| MarcuPopescu a întrebat:

Salutare TPU, am 16 ani sunt elev, vineri încep munca cu un prieten mai mare in construcții.Problema mea este ca nu știu sa muncesc deoarece nu am avut ocazia pana acum, îmi este frica sa nu ma fac de ras ca nu știu sa muncesc.Ex dacă ma pune sa vopsesc ceva și nu vopsesc bine sau ma pune sa asambleze ceva...

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti va probleme, ti se va arata ce sa faci, asa ca, nu-i cazul sa te rusinezi de ce nu stii.
Sfatul meu este sa pui intrebari pana te lamuresti, ca lucrezi corect.
Nu prea cred ca te vor pune la vopsit din prima, mai repede la carat cutii cu diverse caramizi, faianta, nisip, facut curat, carat roaba samd.
Este de admirat ca ai timp si vrei sa muncesti la 16 ani, macar nu tai frunza la caini si spargi seminte la colt de strada, cum fac multi, de seama ta.
Bravo tie, daca nu te sperii de munca fizica si de castigat bani cinstit!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Te invata aia, toti au inceput fara sa stie si s-au adaptat

| CodrutElian1990 a răspuns:

La inceput o sa te faci de ras, ca lumea este rea si face mistouri. Dar tu nu-i baga in seama. Si nici nu te sustrage de la a face, ca doar asa inveti. Atentie, din impulsul de a face sa nu te accidentezi.
Nu te supara daca ti se fac observatii. Daca te superi cand o sa ti se faca observatii o sa fie mai rau. Gandeste pozitiv.

Răspuns utilizator avertizat
| UniUnicornul6373 a răspuns:

Nu trebuie să îți fie frică. Nimeni nu se naște învățat.Și dacă o să greșești la ceva, nu-i nimic, asta o să te facă să ști data viitoare cum să faci.Omul din greșeli învață.