| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate spune si mie explicatia miscarii bancurilor de pesti? puppy dog eyes Adica, de ce pestii care stau intr-un grup (banc) se misca toti in acelasi timp? happy Dau Fundoiu` + voturi! big grinpuppy dog eyesbatting eyelasheskiss

Răspuns Câştigător
| traveler a răspuns:

In primul rand se simt in siguranta impreuna,gasesc locurile de hranire mai rapid,imperechere etc. Apoi ce este mai vital pentru ei este securitatea impotriva pradatorilor, acestia in urma atacului acestuia asupra bancului de pesti acestia pur si simplu al invaluie, se strang in jurul lui ca un ghem si prin numarul mare al domina probabil si scot ceva sunete (infrasunete) si asa pun pe fuga atacatorii( rezonabili desigur ca marime nu se pune cazul unei balene ce cu gura-i imensa ai inghite pe toti). Bafta