| NYØ2002 a întrebat:

Eu ma numesc Lorenț Antonio-Gabriel, am 17 ani si locuiec in Husi(Jud Vaslui)
Eu nu pot sa ma descarc alt undeva numai decat aici.
Imi urasc viața.Nu stiu sa bat si ma iau toti de prost,nu stiu ce sa mai fac, am o porecla si aia este Guță de mic dar in pnm sunt paralel cu manelele, eu ascult trap romanesc(Ian, Azteca etc).Eu as vrea sa scap de orasul asta si la Vaslui ar fi bine sa ma mut sa nu ma stie nimeni si sa imi fac prieteni noi.A fost fain la Iasi la scoala de vara ca nu mi-am auzit porecla si ăștea erau mai de treaba si acolo mi-am facut prieteni adevărați.Nu cred ca o sa am vreun viitor.Sunt de abia in clasa a 11 la liceu (profil comert)si nu cred ca am sansa sa iau bacul ca de abia iau media 5 la mate(am pierdut firul de mic) si in generala am ramas numai corigent la mate in clasele 5, 6 si 8.Eu cred ca singura mea optiune este sa intru in armata fara bac ca sunt bunicel la sport.Mai am ghinion ca sunt singur la parinti si ei spun sa stau in Husi ca am casa, ca sunt mostenitor si blablabla.Ma intreaba mama ca daca mor ei eu vand casa? Ca iei au muncit mult pentru casa asta prin Italia si erau vai de capul lor ca tata la asa obosit era incat a adormit cu carnatul in gura.
Oare ce sa mai fac ca toti vor bani, bani, bani.Eu vreau sa fiu doar fericit. Fericirea mea consta in:
-Sa am iubita.(Imi doresc foarte mult una cu nu am avut asa ceva );
-Prieteni adevarati;
-Sa am o viata linistita fara bataie, sa nu ma strige lumea Guta(Urasc manelele din tot sufletul).
Ca sa intru in armata nu imi trebuie rezistență? La altii am auzit ca trebuie sa stii bataie.
Eu sunt asa mai calm, mai timid oleaca, depinde de vibe (Atmosfera)

15 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Termină întâi liceul și după aia poți să te muți în alt oraș.

| NYØ2002 explică (pentru Andreeush):

Chiriile sunt scumpe

| Bizon95 a răspuns:

De ce nu te muti in Italia?
presupun ca ai o legatura, oarecare, prea ai nume pur italian

| NYØ2002 explică (pentru Bizon95):

Nu vreau sa ma mut in alta tara cu nu stiu limba.Eu in Romania vreau sa stau.

| Bizon95 a răspuns (pentru NYØ2002):

Atunci sufera
mai ales la tara sunt o tona de bully
muta-te in buciuresti, in sectoru 5 copchii au ceasuri cu gps si buton de panica

si, btw, nu ai dat nici o sansa Italiei, un roman invata italiana in 2-3 saptamani

| NYØ2002 explică (pentru Bizon95):

Serios? Chiar atat dureaza sa inveti italiana? Daca nu intru in armata ma mut in Italia dar nu stiu ce sa lucrez acolo

| Bizon95 a răspuns (pentru NYØ2002):

SERIOS, pentru un roman, italiana suna ca un dialect romanesc stalcit
eu personal am avut pe vremuri un an de Italia 1... si dupa vreo 2 luni intelegeam Italiana, relativ decent, iar si in ziua de azi cand ma uit pe un canal TV italian inteleg cel putin 70-80% (cu toate ca nu am avut nici un alt... "antrenament")

lucru confirmat de un prieten care a stat doar 2 luni in Italia si vorbeste Italiana (nu doar intelege, ca mine) cat se poate de ok, nu grozav, dar la nivel de "se descurca binemercic"

| NYØ2002 explică (pentru Bizon95):

Daca sunt gagici bune acolo poate ma mut in Italia

| Bizon95 a răspuns (pentru NYØ2002):

NU AI NICI CEA MAI VAGA IDEE VAGA... AUUUUU
cauta "Monica Bellucci" acum are 54 de ani si tot e una dintre cele mai HOTTTTT femei din intrega lume! big grin

| NYØ2002 explică (pentru Bizon95):

Eu nu vreau la Bucuresti. Vreau un oras mai mediu cum e:Suceava, Bacau, Botosani etc

| eckblume a răspuns:

Problema ta e de ordin cognitiv. Bun, nu esti adeptul violentei. Dar tu de ironie, sarcasm te folosesti? "Guță" nu e un nume urat~》asa il percepi tu; urat. Da, e numele unui manelist. Si? Daca te numeai "Prostea Antonio Gabriel"? (Ca fapt divers: Aveam o colega cu numele de familie Cățea si fata stia cum sa ii puna la punct pe cei amuzati). E doar o porecla. Nimeni nu e perfect. Te poti lega si tu de defectele altora astfel incat sa le inchizi gura. Acum sunteti adolescenti si va tachinati. Peste ani o sa apara maturitatea (bine, unii sunt imaturi tot restul vietii, dar e alta poveste) si o sa vezi ca multi colegi se vor schimba din punct de vedere comportamental.
Ba o sa ai si tu un viitor! Uite ca ai vazut si alti oameni, ai cunoscut si un alt mediu. Nu stiu de ce pui la suflet vorbele unor persoane rautacioase. Chiar daca nu iei bacul, tu ca baiat ai posibilitati. Mai greu e de fete. Asa cum esti tu timid mai sunt si fete foarte timide care nu sunt pe interes. Trebuie doar sa o intalnesti pe cea potrivita. In armata regulile sunt stricte, sa stii. Documenteaza-te mai bine despre ce se face acolo. Pastreaza-ti speranta. Sa ai mereu mici obiective in viata. E foarte bine ca stii ce te face fericit. Urmeaza-ti drumul tau si nu te mai lasa distrat de altii.

| NYØ2002 explică (pentru eckblume):

Eu urasc asa de mult porecla pe care o am.Eu am spus ca urasc manelele din tot sufletul.Eu ascult trap

| eckblume a răspuns (pentru NYØ2002):

Te cred ca o urasti. Eu daca spuneam cuiva ca nu imi place sa mi se zica intr-un fel...păi...intelegea. Nu ii mai baga in seama. Sigur fac asa sa te enerveze.

| XxxSmilexxX a răspuns:

Bună Gabriel.Ma numesc Adina. Legat de problema ta, am cateva sfaturi pentru tine.O sa fie lung raspunsul pentru ca iti voi da o multitudine de raspunsuri.
-In primul rand, iti inteleg disperarea legata de colegi si de bataie. Daca le vei spune parintilor sau dirigintelui, mai mult ca sigur nu vor avea nicio reactie adultii.Despre elevi, du-te in fiecare zi in oglindă si spune-ți asa,, Eu sunt puternic si voi reusi sa fac tot ce imi propun''.Iti ajuta mintea.Cat despre oraș, sa stii ca, chiriile din Bucuresti sunt destul de scumpe.Pe undeva de la 12 milioane in sus pe luna.Ca sa ajungi in Bucuresti, iti trebuiesc bani.Ca sa faci bani, trebuie sa-ti iei un serviciu.Ai o multitudine de alegeri printre care:
-Daca ai mega image in orasul tau te poti angaja acolo
-Daca esti bun la redactare,poti cauta pe net,,joburi redactare" si gasesti acolo oameni care sunt dispusi sa-ti dea niste inregistrari pe care tu sa le scrii in word si sa ii le trimiti pe email,etc
-Te poti duce la oameni sa ii intrebi daca le poti ingrijii cainii, adica sa ii plimbi, stii ce zic.
-Să vinzi ziare
-Să imaprti reviste, din bloc in bloc
- Te poti angaja ca,, baiatul cu pizza". Daca ai o bicicleta, iti poti aloca 2 ore din timpul de stat pe telefon, facand bani, vinzând pizza
Iar acum, o replica buna pentru colegi ar fi,, Mai vedeti-va de treaba voastra si nu mai stati atat pe capul meu cu porecla asta de 2 bani, ca nu merita.Hai."
Gandeste-te ca nimeni nu e mai presus decat nimeni. Faci parte a fenomenului,, bullying".Cei care se iau de tine si rad de tine sunt de fapt niste frustrati care au o viata plina de necazuri si isi consuma energia si tristetea prin rautate si agresarea minatala a celorlalti adolescenti. Daca vrei sa vorbim mai multe, ma poti cauta pe Instagram: @nu_am_nicio_idee
Succes cu colegii!

| NYØ2002 explică (pentru XxxSmilexxX):

Eu nu am spus ca vreau sa ma mut in Bucuresti ca e prea mare, un oras mai mediu cum e:Suceava, Botosani, Bacau etc adica nici prea mare nici prea mic.Singurul oras mare care as vrea sa ma mut este Iasi numai ca sunt toate scumpe acolo.