| Toxicated a întrebat:

Salutari, am o problema destul de mare zic eu.
Sa incepem cu inceputul, o sa ma descriu, am 14 ani sunt foarte lenes, sunt foarte ganditor si destul de inteligent in viata de zi cu zi, treaba e ca ma supara cum sunt eu de fapt, mereu imi dezamagesc parintii cu notele mele mici, iar ei imi ofera totul iar eu lor nimic, la ore cand incerc sa fiu atent, orice detaliu ma pune cu capul pe banca si ma face sa ma gandesc la lucruri irelevante, si am prostul obicei sa zic ca ma pun sa invat si imi pierd interesul in maxim o saptamana.Chiar nu stiu ce se intampla cu mine simt ca am un conflict interior, cand pe toti ii vad ca pot sa invete sa isi faca parintii fericiti prin notele lor, sa vad cum sunt despteti academic, este asa frustrant sa vezi ca cineva poate si ca tu nu... Asta ar fi prima problema,

A doua problema ar fi
Personalitatea.
Din nou sa incep cu inceputul, sunt cel mai mic din anturaj si am multe de invatat, anturajul asta il am de cand sunt copil etc... treaba e ca in anturajul asta ma comport altfel de cum sunt, si nu imi place deloc asta, e ca si cum sunt clown-ul acolo, si toata lumea ma considera foarte prost.
Insa la scoala cu toate ca am note foarte mici, sunt foarte intelept sa zic asa, la multi le dau sfaturi si ma comport ca un om foarte inteligent, as putea spune ca la scoala toata lumea ma considera cel mai inteligent de acolo, insa in anturaj inloc sa imi arat inteligenta imi arat prostia, e ca si cum mi-as schimba personalitatea...
Intrebarea mea este, cum as putea sa-mi rezolv ambele probleme? Orice raspuns este apreciat si multumesc pentru timpul depus, o zi buna.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| VALCUANDREI1994 a răspuns:

1. Daca vrei sa excelezi la scoala sau pur si simplu sa ai note cat de cat bune atunci incearca sa te gandesti ca sunt si informatii utile. Nu inveti numai lucruri inutile la scoala. In plus, este normal ca la varsta pe care o ai sa nu fii intotdeauna interesat de materiile care se regasesc in programa scoalara. Ai zis ca esti o persoana inteligenta care analizeaza fiecare detaliu. Fa in asa fel incat sa folosesti timpul liber pe care il ai invatand lucruri noi. Poti sa procedezi astfel- sa zicem ca ai de invatat la istorie si pe tine nu prea te pasioneaza aceasta materie. Ei bine poti sa faci cateva conexiuni-sa luam anul 1821 care este anul in care a murit Napoleon, anul in care Tudor Vladimirescu...stii povestea si anul in care s-a nascut Alecsandri. Asa o sa fie un pic mai usor sa inveti. Nu zic ca acum o sa iti rezolv problemele pentru ca nu am cum sa ma ocup de asa ceva. Tot ce fac este sa iti ofer cateva sugestii.
2. Incearca sa fii cat mai natural. Incearca sa ai o conversatie cat se poate de sincera si de inteligenta cu cei care fac parte din anturajul tau. Poate ca tu apelezi la niste giumbuslucuri, glume si alte tertipuri de acest gen pentru a capata respect si atentie. Daca vrei sa fii luat in serios pot sa combini inteligenta cu umorul, nu cu,, prostia". Poti sa discuti atat despre jocuri pe calculator, fete, masini, dar si despre alte subiecte. Depinde de tine modul in care vrei sa fii perceput. Daca vrei sa ai o reputatie atunci trebuie faci cateva schimbari-de exemplu sa te iei in serios atunci cand este cazul. Lucreaza in fiecare zi la tine si o sa ajungi sa te respecti mai mult si asa o sa ajungi sa fii respectat.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai fii atat de inteligent pe cat afirmi aici, nu ti-ai dezamagii parintii si nici nu ai lua note atat de mici la scoala, aratand tuturor cat de nesemnificativ poti sa fii.
Faptul ca o faci pe clownul, iarasi nu te situeaza printre cei inteligenti, ci mai repede printre oamenii slabi, care o fac pe bufonii, special sa primeasca un pic de atentie.
La intrebarea ta "cum ai putea sa-ti schimbi personalitatea" ti-as spune sa pui mana serios pe carte si sa arati tututor, ca esti capabil si inteligent, sa iei numai note foarte mari si sa le razi in nas, la final.

| Toxicated explică (pentru Violleta2022):

''Ti-as spune sa pui mana serios pe carte si sa arati tuturor ca esti capabil si inteligent'' 1.Scoala nu te face in niciun caz inteligent, mai mult te face prost, explica-mi cu ce ma ajuta pe mine niste lucruri irelevante care trebuie sa le memorez. 2.Imi cer scuze pentru limbajul meu, dar esti ipocrit sa crezi ca daca ai note mari la scoala esti mai inteligent. 3.La partea cu clownul iti dau dreptate.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Toxicated):

Imi pare rau sa-ti spun, dar ai o doza de aroganta, specifica prostilor.
La ce te ajuta scoala?
Dupa mintea ta: la nimic!
Dar peste ani, cand vei deschide gura si vei vrea sa ai un job mai bun decat unul de maturator la salubritate (pentru ca atat vei obtine cu 8-10 clase), ti se va cere cartea aia, de care acum faci misto, ca-i irelevanta.
Constat ca, desii habar nu ai ce inseamna "ipocrit" il folosesti intr-o fraza, face sens. Pentru ca, fara scoala, tot un bufon incult, vei ramane.