| anonim_4396 a întrebat:

Va rog nu ma jigniti, nu-mi spuneti chestii rele, dar m-am zgariat pe picior cu piaptanul si mi s-a umflat acele zgarieturi, nu is deloc adanci, vor trece? Va rog mult sunt foarte speriata... va rog ajutati-ma nu vreau sa vada nimeni, va rog mult

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai vrut sa piepteni parul de pe picioare? Lasa ca iti trece cu timpul. Nu e sfarsitul lumii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu stiu cati anisori ai, dar daca esti incapabila sa folosesti pieptanul doar pentru pieptanatul parului, du-l mamei si roaga-o sa-l tina si eventual sa te pieptene ea.
Cat privesc zgarieturile de pe picioare, se impune spalatul cu apa calda si sapun imediat, and rana este proaspata, ca dezinfectia sa fie facuta.
Vad ca au trecut deja 7 ore de cand ai scris mesajul si sper ca ia dezinfectat ranile. lasa-le desfacute si evita sa le mai atingi ca sa se vindece.

| Catrice a răspuns:

O sa ai semnee! Cicatrici pe viață! O sa le vada toată lumeaaa!

| Teo29 a răspuns:

Dezinfecteaza-le cu betadina, adica pui putina betadina de la farmacie pe comprese sterile si stergi zona de 2 ori pe zi. Dupa ce s-a uscat solutia, pui un pansament steril de dimensiunea zgarieturilor ca sa nu se infecteze.

Vezi sa te speli pe maini bine inainte.

Daca persista, mergi la medicul de familie ca se poate infecta zona si dupa e complicat...