| anonim_4396 a întrebat:

Salutare tuturor. Am si eu o problema, sunt in anul 1 la facultatea de Geografie din cadrul Universitatii din Bucuresti. Sunt in sesiune si efectiv nu pot sa invat, nu pot retine nimic. Pe langa faptul ca este extrem de mult, doar pentru un examen avem vreo 80 de pagini (avem 10 examene pe semestru in total), materialele ne sunt date cu o saptamana inainte, avem 3 examene sau 2 pe saptamana in sesiune. Citesc dar efectiv nu retin mare lucru. Pe semestrul 1 am avut noroc curat la multe materii, dar am cateva restante, nu stiu cum sa fac. Nu am pretentii la note mari, doar un 5 sa fie la fiecare si eu sunt multumit. Mi-am intrebat colegii si majoritatea spun ca "citesc de 2 ori si au retinut", imi vine sa ma dau cu capul de pereti cand aud asa ceva si mai iau si note mari, este efectiv imposibil si nici macar timp nu este pentru asa ceva si mai sunt colegii de categoria mea care sunt in aceeasi situatie ca mine. Stiu ca imi veti zice sa nu fiu distras de anumite lucruri, ei bine nu sunt, doar ca efectiv cand incerc sa invat ma ia o plictiseala si un somn de nedescris, imi zboara gandul la nimicuri si mi se blocheaza mintea. Va rog sa imi spuneti niste sfaturi sau niste idei minime ca sa pot sa trec examenele sau macar din astea 10, sa am macar 2 restante nu stiu...ce pot sa fac?

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu iau memo plus mereu in sesiune, ma ajuta sa ma concentrez mai bine si ma energizeaza.
Poti sa te inregistrezi cu telefonul in timp ce citesti cursuril si dupa sa te asculti

| Nătărău a răspuns:

Pune pe cineva să-ți citească și relaxează-te în timp ce o face. Poate reții mai bine așa. Dacă nu găsești pe cineva instalează-ți Natural Reader (și Ivona Reader pentru română, parcă) să-ți citească. Învață cu cap. :-P

| Nătărău a răspuns (pentru Nătărău):

Ivona Reader + Expressivo pentru limba română.