| TheTimeKiller a întrebat:

Azi am fost la festivitatea de inceput de an scolar la noul meu liceu. Sunt pe profil de stiintele naturii(cred, pentru ca am multe ore de fizica, matematica si informatica si doar de 2 ori chimie si o data biologie pe saptamana ). Cum sa fac sa ma acomodez mai bine cu scoala si in special colegii? Nu stiu cum sa vorbesc cu ei, cum sa ma imprietenesc. Am fost azi si nu am vorbit cu nimeni, pur si simplu m-am asezat in prima banca pentru ca era libera si mie imi place in prima banca. Si era o fata care se tot uita la mine si eu ma uitam la ea si ii zambeam dar nu aveam puterea sa-i spun sau sa-mi spuna ea ceva(probabil pentru ca parintii erau langa noi, in clasa). Dar vreau doar sa comunic si eu si nu stiu cum sa fac primul pas(nu neaparat cu aceea fata, cu toti colegii). Ce ar trebui sa fac? Cum sa ma duc la cineva si sa ii spun exemplu: Salut, e u sunt Mihai pe tine cum te cheama ca nu ti-am retinut numele... Mi se pare cam stupid sa spun asta, nu stiu ce sa zic sad. De fiecare data cand am cunoscut pe cineva nu prea am vorbit cu aceea persoana pur si simplu aveam prieteni comuni si am stat cu ei dar eram si sunt tacut sad. Nu stiu ce sa fac. Va rog, ceva ajutor? As vrea si eu maine sa incep sa comunic pentru ca dupa o sa fiu etichetat ca "mut" sau chiar "prost". Eu sunt genul de persoana care sunt linistit pana cand cunosc aceea persoana dupa...totul devine ok. Desigur, problema mea e ceva psihologic dar nu am timp sa discut aici ce experiente neplacute am avut. Va rog, ceva ajutor? Cum sa ma comport?

3 răspunsuri:
| LegionarulRoman a răspuns:

Crede-ma..majoritatea in primele zile(asta doar daca nu va cunoasteti) sunt surdo-muti big grin! Politetea este esentiala...asa ca mai bine eviti "nu ti-am retinut numele". Trebuie sa te gandesti la o formula cat mai politicoasa(ramane la latitudinea ta).A, si inca ceva: sa nu te duci brusc (asa cum fac unii), ia-o usor...ca toti sunt cam timizi la inceput happy.

| Bianca306 a răspuns:

Vin parintii cu voi la liceu? si o sa te acomodezi tu cu timpul doar trebuie sa iti faci putin curaj

| TheTimeKiller explică (pentru Bianca306):

Daa...a venit bunicul meu si eu i-am spus sa stea afara dar a vazut ca au intrat ceilalti parinti si a venit si el...