| bleakk a întrebat:

Vreau sa fiu sincer fata de mine in primul rand, si fata de toti si daca m-ati putea ajuta cu vreun sfat va fi bine.Sunt clasa a 11-a si acum realizez si imi dau seama ca am gresit cu ceva in trecut si anume:la scoala nu imi faceam temele aproape deloc la nicio materie,(care acu realizez ca ele erau utile intr-un fel,pe langa ca aprofundai ce faceai la scoala te faceau mai organizat si responsabil), invatam doar cand aveam un test si doar cand trebuia sa ma asculte.Acum imi este foarte greu sa imi dau seama ce imi place.Sunt un baiat inteligent am avut numai medii peste 9, 60 din clasa 5 pana in a 10, insa ar trebui sa nu ma mai gandesc la asa ceva, ci sa ma axez strict pe BAC si pe ceea ce vreau sa urmez.Nu cred ca e tarziu sa ma apuc de astea si sa le duc la bun-sfarsit.Voi cum ati procedat, ce ati facut? Si acum in ce postura va aflati?

2 răspunsuri:
| Omulinvizibil a răspuns:

In acest moment ma aflu in postura de absolnt al unui liceu economic.
Este foarte bine ca ti-ai dat seama de greseala facuta. Vorba aceea: „mai bine niciodata decat prea tarziu".
Analizeaza cu mare atentie obiectele pe care le vei da la bacalaureat si axeaza-te strict pe materia necesara.
Nu este tarziu si te poti apuca lejer de invatat.

| chakra8 a răspuns:

Chiar esti inteligent daca ai realizat asta, dar sa stii ca temele alea nu te ajuta, daca vrei, poti face ceva extra-scolar, cum ar fi cititul unor eseuri pe diverse teme. Bafta.