| Marko556 a întrebat:

Salutare,sunt la liceu, clasa a-12-a,iar majoritatea prietenilor din clasă fac glume și misto pe seama mea mereu,se uita la mine în ore si încep sa rada fără motiv,menționez ca sunt puțin mai retras,oare sa fie asta cauza glumelor proaste? Am încercat sa ii iau și eu la mișto, dar degeaba, mai rău ma fac eu de ras, cum as putea sa ii fac sa înceteze cu glumele la adresa mea? Ii pot numi prieteni pe acești oameni?

Răspuns Apreciat de Editori
| Qndrq a răspuns:

De obicei, într-un colectiv de elevi, cei mai retraşi sau mai timizi tind să fie luați peste picior de ceilalți tocmai pentru că nu reacționează în niciun fel la insultele sau glumele puse pe seama lor. Ştii, oamenii au o capacitate extraordinară de intui slăbiciunile celor din jur şi a profita de ele, de asta contează foarte mult felul în care te comporți şi impresia pe care o laşi. Şi da, timidititatea e o slăbiciune. Dacă ei te-au perceput de la început ca o persoană timidă, care nu se poate apăra singură în fața insultelor, atunci vor profita de fiecare ocazie că să îşi bată joc şi să te facă să suferi. Partea proastă e că, odată ce şi-au făcut o impresie despre tine, e greu să le-o schimbi, mai ales că acum sunteți la final de clasa a 12-a şi nu ştiu dacă poți şi dacă într-adevăr vrei să schimbi ceva. În orice caz, colegii pe care îi ai nu pot fi numiți prieteni. Un prieten adevărat nu stă cu restul în spatele clasei şi face glume răutăcioase la adresa ta, ci îți este alături. Ceea ce îți recomand eu e să îi ignori pe aceşti aşa-zişi "prieteni"şi să te axezi pe învățătura. Lasă-i să zică ce vor, să rădă până li se face rău, pentru că dacă încerci să îi înfrunți nu faci altceva decât să le alimentezi distracția şi să ii amuzi mai mult. Dacă ai vreun coleg cu care te înțelegi mai bine, stai cu el eventual şi ignoră-i pe restul. Dar cel mai important-încearcă să te focusezi pe învățat, pentru că imediat începe o nouă etapă din viața ta, care aduce multe schimbări şi transformări. Mă gândesc că vrei să mergi la o facultate, că ai un vis pe care vrei să ți-l îndeplineşti... gândeşte-te la el, construieşte-ți un viitor. Chiar crezi că merită ca acum să fii descurjat din cauza unor lucruri despre care peste ani vei râde în loc să te focusezi pe îndeplinirea propriului vis?

| Marko556 explică:

Mulțumesc pentru răspuns!

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mereu aia cuminți și retrași îs ținta întocmai pentru că stau acolo și nu iau nicio măsură, ba chiar au atitudinea aia de cățeluși răniți ce întărâtă și mai mult

| Andreeush a răspuns:

Atâta timp cât tu o să le arăți că te afectează ei o să continuie să facă glume pe seama ta.
Ignoră-i și până la urmă o să te lase în pace.