| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor am 16 ani si in jur de 1.83 inaltime.
Intrebarea mea este daca voi creste cam pana pe la 1.86?
Umblu de o luna la sala si am auzit destul de multe persoane care nu au mai crescut dupa ce au umblat la sala.

4 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca trebuie sa te bucuri ca ai crescut asa frumos, o sa mai cresti pana dupa 19 ani si apoi totul se va stabiliza. Daca faci sport este bine, insa ai grija ca, fiind in crestere sa te alimentezi cum trebuie pentru a avea de unde sa cheltui energia prin activitati sportive.
Nu stiu cat de exacta este informatia ca nu mai cresti daca faci sala, dar port sa-ti spun ca, nu ai voie sa faci eforturi prea mari pentru ca esti in crestere, sa faci doar ca musculatura ta sa se dezvolte frumos si sa ai un aspect fizic cat mai bun.
Sa fii sanatos si sa nu disperi chiar daca ajungi la 1, 90 m, poti sa devii un baschetbolist ori un voleibalist foarte bun si vei putea sa-ti folosesti acest avantaj fizic.

| LoveMusic a răspuns:

Doamne! Ne-ai omorât psihic cu întrebarea asta.Normal că o să mai creşti, fetiţ-o! Poate şi până la 1. 90. Tinerii se dezvoltă până la 20 de ani şi oricum sala nu influenţiază creşterea.Mai bine te-ai apuca de baschet sau volei şi vei creşte tongue Cu rabdarea treci şi marea!

| iulka a răspuns:

Esti inca in timpul pubertatii... Din cate stiu oamenii se dezvolta pana la 20 - 21 de ani...Eu ma gandesc ca vei mai creste vreo 3 4 centimetrii

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O sa mai cresti pana la 18-19 ani si e posibil sa mai cresti 3 cm.Nu cred ca sala influenteaza intr-un fel crestereawinking.