sau Cluj si sunt indecis,dar la Jurnalism,m-ar tenta si aceasta meserie sau Resurse Umane,trebuie sa aleg ceva pe baza de comunicare pentru ca la asta as putea sa ma descurc dar aud foarte multe vorbe ca nu prea ai ce face in Romania cu astfel de facultati si nu se cauta,nu imi sta gandul la altceva vreau sa imi castig existenta,vreau bani mei si vreau sa ii fac mandri pe parintii mei si sa le arat acelora care mi-au spus ca nu voi reusi niciodata...
As putea sa invat singur o limba straina?,M-ar interesa pe langa engleza,germana sau spaniola,ce parere aveti? Sau daca as putea sa invat si putina programare, poate m-ar ajuta la C.V, credeti ca as putea sa fiu web designer sau web developper chiar daca nu prea ma pricep la matematica?
Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| gd001 a răspuns:

Da, ai putea sa fii web designer si daca nu te pricepi la matematica. Ca si a 2a limba ti-as recomanda germana. Iar daca nu esti sigur pe tine si nu vrei sa gafezi cu facultatea. Urmeaza un curs un an, timp in care iti pui si gandurile in ordine. Nu trebuie neaparat sa iti alegi o meserie pentru ca e de viitor. Ci pentru ca te reprezinta si pentru ca o faci cu placere. Aunci cand faci un lucru cu placere, mereu vei gasi noi drumuri de actionare si vei avea si sursa necesara de venit. Puneti gandurile in ordine si nu mai intreba ce profil sa urmezi pe altii. Tu te gandesti cel mai bine. Mult succes!