| Azazel95 a întrebat:

Salutare tuturor TPU-istilor.De aproximativ 3-4 zile am luat o raceala aparent usoara.Primele zile nu am avut probleme foarte grave insa datorita nasului care este infundat mai ales pe timpul noptii in fiecare dimineata ma trezeam pe zi ce trece cu gatul si toate cele tot mai uscate. In dimineata aceasta m-am trezit ca pestele pe uscat.Sincer m-am cam temut pentru viata deoarece eram aproximativ complet sufocat.Gatul era uscat, cavitatea bucala precum si buzele uscate total, norocul meu ca am bucataria foarte aproape si am luat o inghititura mare de apa, in fine cam lunga povestea dar m-am gandit ca ar trebui sa va explic in detaliu. Problema este dupa cum anticipati, doamne fereste de lucruri mai rele in noaptea asta si, am citit ca din cauza ca respir doar pe gura pe timpul noptii, aerul patruns nu se mai umezeste cum trebuie etc. Ce as putea sa fac sa mi se desfunde nasul pentru ca deja este trecut de ora 8 jumate si nu mai sunt deschise farmaciile. Va rog daca se poate sa imi raspundeti astazi PS : sunt baiat ( daca ar conta la ceva )

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Era bine dacă luai un inhalant de la farmacie, ajuta la descongestionarea căilor respiratorii superioare.
Dropsuri cu mentol te mai ajută.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| Tailynne a răspuns:

Buna!
Daca ai nasul infundat, sarea te ajuta. Clocoteste o cana de apa, las-o sa se racoreasca pana la temperatura corpului si apoi, adauga un varf de lingurita de sare grunjoasa, din cea mare, pentru muraturi, si amesteca bine pana se topeste sarea complet. Toarna in pumn cate un pic de solutie, acopera o nara si trage lichidul pe cealalta nara.
Daca ai narile ranite pe interior, fa inhalatii, tot cu sare. Da in clocot un litru de apa, adauga-i apoi, doua linguri cu varf de sare grunjoasa, acopera-ti capul cu un cearsaf ori un prosop mare si stai aplecat deasupra vasului.
Daca nu poti dormi, zdrobeste de coltul mesei o ceapa de marime potrivita si respira, tinand-o in dreptul nasului. Procedeaza in acelasi fel daca esti in pragul unei crize de nervi ori simti ca te paste un atac de panica. Dar, cel mai indicat in asemenea situatii e sa te controlezi, sa te calmezi si sa nu-ti faci singur rau, lasandu-te prada furiilor ori angoaselor
Cartofii cruzi sunt excelenti impotriva durerii de cap. Taie rondele doi cartofi de marime potrivita, pune-le pe un batic pliat sau un bandaj si aplica-le pe frunte. Vei simti cum incet, incet durerea te paraseste si ti se lumineaza mintea.
Sper sa-ti fie de ajutor! : - h

| Vladuthz a răspuns:

Apa cu sare desfunda nasul. Clocoteste apa (ca sa o purifici de cacaturile gasite in ea), las-o sa se raceasca, adauga sare si bagati in nas.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Dupa 2 zile trebuie sa te duci la doctor