| SupMates a întrebat:

Stiu ca pentru anumite persoane pare ceva aiurea dar totusi simt ca vreau sa întreb asta.
Recent ma simt extrem de singur si cu toate ca de fel imi place sa fiu singur parca m-am plictisit de singurătatea asta.Am câteva cunoștințe cu care ma înțeleg destul de ok dar sincer sa fiu nu îi suport, sunt majoritatea niște prefacuţi închipuiți de care mi s-a cam urat...
Parca nu mai am chef de nimic sincer, ce credeți ca ar trebui sa fac?
Sunt atat de deprimat incat nu ma mai simt in stare sa fac nimic.
Am 16 ani daca conteaza, mulțumesc celor care au ajuns sa citeasca pana aici.
Scuzati categoria dar vreau sa primesc ceva mai multe raspunsuri si aceasta este cea mai cautata.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MGEORGESCU a răspuns:

Buna! In primul rand ai putea incerca sa schimbi ceva la tine, la modul trist in care ai tendinta sa privesti lucrurile, la atitudinea pe care o ai fata de oameni, la stilul asta dezolant in care parca ai ajuns sa te multumesti ca traiesti. Faptul ca poate pana in momentul de fata nu ai avut norocul sa intalnesti oameni de care sa te atasezi si de care sa fii multumit nu inseamna ca nu poate fi schimbat, ideea e ca tu sa inveti sa ai incredere in primul rand in tine si in capacitatea ta de a atrage oameni de bine in jurul tau, starea de deprimare e un produs al neimplinirii tale pe toate planurile si ea persista pentru ca tu nu mai ai chef de nimic...ei bine, dezmoreteste-te un pic si revino la viata, ai abia 16 ani si e trist sa te afunzi in asa ceva pe cand ai putea sa-ti traiesti viata in toata splendoarea ei. Cel mai probabil o sa te gandesti,, ce stie asta, ii este usor sa vorbeasca fara sa stie cat de suparat sau dezamagit sunt, etc", si poate ca ai dreptate, imi e usor sa vorbesc, dar si tie iti poate fi usor sa faci ceva pentru viata ta, chiar daca ti se pare imposibil.
Propune-ti in fiecare zi o schimbare sau ceva care ti-ar placea sa faci, sa dregi, sa iesi, sa mergi orice sau ceva care ti-ar da o stare de bine, si ai sa vezi ca poate sa-ti schimbe viziunea. Nu toti oamenii din jur sunt rai, nu toti sunt ipocriti, falsi, mincinosi etc, exista si multi oameni care sunt pansament pentru suflet, totul e sa le dai ocazia sa fie. Succes in tot ceea ce iti propui, si sper sa iei o decizie constructiva pentru viitorul tau!

5 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Pai in primul rand ar trebuie sa nu mai fii suparat. Trebuie sa iti schimbi atitudinea, modul de a gandi. Cauta o activitate care sa iti trezeasca interesul, incearca sa fii mai sociabil, sa comunici cu cei din jur. Cu timpul vei vedea lucrurile altfel, esti tanar, ai toata viata inainte.

| Goete a răspuns:

S-a facut un studiu pe doua grupuri de persoane, au intrat rand pe rand intr-o camera si celor din primul grup li s-a spus, inainte de a intra, ca testul are la baza obiectele albastre pe care le vor vedea, pe cand celor din al doilea grup li s-a spus ca obiectele rosii.
Dupa iesire, cei din primul grup au enumerat o multime de obiecte albastre, totul era albastru, le insirau unul dupa altul dar cand au fost intrebati de obiectele rosii, abia daca au putut spune unul sau doua.
Celui de-al doilea grup i s-a intamplat la fel, dar pentru ei totul era rosu si abia daca s-au fixat in vreun obiect albastru.
Incearca sa schimbi grupul in care esti, gaseste frumosul intr-o raza de soare, o adiere de vand, un cuvand spus de "o cunostinta", fara sa incerci sa cauti ce o fi pe dedesubt... O viata ai si depinde de tine cum o traiesti

| Raducons a răspuns:

Eu zic sa te concentrezi pe invatat si pe masura ce iei note bune o sa capeti incredere in tine si uita de cei pe care nu-i placi.cu timpul o sa iti faci alti prieteni.cunostintele nu conteaza.Nu ai zis motivul pentru care ai depresie dar din cauza la cunostinte nu merita.Deci invata si uiya de altii ca sa iti faci un viitor, scoala conteaza sa tii minte.

| SupMates explică:

Vă mulţumesc tuturor pentru răspunsuri!
Voi încerca happy

| Tpufan123 a răspuns:

Ei tinere, eu sunt o persoana care zambeste destul de des, dar mai am si momente proaste, cand ma simt rau si imposibil de iesit din starea aia de "deprimare" dar mereu imi aduc aminte de cum eram, ca obisnuiam sa dau oamenilor sanse, ca asta sunt eu. si nu conteaza starea rea in care sunt, pot oricand sa fac ceva dragut pentru cineva fara a cere ceva in schimb ca "ala" din starea aia rea nu sunt de fapt eu. Chiar si cei mai buni au momente rele pe termen lung sau scurt, poti alege oricand cine vrei sa fii, doar alege!