| Ghitaghitalau a întrebat:

Merita sa emigrezi intr-o tara de tipul Puert Rico, Cuba sau Hawaii doar de dragul de a merge la mare in fiecare weekend si sa te bucuri de vremea frumoasa in fiecare zi?
Limba nu e o problema deoarece am o matusa care e profa de spaniola.

1 răspuns:
| romeo78 a răspuns:

Problema ține de specificul fiecărei țări din punct de vedere socio-politic! Căci, pot accepta turiști, dar oameni străini care să locuiască acolo, poate nu!
Apoi, Cuba, de exemplu, are perioade perfecte pentru plajă, dar fiind o insulă, pot fi furtuni violente, pot fi calamități naturale de orice fel! Apoi, nu uita, traiul e mai scump, deoarece pe insule, nu prea există industrie, agricultură și atunci se importă totul, la niște costuri suplimentare față de uscat, continent! Plus, trebuie să înveți legislația și obiceiurile lor pentru a nu avea probleme juridice și să riscați expulzarea!
Succes!