| TaKuYa a întrebat:

Salutare tuturor. Sunt pe cale sa va spun un lucru pe care aproape toti adolescentii de varsta mea l-au intalnit. Deci, acum ceva timp, pe la 13 ani, am fost impreuna cu o fata. Asta nu conteaza prea mult, dar are un rost la ceea ce o sa urmeze. Timpul a trecut de atunci, iar acum am 14 ani, deja sunt in primul an de liceu si am intalnit o fata care din semestrul 2, adica cam pe acum, a inceput sa-mi placa extrem de mult. Pe langa ca mi se pare ca este destul de frumoasa, are extrem de multe lucruri in comun cu mine. Urmarim aceleasi seriale, videoclipuri pe YouTube, chiar si la jocuri avem aceleasi gusturi, vorbim destul de des, radem si de la un moment dat a inceput sa-mi placa foarte mult. Mi-as fi dorit sa-i fi spus deja ceea ce simt, fiindca nu sunt o fire prea rusionoasa, imi place sa socializez, dar faptul ca ei deja ii place de vreo jumatate de an de un baiat din orasul ei ( suntem in aceeasi clasa, dar orase diferite, nu foarte distantate unele de celelalte ), care are deja 18 ani....Acum cateva zile ea deja a aflat ca acel baiat e deja intr-o relatie cu altcineva, dar eu inca nu stiu daca a renuntat sa-l mai placa. De ce imi este frica? Pur si simplu de faptul ca daca i-as marturisi ca o plac, in momentul in care ea inca il place pe acel baiat, ma tem de faptul ca as putea sa o pierd si ca asa-zisa "sora" ( prietena apropiata ) pe care o am, iar asta ne-ar distanta unul fata de altul foarte mult. De asemenea, ea pana acum nu a mai avut nici o relatie cu cineva, spre deosebire de mine, care sunt obisnuit, iar astfel, nu stiu cum va fi pentru ea o prima relatie daca din fericire as putea sa o "cuceresc"...Problema este cea cu baiatul, iar de asemenea, nu stiu cum sa abordez situatia. Din cauza ca ea sta in alt oras un pic mai departe ca mine, imi este imposibil sa ma pot vedea cu ea aproape "oricand", doar daca am putea stabili o data undeva sa ne intalnim, iar eu as vrea sa fie cat mai repede posibil ca nu cumva sa-mi pierd ocazia. Deci, imi puteti spune cateva pareri si sfaturi, iar de asemenea vreo oportunitate sa ma intalnesc cu ea in perioada acestei luni (februarie ), fiindca are sa vina si ziua ei, iar de asemenea are sa vina si dragobetele, si eu stiu, poate aceste doua lucruri va vor ajuta pentru cat mai multe sfaturi si idei. Va multumesc ca ati citit!

Răspuns Câştigător
| valentingb a răspuns:

" Ea nu are experienta dar eu am"happy.Nu,nu ai. Daca aveai, actionai deja. Da, da-i inainte,acum este momentul perfect, cand ea stie ca nu are sanse sa fie cu baiatul ala. Asa cum tu nu crezi ca ai sanse din cauza lui, la fel si ea crede ca nu are sanse din cauza celeilaltei,care probabil a trecut de pubertate. Nu ataca direct, ca hiena. Da-i timp, vreo doua saptamani sugereaza-i doar ca iti place de ea, fa-i complimente tot mai personale, un cadou mic, foarte mic, dar sa arate ca tii la ea, cum ar fi un lantisor cu o cruciulita,nu de aur, si spune-i ca e sfintita, sau o bratarica,sau o casca de protectie (glumesc,normal)... In orice caz, arata-i ca tii la ea mai mult decat la o amica, si ea o sa se gandeasca " hmm, mi se pare,sigur nu ma place,e doar dragut cu mine pentru ca suntem prieteni" dar dupa doua saptamani va fi sigura ca o placi. Poate in mai putin de doua saptamani. Si daca iti e frica sa o pierzi, joaca-te! Mergi cu ea in oras ca amici,un suc, o ciocolata calda, doar voi doi, apoi o intrebi daca ar fi ok sa te indragostesti de ea, si daca zice NU, spui " aha, bine, eram doar curios, esti foarte frumoasa si de-asta... Ce parere ai de Ioana? "ca sa schimbi subiectul. Haide, curaj, fii baiat bun si sigur te place!

| TaKuYa explică (pentru valentingb):

La experienta nu ma refeream neaparat la experienta in "gagici", doar ca nu mai acel sentiment puternic de frica, sau de rusine cand vine vorba de sarut sau etc...

3 răspunsuri:
| TheMotanel a răspuns:

Cu cat astepti mai mult cu atat mai rau. Sunt sigur ca stii de "friend zone" si cat de greu se iese de acolo.
In opinia mea, abordarea directa, hotararea si increderea in sine sunt cheia.
Multa bafta!

| xXllulluXx a răspuns:

Heyy! si eu sunt intr-un moment mai difocl, asemanator cu ce ti se intamp tie. daca chiar iti place fata, si chiar va intelegeti asa bine inseamna ca esti o companie placuta pentru ea si merta sati incerci sansa.in legatura cu intalnirile veti gasi impreuna o mdalitate sa va intalnitiundeva intre orasele voastre.
Bafta multa.