| regecaisa a întrebat:

Salutare tuturor!
Sper ca n-am gresit categoria sa zicem asa, daca da....iertati-ma.
Deci,am 18 ani si nu stiu ce sa fac cu viata mea.
In general imi petrec foarte mult timp pe calculator jucandu-ma doar ca sa nu ma plictisesc
dar totusi as vrea sa fiu cat mai creativ pe pc... sa fac ceva programe sau sa invat sa hostez, etc...
As vrea un sfat de la voi sau orice altceva e binevenit, as vrea sa invat ceva orice pe pc

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Tu esti undeva cu barca in mijlocul lacului dar nu stii cum se foloseste undita.

Ai tot ceea ce vrei la dispozitie, absolut tot ce iti trebuie sa ajungi oriunde in viata. Este ok, nu stii ce sa faci cu viata ta la 18 ani. Majoritatea nu stiu, eu personal nu am stiut. Pot sa zic ca nici acum nu stiu. Si nici nu trebuie neaparat sa stii. Adica... este viata ta, ce definitie ii dai? Ce este viata pentru tine? Fa viataasa cum vrei tu sa o faci, este a ta. Nu este a celor care iti zic ca nu ai facut nimic pana acum sau a celor care zic ca trebuie sa faci aia sau cealalta.

Vrei sa faci ceva pe PC? Atunci poti sa o faci. Sunt tutoriale peste tot pe internet, pot sa te asigur ca STARTul este cel mai greu dintre toti pasii, cel mai greu. Odata ce ai inceput, este foarte usor de terminat ceva. Deci ce vrei? Vrei sa faci un joc? Invata diferite platforme de dezvoltare, invata programare, invata Unity, sunt o gramada de cursuri. Vrei sa faci grafica digitala? Invata PhotoShop si alte cele. Vrei sa faci hosturi? Invata retelistica.
O sa urmezi o facultate? Ai grija ce iti alegi, alege acolo unde ai oportunitatea si incearca sa aduci pasiunea cu tine. Nu este capat de lume, ai timp sa faci ce iti propui sa faci. Lasa timpul sa treaca. Daca urmezi si o facultate o sa vezi apoi ce se cere si ce nu pe piata muncii.

Deci, eu zic ca esti pe drumul cel bun big grin. Multa bafta iti doresc!

| regecaisa explică (pentru DoarBogdan):

Ok,multumesc mult pentru sfaturile tale si timpul acordat, multa sanatate!

| DoarBogdan a răspuns (pentru regecaisa):

Mersi la fel!

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un curs de it.st poti face

| darrio2007 a răspuns:

Ar fi bine sa mai iesi la plimbare prin parc cu prietenii. Vei ajunge sa nu-ti mai cunosti nici vecinii din jur, la prima iesire din casă.

| regecaisa explică (pentru darrio2007):

Ies,stai calm! dar prietenii mei sunt profitori laughing

| darrio2007 a răspuns (pentru regecaisa):

Inseamna ca nu stii sa tii alegi.

| regecaisa explică (pentru darrio2007):

Frate,sunt recent mutat in aceasta comuna, nu i prea stiu. Aici sunt multi "smecheri"

| Wr3nch a răspuns:

E plin YouTube de tutorialelaughing Incepe cu ceva mai lejer, gen editare foto/video/audio, sau coding de baza, si de acolo te poti axa pe ce intereseaza mai mult.