| Maaaaark a întrebat:

Salutare, vin si eu aici cu o problema happy Deci am ramas repetent in clasa a IX-a la un liceu cu profil economic din cauza unei profesoare, eu aveam ceva probleme cu ea si ea cu mine, stiam ca raman corigent la 2 materii si dau corigentele, dar la mijlocul verii am aflat ca am mai ramas la o materie de a ei, din vointa ei deoarece aveam note de media 6 la materia respectiva, dar stia ca sunt corigent la inca 2 materii si m-a ars... Am decis sa ma transfer si sa fac clasa a IX-a la fostul meu liceu, unde am facut 5-8-ul, la profilul care voiam de la inceput. Bun, ideea e ca acolo o sa ma intalnesc cu multi colegi din 5-8, care acum sunt in a 10-a, + alti amici etc. Si nu stiu cum sa trec peste hopul asta, ma simt foarte aiurea ca eu sa fiu a IX-a si ei a 10-a, nu stiu reactia lor, e ciudat, ma framanta foarte mult treaba asta straight facestraight facestraight face Ce e de facut, sa-mi recastig incredea si ce sa fac, nu stiu cum sa trec peste treaba asta.

4 răspunsuri:
| PrecioussGirl a răspuns:

Oricum pe la spate te vor barfi si chestii de genul. Indiferent ce ceea ce faci tu. Chiar daca le explici situatia. Eu gandesc in felul urmator. Asta esti si trebuie sa te accepti asa cum esti. Si eu am ramas corijenta si nu mi-a fost rusine sa recunosc asta. Pana la urma e problema mea, in cazul de fata problema ta ca s-a intamplat asa si lumea mereu va avea ceva de comentat. Tine capul sus si incearca anul acesta sa dai tot ce e mai bun din tine. Si incearca sa te pui bine cu profesorii chiar daca unii sunt mai dificili. Asta ca sa-ti fie tine bine. Incearca sa fii atenta si sa le arati ca-ti pasa de materia lor. Mult succes si ia o atitudine de indiferenta fata de ceea ce vor spune colegii de acolo despre tine. Conteaza sa le arati ca ai invatat ceva din experienta pe care ai avut-o la cealalta scoala.

| dana90 a răspuns:

Mai bine alegi alt liceu decat sa te rada toti pe la spate parerea mea

| Maaaaark explică (pentru dana90):

Deja m-am transferat de la liceul la care am ramas repetent, la fostul liceu unde am facut 5-8. Asta e, ma descurc cum pot.

| dana90 a răspuns (pentru Maaaaark):

Atunci trebuie sa fii tare succes