| Unuseranonim a întrebat:

Sunt baiat si am 20 ani. Am mai postat intrebarea asta, dar chiar am nevoie de ajutor. Nu mi-as dori sa fiu judecat. De la 13 ani am aflat ca sunt gay. Pe atunci a fost destul de socant sa realizez ca nu simt atractie sexuala fata de fete.
Am crezut ca este o etapa adolescentina, ca am un exces de hormoni si poate o sa treaca. La 15 ani, am cazut pentru prima oara in depresie, ce a tinut o perioada.Am vizionat chiar filme porno cu lesbiene, dar cand sa te masturbezi nu am simtit nimic, daramite erectie. Am trecut peate ea si ajung pe la 17-18 ani si realizez ca in continuare sunt atras de acelasi sex... Aici a fost momentul in care am izbucnit in lacrimi de nervi si frustrari, deoarece a fost momentul in care am realizat ca nu sunt ca ceilalti.
Acum ca am implinit recent 20, m-am mai obisnuit cu ideea si am incercat sa ma accept asa cum sunt, cu bune, cu rele, dar parca tot nu este usor.
Acum cand ma uit in urma, inca din copilarie observ ca am avut simptome ce pot arata faptul ca esti homosexual la pubertate: atractia fata de papusi, fata de lucrurile de fete, manierele unei fete, desi suna extrem de jenant, stiu... Eu ma jucam cu plusuri, nu cu masini, robotei si nu imi chiar placeau jocurile de baieti, violente si sporturile barbatesti. Acuma nici nu voiam sa ma joc cu papusile, sa incerc lucrurile de femei ca totusi mi se parea cringe sa o fac, desi simteam o atractie fata de ele. Evident ca imi place sa ma afisez ca barbat, dar nu stiu de ce am manierele unei femei. Este ca si cum in interiorul trupului meu de barbat este o femeie. E socant, terifiant, stiu...
Daca asa este la gay, ganditi-va cum e la lesbiene, e un pic mai acceptabil de societate, dar tot e nasol: preferinta pentru lucrurile de baieti si manierele unui baiat. Eu va spun sincer ca nu pot trai asa, nu o sa imi fie usor cu orientarea asta sexuala, eu imi doresc sa fiu heterosexual.
Trebuie sa existe o explicatie stiintifica pentru asta, legata de hormoni poate, nu am idee crying
Cum pot corecta asta? Ce pot face? Ajutor

19 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Oare nu ți se pot prescrie medicamente cu hormoni masculini? cum se dau și la persoanele care își schimbă sexu? Nu știu. Ai putea încerca un terapeut? ori te ajută să te accepți ori îți poate da un sfat mai bun

| sierra1 a răspuns:

" am implinit recent 20, m-am mai obisnuit cu ideea si am incercat sa ma accept asa cum sunt, cu bune, cu rele"

ăsta e modul corect de abordare!

| mihai69 a răspuns:

Eu cred că de fapt ești TG (transgender). Mergi mai bine la un psiholog să te lămurească.

| Unuseranonim explică (pentru mihai69):

Nu sunt transgender, ma identific ca baiat, vreau sa fiu baiat, dar am ironic sunt atras de baieti. Deci ori sunt gay, altfel habar n-am, sper sa nu fie ceva mai grav...

| Irinel15123532 a răspuns:

Draga prietene, nu cred ca intelegi pe deplin ceea ce ti se intampla sau doar crezi ca ti se intampla. Nu esti gay, esti doar confuz si probabil expus la pornografie din ceea ce ai expus mai sus, tinand cont ca ai vizionat pornografie cu persoane de acelasi sex, imi este greu sa cred ca nu esti dominat si de masturbare. Pornografia este recunoscuta pentru faptul ca poate schimba orientarile sexuale, incep sa iti placa barbatii, sexul cu parinti, copii, varstnici, chiar si zoofilie.
Recomand sa vizionezi un video de 3 minute care explica acest lucru :

https://www.youtube.com/watch?v=WqIRb2Hwm1k&ab_channel=NeuroProgres

Totul este in mintea ta, mergi la psiholog si expune-ti problema, nu mai urmari pornografie, evita orice gand de genul. Va veni vremea cand vei intalni fata potrivita pentru tine de care te vei indragosti, care te va iubi si iti vei forma un camin cu ea, o familie, vei fi capul familiei, vei fi barbatul sotiei tale. Nu da toate acestea pe o placere de moment, vei fi tentat sa incerci sa vezi ''cum te vei simti'' nu incerca, incearca sa iti controlezi mintea, acolo este campul de batalie, nu in alta parte a corpului.

Un studiu facut anul trecut, a demonstrat ca NU exista o gena gay, nu te nasti asa, ci devii daca vrei, doar daca vrei si urmezi calea asta, ceea ce inseamna ca te poti schimba.
Aceasta este concluzia unei analize realizate pe 500.000 de profiluri ADN, printre cei 500.000 se enumera desigur persoane care se declarau gay, lesbiene, bisexualide. Studiul a fost facut de un grup de cercetători din Europa şi Statele Unite, ale căror concluzii, publicate în prestigioasa revistă Science, infirmă definitiv o ipoteză apărută în anii 1990, conform căreia ar exista o „genă gay" ce ar fi la fel de previzibilă ca aceea care influenţează culoarea ochilor, a declarat Ben Neale, membru al Institutului Broad, asociat cu Universitatea Harvard şi Massachusetts Institute of Technology (MIT).
Totul tine de imprejurari, idei proprii sau insuflate de altii, anumite dereglari hormonale temporare, te poti controla si schimba.

Iti recomand un videoclip cu un tanar care a avut aceste orientari si a fost eliberat de ele.

https://www.youtube.com/watch?v=MqpoFhKO9-w&ab_channel=TonyBerbece

Sfaturile de genul ''Accepta-te asa cum esti'' sunt o piatra aruncata in capul celui care se catara pentru a iesi dintr-o groapa. Daca esti intr-o groapa, izolat de exterior, cel mai simplu sfat oferit de societate este ''ramai acolo'' pentru ca nu ii costa nimic, simplul ''ramai acolo'' ii scuteste de o gramada de explicatii si de a oferi o mana de ajutor, de a face efort.
Nu spun ca noi putem face prea multe in mediul online, fiind la km distanta, dar anularea oricarei sperante nu face decat sa adanceasca si mai mult groapa in care te afli.
Vreau sa intelegi ca este o dereglare care poate fi schimbata, multi barbati care au copii, care au familie au realizat pe la 30-40 de ani ca sunt gay, si ei s-au nascut cu gena gay in ei dar brusc s-a manifestat la 40 de ani? Cunosc multe cazuri.
Draga prietene, nu este ceva iremediabil, exista solutii multiple, trebuie doar sa vrei sa cauti, si nu ma refer in a-ti injecta ceva, simpla comunicare cu un psiholog te poate ajuta, de preferat sa fie unul crestin, in a te ajuta sa depasesti momentul si care sa lupte alaturi de tine, nu unul care sa iti spuna aceleasi lucruri ''accepta-te asa cum esti tu, n-ai ce sa faci... na. 100 de lei te rog...''
Stiu ca poate ti se va parea ceva ciudat sa vorbesti aceste lucruri cu un psiholog, dar el nu este decat o persoana platita sa te ajute, parobabil nu-l vei mai revedea niciodata in viata asta, nu merita sa incerci?
Iti mai recomand un videoclip :

https://www.youtube.com/......tps?/watch

Dumnezeu ne spune in Biblie in 1 Petru 5 ''Smeriţi-vă dar sub mâna tare a lui Dumnezeu, pentru ca, la vremea Lui, El să vă înalţe. Și aruncaţi asupra Lui toate îngrijorările voastre, căci El Însuși îngrijește de voi.''

Filipeni 4:6-7
Nu vă îngrijoraţi de nimic, ci, în orice lucru, prin rugăciune şi cerere, cu mulţumire, faceţi cunoscute cererile voastre înaintea lui Dumnezeu. Iar pacea lui Dumnezeu, care depăşeşte orice înţelegere, vă va păzi inimile şi gândurile în Cristos Isus.''

2 Corinteni 10:3 ''Măcar că trăim în firea pământească, totuși nu ne luptăm călăuziţi de firea pământească. Căci armele cu care ne luptăm noi nu sunt supuse firii pământești, ci sunt puternice, întărite de Dumnezeu ca să surpe întăriturile. Noi răsturnăm izvodirile minţii și orice înălţime care se ridică împotriva cunoștinţei lui Dumnezeu, și orice gând îl facem rob ascultării de Hristos.''

Dumnezeu ne spune in Biblie ca ne este alaturi si a pregatit armele pentru a ne lupta cu aceasta ispita, faptul ca ai aceste ganduri, nu este altceva decat o ispita si Dumnezeu spune ca nu suntem obligati sa ii cedam, si ca a pregatit un mijloc sa iesim din ea.

1 Corinteni 10:13
Nu v-a ajuns nicio ispită care să nu fi fost potrivită cu puterea omenească. Şi Dumnezeu, care este credincios, nu va îngădui să fiţi ispitiţi peste puterile voastre, ci, împreună cu ispita, a pregătit şi mijlocul să ieşiţi din ea, ca s-o puteţi răbda.''

Iosua 1:9
Nu ţi-am dat Eu oare porunca aceasta: ‘Întăreşte-te şi îmbărbătează-te!’? Nu te înspăimânta şi nu te îngrozi, căci Domnul, Dumnezeul tău, este cu tine în tot ce vei face."

Isaia 41:10 ''nu te teme, căci Eu sunt cu tine; nu te uita cu îngrijorare, căci Eu sunt Dumnezeul tău; Eu te întăresc, tot Eu îţi vin în ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare.''

Evrei 13:5 ''El Însuși a zis: „Nicidecum n-am să te las, cu niciun chip nu te voi părăsi." Așa că putem zice plini de încredere: „Domnul este ajutorul meu, nu mă voi teme.''

Nu-ti fie frica, nu te afli cu catuse la maini si in imposibilitatea de a te misca, nu este ''destinul'' tau acesta, este un ocol, poti sa transformi aceasta neplacere in a-L pune pe Dumnezeu la incercare, El spune ''Si pe cel ce vine la Mine, nu-l voi izgoni afară'' Ioan 6:37.

Increde-te in El, si nu te preda acestor sentimente, acestor stari, mergi mai departe, fii curajos, sunt atatia care au depasit acest obstacol, care s-au eliberat de homosexualitate, tu de ce nu ai putea fi unul dintre ei, cand il ai alaturi pe cel care ti-a promis ''Nicidecum n-am sa te las, cu nici un chip nu te voi parasi''.

| SupMates a răspuns (pentru Irinel15123532):

Initial am apreciat sa vad un raspuns asa complex si etc din partea cuiva de pe TPU dar cand am inceput si sa citesc am inteles de ce...
omule ce spui acolo in materie de 80% sunt prosti daca nu mai mult...
va fluturati cu 2-3 *teste* facute de ceva crestini tacaniti si aratati cu degetul ca toti sunt bolnavi si voi aveti calea...
sunteti penibili
Ma simt calificat sa mi ofer parerea fiindca sunt intr-o situatie similara si ia ghiciti ce, oricat te impotrivesti n ai ce sa i faci...
chiar crezi ca eu nu mi-as dori un copil al meu?
chiar crezi ca merita efortul sa traiesc asa doar pentru o fita?
sau sa inteleg ca te ar multumi sa va ascultam si dupa sa zicem ca suntem *vindecati*?
crede ma domnule ca acele video-uri in care vezi tu *oameni -vindecati de gay-ism* nu vezi decat oameni random platiti sa zica asta sau poate vezi oameni gay care de teama ca sunt judecati tind sa minta ca a mers *recuperarea* doar ca sa fie reacceptati de familiile si prieteni lor.
eu am avut o relatie cu o fata de 8 luni prin vremea in care nu doream sa mi accept orientarea, sa ti zic sincer ca din primele 4 luni am realizat ca astfel doar creez durere unei fiinte ce nu merita asta fiindca nu pot ajunge sa o iubesc cu adevarat in acel sens deep...
e adevarat ca am ajuns sa tin la ea dar cand am realizat ca efectiv nu sunt capabil sa o iubesc ca pe o partenera m-am despartit de ea si m-am izolat o vreme sa ma impac cu gandurile mele
am ajuns la o singura concluzie dupa tot acest timp happy
dezvoltati relatie cu persoanele alaturi de care simti ca vrei sa ai o relatie si alaturi de care poti si nu te mai complexa cu lucruri pe care nu le poti schimba
daca vreodata voi putea avea o relatie cu o fata atunci super, daca nu atunci tot la fel, fiindca macar nu trebuie sa mi mai reprim eu orientarea fata de mine, cu toate ca nici in lume nu voi iesi probabil sa o strig in gura mare, mi se pare cam grosolan sa ma las definit ca si om doar prin orientarea sexuala... de a dreptul trist...
acum am 18 ani, curand 19 si am o relatie cu un baiat si sa va zic sincer n-am nici un regret, am facut tot ce tinea de mine si am ajuns intr-un punct in care sunt multumit de mine si realizarile mele.
p.s: a fi gay se refera strict la idea de a fi atras de persoane de acelasi sex, nu se leaga de comportament in sine sau lucruri de genul. posibil sa intalnesti persoane masculine pana in maduva oaselor cu orientari gay, e normal.
sa ai comportamente apropiate de cele ale fetelor se leaga de altceva dar nu sunt prea informat legat de domeniul acela
Domnule te rog nu i mai da idealurile tale crestine si raspunde i prompt la intrebare sau daca n ai idee macar nu l face sa se simta bolnav sau anormal...
e un om, sunt un om, esti un om, nimic nu o sa schimbe asta vreodata, si daca pe viitor se va gasi o metoda reala eu o sa o accept dar sincer sa fiu pe moment cel putin nu tine de noi pe cine iubim.
sa fim fericiti si sa iubim, asa cum putem si sa ne multumim ca macar putem sa o facem
sunt fericit ca pot sa iubesc, chiar daca nu pot iubi la fel ca marea majoritate macar pot iubi ceea ce e tot ce conteaza pentru mine
happy si la randul meu sa fiu iubit
sincer multumesc pentru intrebare, m ai facut sa ma gandesc la cum am ajuns in punctul in care sunt si la cat de fericit am ajuns sa fiu
happy daca te mai pot ajuta cu ceva o voi face cu drag

| Irinel15123532 a răspuns (pentru SupMates):

Draga prietene, daca ai fi facut cercetari despre studiul prezentat mai sus, ai fi vazut ca nu are nici o legatura cu crestinii, crestinismul, studiul este facut din proprie initiativa a coordonatorilor, iar in mod ironic, coordonatorii studiului s-au declarat a fi homosexuali. Nu aveau nici un interes sa promoveze valorile crestine.

| Unuseranonim explică (pentru Irinel15123532):

Salut Irinel. Ma bucur ca vrei sa ma ajuti cumva, dar iti voi spune faptul ca de mic am fost la biserica, m-am rugat pentru mine si ceilalti. Inafara de aceasta problema, sunt sanatos si sunt extrem de recunoscator pentru asta, dar din pacate nu cred ca mersul la biserica ma va ajuta sa rezolv aceasta problema.
Eu presupun ca tu esti heterosexual si nu trebuie sa duci o astfel de povara pe care o duce o persoana cu o altfel de orientare sexuala (nu neaparat eu...).
Pe lumea asta sunt multe probleme mai grave, ceea ce este si adevarat, sunt multumit sufleteste ca nu am alte probleme si sper sa fie asa pentru totdeauna, dar problema asta iti cam incurca intr-un fel viata de zi cu zi. Cand esti in jurul oamenilor, e ca si cum ai juca un rol de actorie (a pretinde sa fii ceea ce nu esti) pentru a fi acceptat de societate, chiar daca rolul pe care il joc nu il interpretez bine.
Dar se pare ca nu poti sa fii actor pentru tot restul vietii, ai nevoie de momente in care trebuie sa parasesti pielea personajului, deoarece in subconstientul tau se produce o batalie interioara, ce se sfarseste cu frustrari, dar din pacate nu poti sa fii tu insusi din cauza societatii, deoarece vei fi dat la o parte.

| hxneymiilk a răspuns (pentru Irinel15123532):

Sunt siguri ca sunt homosexuali? Eu as zice ca sunt bi, pan sau omni.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru hxneymiilk):

Draga prietena, nu este ceva de care nu mai poti scapa, nu te nasti cu ea, pot fi anumite dereglari sigur, dar totul este mental, poate fi tratat, nu exista si nu a existat niciodata o ''gena gay'' care sa detrmine orientarea sexuala odata cu nasterea copilului, si stiinta o confirma fara nici un dubiu, indiferent de ce conceptii gresite ai, este o minciuna, ea se poate deregla fiind la nivel mental, dar se poate trata, atata timp cat persoana in cauza doreste schimbare. Daca ea nu doreste schimbare, nimeni altcineva nu o poate ajuta.

La circ, elefantii sunt dresati de mici, li se leaga un lant de picior si acel lant este legat de un stalp, ei incearca sa scape dar observa ca lantul este prea puternic si ii opreste, dupa un timp ei se obisnuiesc cu lantul si adopta mentalitatea ''nu se poate rupe, imi accept soarta''. Odata ce elefantul devine adult, i se inlocuieste lantul cu o sfoara subtire, care este legata de un scaun, sau dresorul o tine in mana, ei habar nu au de forta si potentialul lor de a sfasia sfoara, dar ei nu mai incearca niciodata sa rupa sfoara, pentru ca au incercat ai de mult, de cateva ori, si nu au reusit, s-au resemnat.

Nu te resemna si tu, habar nu ai de ce esti capabila, mai ales cand il ai alaturi pe cel ce a promis :

''Isaia 41:10-13
Nu te teme, căci Eu sunt cu tine; nu te uita cu îngrijorare, căci Eu sunt Dumnezeul tău; Eu te întăresc, tot Eu îţi vin în ajutor. Eu te sprijin cu dreapta Mea biruitoare.''

Poate nu crezi aceasta promisiune, poate nu o crezi nici pe urmatoarea :

Ieremia 31:3
„Te iubesc cu o iubire veșnică, de aceea îţi păstrez bunătatea Mea!

Evrei 13:5-6
El Însuși a zis: „Nicidecum n-am să te las, cu niciun chip nu te voi părăsi."

Dar ele sunt valabile si de actualitate, trebuie doar sa ti le insusesti.

| hxneymiilk a răspuns (pentru Irinel15123532):

Ok, fiecare cu ideea lui.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Trebuie să accepți adevărul. Și eu sunt lesbiana happy știu că este greu, că majoritatea persoanelor își arunca privirea asupra noastră, știu că se comentează extrem de mult etc. Nu are rost sa întru în polemici. Dar dacă în asta consta fericirea noastră? Fa ceea ce simți! Dacă îți este teama, Fă-o mai discret. Dar nu ignora ce simți. Altfel o sa trăiești nefericit toată viața. Vrei neapărat sa corectezi? Vrei neapărat sa fii hetero?

| Unuseranonim explică (pentru AndreeaDeea221998):

Chiar e greu de raspuns la aceasta intrebare pentru ca o parte din mine simte ca ar vrea o relatie cu o fata, dar pe de alta parte mi-as dori sa simt fericirea pe care o simte un barbat heterosexual atunci cand este cu o fata, iar acest nivel de fericire il pot atinge doar fiind cu un baiat... Eu vreau sa fiu intr-o relatie cu o fata, ca ceilalti, sa nu ajung tinta oamenilor si sa nu ies in evidenta intr-un mod negativ. E ca si cum ai iubi o fata cu inima, creierul, dar parca organul tau spune altceva...

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Unuseranonim):

Ai fost avut pana acum vreo relație hetero?

| Unuseranonim explică (pentru AndreeaDeea221998):

Nu, deoarece sunt o fire si introverta, cum am spus, dar nu simt atractie fata de femei, cel putin sexual...

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru Unuseranonim):

Te-am întrebat dacă ai avut pana acum o relație hetero. Ca sa îți pot spune următoarea chestie : încearcă o apropiere (cât de mică) de un bărbat. Să poți face o comparație. O comparație între ce simți alături de o fata cu ceea ce simți alături de un bărbat. Este posibil ca în momentul în care ajungi în fata faptului împlinit (sa fii alături de un bărbat) sa simți dezamăgire. Sa nu te simți împlinit. Dar totodată. Gândește-te. Nu bine, foarte bine ce ai de gând pe viitor. Dacă te forțezi, vei avea o fata lângă tine, te însori, faci copii și la un moment dat nu o sa îți poți stăpânii dorința de a încerca cu un bărbat iar atunci o sa strici viata mai multor persoane și atunci or sa existe motive și sa fii blamat. În schimb, acum, nu există motive sa îți spună nimeni nimic. Să știi de la mine ca oamenii nefericiți comentează de ceea ce fac alte persoane! Prin asta ei se cred superiori! Dar în realitate sunt doar frustrări sub fiecare comentariu.

| Unuseranonim explică (pentru AndreeaDeea221998):

Da, la asta m-am gandit si eu, ca pe viitor vreau sa imi fac o familie, dar daca ma casatoresc cu o femeie mi-e sa nu fiu nefericit si sa ajung la divort...

| hxneymiilk a răspuns:

Eu sunt pansexuala, e o chestie din nastere si nu ai ce face decat sa te accepti si sa fii tu insati. Si pentru cei care spun ca poti sa scapi de homosexualitate, nu poti, decat daca esti bi.winking

| totanonimsuntsieu a răspuns:

Salutare, am incercat sa iti trimit un mesaj, dar nu pot. din ce judet esti?