| silviu98adi a întrebat:

Salutaree! Am o mare nelmurire... Nu prea pot face diferenta intre timpurile verbale la engleza! Imi puteti explica mai in amanunt despre Present Simple, Present Continuous, Past Simple, Past Continuous, Present Perfect si Past Perfect. Stiu regulile dar ma incurc cand ne da un exercitiu si trebuie sa completam spatiile punctate cu timpurile verbale corecte. Daca puteti sa ma lamuriti macar un pic ar fi ok! Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| reirei1999 a răspuns:

Dupa definitie incearca sa iti creezi o axa a timpului pe care plasezi actiunile.
ex: pentru past perfect continuous fa o linie orizontala pe care plasezi 2 liniute verticale si un oval(toate una dupa alta de la dreapta la stanga). Tot de la dreapta la stanga, noteaza-le cu: NOW, PAST SIMPLE, (si pentru oval) PAST PERFECT CONTINUOUS.

| silviu98adi explică:

Alte pareri?