| lulu girl a întrebat:

happy Voi ce parere aveti despre tigari? Cum a fost prima data cand ati incercat? Ce v-a determinat sa faceti asta? Ce fumati? Si cate tigari fumati pe zi? eu m-am apucat de fumat acum 2 saptamani din simpla curiozitate.si am de gand sa mai continui pana in iunie.happy sunt sigura ca ma pot lasa.:p apropo am 14 ani.astept raspunsuri happy

20 răspunsuri:
| Ramonaaaa a răspuns:

Tigarile inseamna sanatate distrusa.Este vulgar sa vezi o fata cu o tigarea in gura! Nu am incercat niciodata dar inca nu stiu. Poate ca, datorita anturajului voi incerca sa trag un fum, doua.
In schimb, desi pare aiurea si banal, mi se pare foarte sexy un baiat care fumeazablushing.Dehh...acum fiecare cu fanteziile luihappy

| Vizitiul a răspuns:

Parerile sunt impartite. Cunosc persoane care fumeaza de la 14 ani, au ajuns la 80 de ani bine mersi. Bine, in tineretea lor nu au bagat atatea e-uri in ficat, nu erau atatea porcarii, se alimentau sanatos, cu alimente provenite de la animalele crescute de ei, alimentatia joaca un rol magistral in ceea ce priveste sanatatea. Uita-te la mesajele de pe pachetul de tigari : "fumatul provoaca impotenta", "fumatul poate ucide". Nimic nu este mai nociv decat aceste informatii, practic omul isi sugestioneaza distructiv subconstientul gratie acestor mesaje. Sa nu crezi ca doresc a te ancora in acest viciu. Mai mult, tigarile sunt costisitoare, plus de asta, nu sunt indispensabile vietii. Decizia iti apartine.

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

M-am apucat de fumat la 12 ani însă în primii doi ani nu am fumat foarte mult.
Apoi, când responsabilităţile pe capul meu s-au mărit (poveste lungă, nu-i vremea ei acum) şi stresul a crescut şi am început să fumez mai intens.
În prezent fumez în 15 şi 30 de ţigări pe zi. Nu am o marcă anume dar fumez ţigări tari. Prefer More roşu însă mult mai bune sunt L&M din duty free (mai tari decât alea din magazin) şi Marlboro românesc (dar care-i deja cam prea scump). Mai prefer şi alte mărci de care nu cred c-ai auzit dar îţi spun ca titlu informativ: Marble, Plaza, Doina Lux (neapărat lux!), Sobronie, Kosmos, Bond roşu (alea lights sunt oribile!), Pall Mall roşu (ăla românesc şi ăla unguresc - ăla rusesc e prost!) şi Benson&Hedges.
De fumat cred c-am fumat tot ce are variantă "roşu" de pe piaţă.
La nevoie merge orice scoate fum dar în general prefer ţigările tari.
Dacă vrei să te laşi, te poţi lăsa oricând.
Eu nu vreau să mă las de fumat.

Sănătate.

| emma_6707 a răspuns:

Ei na chestie, si eu tot de pe la varsta aia cred ca m-am apucat de fumat, daca nu chiar mai dvrmlaughing si ghici ce, nu am mai putut sa ma las...straight face adica m-am lasat, dar pentru perioade foarte foarte scurte. pot sa spun ca am mai rarito cu tigarile, dar sincer, imi e ff greu sa ma las. bai copii distrati-va altfel, lasati tigarile si restul pentru mai tarziu... pe bunestraight face nu e adevarat ca va calmeaza sau ceva. va lasa fara vlaga, si depindeti de elestraight face si numai e un pachet 50 de mii cum era acum cativa ani e 100 de mii, adica mult. lasati-va cat inca mai puteti. nu sunteti cu nimic tari, daca fumati;| din contra

| divinuu a răspuns:

Sh eu am aceiasi varsta si fumezhappyDar tigari f slabe.gen Vogue.sau Kent white.probabil si din cauza anturajului m-am apucat.stiu ca nu e bine. dar acum cred ca am prins putina dependenta.Lasa-te cat mai repede!

| Miha a răspuns:

Si eu am incercat vara trecuta(anul trecut aveam 13 ani, acum am 14big grin) am fumat glamourhappy am fumat pana in ianuarie(nu zilnic odata pe luna)ce ma determinat? pai eu si cateva fete neam gandit ca tot naveam ce face, daca te apuci o sa-ti fie greu sa te lasiwinkingiti spun eu in special daca fumezi in fiecare zistraight facetigara este un drog permis cu cat il accesezi mai mult cu atat devi mai dependent de elwinkingasa ca mai bine lasate d p acum ca iti strici plamani d copil, si o sa-ti fie si greu sa te ascunzi d parinti taiwinking(cand vi acs mirosi a tigari hainele si gura poate iti mai gasesti si pachetul de tigari, pentru ca nu prea cared ca te duci la mama ta si ii spui ''mami sti ce am facut azi? am fumat!''ce bucurie pe capul eilaughingpoate ca acum te crezi important dar poate iti vei da seama si ca ce faci nu e chiar ok

| Eღilia62 a răspuns:

Am 14 ani. Fumez Kent 8 cate 1-2 pe zi si ma pot lasa oricand, dar nu vreau!

| aLyNuSh a răspuns:

La 12 ani acum am 15 kent. curiozitate. 10-20 pe zi. cateodata 2-3 rare zi deloc.

| alex_6048 a răspuns:

Fumez de la 13 dar tigari zlabe glamour vogue am fumat de la prietenul meu kent pentru ca nu aveam tigari eu fumez 4-6 tigari pe zi depinde da cat de nervoasa sunt doar curiozitatea m-a impins mi-a placut si am zis ca nu conteaza la cat de periculoasa e viata pot sa mori orcand asa ca trebuie sa traiesti cat ai de trait

| SnYcK3rS a răspuns:

Eu am 15 ani si fumez de 4 luni
La inceput sincer am simtit ceva pe gat si dupa 2-3 fumuri ma lua ameteala si trebuia sa stau jos
Dupa 2 saptamani nu ma mai lua cu ameteli
De fumat fumezi 1-2 tigari pe zi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://idontsmoke.weebly.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 15 ani si fumez de 1 luna.inainte fumam ocazional dar de cateva zile fumez calumea.prima data m-am inecatrolling on the floor.fumez vogue lilas.si cele mai multe tigari.am fumat 4.si cred ca am devenit dependenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am 15 ani si fumez de 1 luna.inainte fumam ocazional dar de cateva zile fumez calumea.prima data m-am inecatrolling on the floor. fumez vogue lilas.si cele mai multe tigari.am fumat 4.si cred ca am devenit dependenta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut si eu subiectul dupa o gramada de timp...ma roglaughing fumez de vreo 6 luni, am 15 ani si fumez dunhil rosubig grin...intre 5 si 7 pe zilaughing

| simo102 a răspuns:

La 13 ani, incepusem cu foarte putin gen o tigara la 2-3 zile, apoi dupa vreo luna 2-3 pe zi.Curiozitate,si familia are magazin, deci aveam de unde sa iau mai ales ca ma lasa happy. Acum mi-am dat seama ca nu e bine, si m-am lasat de o luna, mi se pare cam scarbos cand ma gandesc la oamenii care fumeaza... sper sa nu mai ma apuc ca a fost ingrozitor de greu sa ma las mai ales cand aproape totii prietenii fumeaza si iti baga tigara in gura

| Moniic16 a răspuns:

Eu am fumat pe la vreo 13 ani laughing am tras un fum din Kent 8 si mai era una. numai stiu cum se numeabatting eyelashes. Si ce m-a determinat sa fac asta? thinking Pai. Era o zi de vara laughing Si eu stau mai mult cu fumatori. oricum, eram cu gasca afara si toti fumau :O! Mda. eram vreo 20 de copii laughing)) Si. erau mai mult baieti, putine fete din cate imi aduc aminte happy. Si mi-au dat si mie sa trag un fum, mai mult a fost ceva gen : "Nu ai tupeu " "Vrei sa vezi ca am?! ". Mda, ceva gen oh go on. Oricum prima data a fost naspa ca tuseam incontinuu straight face. Iar acum, fumez mai rar laughing cand sunt cu gasca sau cand sunt suparata laughing.

| cristicora a răspuns:

Renunta copilule acum...cat iti este usor. Gandeste-te la felul in care reactioneaza corpul tau cand fumezi.incearca sa respinga otrava, dar in curand o sa fie dependent de ea... daca nu este deja.

| Maritimo a răspuns:

Eu am 14 ani si m-am apucat sa fumez acum o saptamana, fumez 1, 2 tigarii pe zi. M-am apucat deoarece la mine in clasa jumatate de clasa fumeaza si m-am apucat si eu, prima tigara a fost pall mall dar sincer nu prea mi-a placut si acum fumez kent.Stiu ca nu e bine sa fumezi de la varsta asta dar nu am avut ce face cand ii vedeam pe totii de la mine din clasa am zis ca incerc si eu, acum nu pot sa ma mai las dar cine stie happy

| Stefaniaaaaa a răspuns:

Poi ce sa zic...despre tigari nu am o parere destul de buna, stiu ca rau imi porvoaca mai ales la 13 ani de cand m-am apucat[acu am 14]prima data cand am incercat nu stiam sa trag in piept si asta era destul de rau pentru ca conteaza cum fumezi, anturaju[desi eu am venit prima cu ideea], am fumat o gramada de tigari incepand cu duffy doff pana la kent 8 lung cred ca le'am incercat aproape pe toate, mai putin dunhill rosu dar ma axez mai mult pe vogue, nu fumez zilnic rareori de intampla sa fumez cate 4-5 pe zi depinde unde sunt, fumez de aproape 1 an si daca vreau am pot lasa oricund dar nu prea am chefhappy

| alle_4239 a răspuns:

Heii...sincer eu m`am apucat de aproape un an...dar nu fumez mult.sunt cateodata si 1-2 saptamani cand nu fumez.Dorinta de a vedea cum este, daca sunt bune si asa m`a determinat.si sincer nu am de gand sa ma las prea curand chiar daca sunt constienta de faptul ca oarecum sunt nocivehappy