| emilia76 a întrebat:

Va rog sa-mi dati un sfat la o problema despre una dintre cele mai bune prietene ale mele ce ma framanta de ceva timp.
Bun deci, acum un an, mi-am intalnit prietena cea mai buna si ne intelegeam super bine.
Cu timpul, am aflat ca trebuia sa ma mut in alt oras. Mie si prietenei mele ne-a parut foarte rau, desi in vacanta de vara ne-am vizitat destul de des.
Odata cu inceperea scolii, eu fiind la o scoala iar prietena mea la alta, inca din septembrie, parca nu isi mai face timp sa-mi raspunda, parca s-a plictisit de mine. Zau asa. Odata mi-a povestit ca e din cauza temelor si a invatatului. Am incercat s-o inteleg, dar nu mai vorbisem de 3 saptamani si imi era greu sa nu-i trimit mesaje. Si am inceput s-o intreb "buna ce faci?", "cum esti?" si ma tot lasa in seen sau nici seen nu-mi da, dar la starea ei de whatsapp arata cum a iesit afara cu prietenele ei si diferite video-uri amuzante.
Am inceput sa imi pierd mintile, sa ma framant si sa ma intreb de ce nu-mi raspunde. I-am cerut sfatul bifului meu in legatura cu aceasta problema. Ea mi-a zis ca ar trebui sa ii sterg numarul fiindca sunt tentata sa-i scriu. Si de cate ori ma chinui s-o ignor, pur si simplu nu pot. Si cand i-am sters numarul, mi-a dat mesaj ieri si nu am putut sa nu-i raspund.
Stiti voi vreo modalitate pentru care as putea sa trec peste asta? Stiti cum as putea s-o ignor? Sa simta ce am simtit si eu? Stiu ca nu e bine sa te razbuni, dar am suferit si eu fiindca nu-mi raspunde la mesaje. Am si intrebat-o daca e suparata pe mine si ea a zis ca nu este. Pur si simplu, nu stiu ce sa fac si eu vreau sa pun capat acestei probleme. Astept raspunsuri.

3 răspunsuri:
| TanteMarianne a răspuns:

Trebuie sa te gandesti ca este in alt oras, la alta scoala. evident ca si-a gasit si alti prieteni(ce vroiai sa te aibe doar pe tine la nu stiu cati km departare?).Nu inseamna ca nu tine la tine, dar e greu sa ai o prietenie/relatia cu cineva care e in alt oras.
Daca vrei neaparat sa te razbuni pe ea atunci plateste-i cu aceiasi moneda.Gen fa-ti si tu niste prieteni noi si pune poze videoclip=uri pe povestea de WhatsApp/Snapchat/Facebook/Instagram. Si pur si simplu daca iti da mesaj nu-i raspunde.

| leapșa a răspuns:

In primul rand, tu trebuie sa intelegi ca tu n-ai insemnat atat de mult cat a insemnat (si inca inseamna) ea pentru tine.
In al II-lea rand, gandeste-te ca ei nu-i pasa de tine, decat asa... putin ca sa fie. Fata si-a facut poate prieteni noi acolo, se distreaza cu ei si nu mai aveti aceleasi puncte comune. Distanta indeparteaza oamenii.
Dar lasa, e bine sa suferi, deci descarca-te cum poti si nu o mai contacta. Daca ti-e atat de greu sa nu-i raspunzi, schimba-ti numarul si gata. Si daca iti da mesaj pe Facebook, las-o cu seen si atat. Trebuie sa intelegi ca degeaba ii vei explica ce simti, caci pentru ea e totuna.
In schimb, ar trebui sa faci si tu ca ea: distreaza-te!

| Ursulet2019 a răspuns:

Buna, in primul rand daca a devenit prietena ta cea mai buna intr-un an inseamna ca nu a fost niciodata pritena ta(cel nu putin nu cea mai buna), prietenia prinde contur dupa ani intregi in care ai vazut persoana respectiva in diferite situatii, cat este de saritoare si cum se comporta cu tine in situatiile critice. Nu ti fa griji si apropie te de altcineva, insa nu i oferi incredere de la inceput, lasa sa treaca timp ca sa vezi ce gandeste o persoana si daca poti avea incredere in ea, si mai ales in situatiile de criza conteaza cum reactioneaza o persoana(atunci se vede adevaratul caracter). Cat despre cum o poti ignora, e simplu:sterge o de pe toate sursele de comunicare cu ea( nr de telefon, Facebook, wapp etc) si asteapta sa te caute, daca n o face inseamna ca nu merita nici timpul pe care l ai acordat scriind intrebarea de mai sus! Capul sus, ai grija de tine, sper c o sa te ajute raspunsul meu!