| Unuseranonim a întrebat:

Salutare tuturor! De ce este viata asa de dura? sad
Cand eram copil, mi-am imaginat ca atunci cand voi deveni adult voi calatori in jurul lumii cu prietenii, ca ma voi bucura de viata la maxim, ca voi avea prietenii strans legate cu oamenii. Dar acum cand am 19 ani nu fac nimic altceva decat sa ma uit pe Youtube, la seriale pe Netflix sau sa mai citesc ceva ocazional. Noroc ca mai merg la facultate ca sa nu ma mai plictisesc, mna... Am crezut ca totul va fi exact cum mi-am dorit, muncind pentru visele mele. Prieteni nu prea am, doi sau trei vorbind ocazional. E foarte plictisitor si foarte deprimant sa fii singuratic.
Intr-adevar, in unele momente avem nevoie sa fim singuri pentru a ne aduna gandurile si a putea medita, dar singuratatea pe o perioada indelungata conduce la depresie si anxietate.
Am avut experiente in trecut dureroase, fiind umilit de ceilalti, in copilarie am fost timid, iar asta m-a transformat in persoana in care sunt astazi... Prietenii ii alegi tu, dar daca esti inconjurat de oameni si nimeni nu te intelege, deoarece toti avem problemele noastre.
Eu nu am scris aceasta compunere aici pentru a cere atentie, ci doar pentru a-mi expune doar offul.
Sunt sigur ca sunteti oameni inteligenti si buni, ma poate cineva sfatui cum sa trec peste starea asta? Este chiar o stare agitanta...

6 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Fii mai multumit cu prietenii pe care ii ai. E mai bine sa ai putini si adevarati decat multi si falsi. Incearca sa te apropii mai mult de ei, mai intreaba ce fac, intra si tu in discutii, mai iesiti pe undeva. Cat despre calatorii, pentru asta ai nevoie de bani. Ar trebui sa te gandesti la o idee care sa te ajute in acest sens.

| Violleta2022 a răspuns:

Visele tale se pot transforma in realitate la un moment dat in viata, doar daca esti ambitios sa ti le realizezi.
daca te plictisesti fiindca mergi doar uneori la facultate, poti sa-ti iei un job, sa incepi a strange banii pentru calatoria in jurul lumii.
Nimic nu cade din cer pentru nimeni, trebuind sa muncesti pe branci ca sa-ti vezi visele realizabile.
daca nu ai parinti bogati sa primesti totul pe gratis, fara efort, atunci trebuei sa ai ambitie (nu lene, sau puturoseala) si sa iti iei 2 joburi la nevoie, ca sa ai banii necesari, sa-ti vezi visele realizabile.
Iti spun din experinta ca am avut acelasi vis, pe care l-am vazut realizat cu foarte mare greutate si dupa foarte multi ani de munca si sacrificii.
Totu este posibil pe lumea asta, cand ai ambitie si faci ce trebuie, fara sa astepti de la altii, sau sa-ti pice vreun castig de la loto.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Viata era dura daca nu aveai un picior, sau nu vedeai sau aveai cancer. Faptul ca pana acum nu ti ai facut niste prieteni nu inseamna ca viata e dura

| Donsavas a răspuns:

Depresia și anxietatea socială se tratează cu medicație și psihoterapie
Mai cunosc persoane in situația ta, dacă dorești, îmi poți scrie in privat sa te ajut

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salutare! Daca vrei sa te calatoresti trebuia sa mergi la Facultatea de Geografia si deveneai ghid touristic la agentiile de turism in strainatate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i viata dura.
Tu trebuie sa fii motivat si vei obtine ce vrei.
Uitatul la filme e doar ceva virtual si trandavie.