| anonim_4396 a întrebat:

Salutt TPU,am mai multe intrebari,cum pot oamenii din sat sa fie atat de calici si fuduli in acelasi timp? eu sunt din moldova si am o familie mai instarita (sa zic asa ) si am un bar la care astia din sat imi fura halbe, pahare, dintr-un set de 11 halbe mai am 3, problema asta a fost mereu dar in ultimul timp si-au luat-o-n cap,deci efectiv mor de nervi si ciuda pentru ca nu imi e de-o halba,dar frate ceremi-o si ti-o dau nu mi-o fura, ca dupa se va lauda,, Uite frate ce prost i-am furat pahare si le-am vandut cu 3 lei,, eu sunt o persoana foarte darnica, dar nu suport sa fiu furat si de aici haideti sa va zic o mica poveste : Dupa ce am inchis am lasat intr-o seara 6 betivi afara si 3 halbe, mane, de dimineata am gasit una sparta in tomberon si 2 nu le-am gasit, problema asta a fost mereu,cu furatul,daca nu esti atent,iti fura si pateul de pe raft,deci nici unul nu recunoaste ca a luat-o sau sa fi zis ca,,uite ala a luat,, dar cred % unul din ei le-a luat, o putoare de om de 18 ani care nu merge la munca si nici munca de la tara nu-i place,,, nu merg la fan, pentru 20 de lei?,,ideea e, cum sa procedez sa il prind cu halba in mana? casa mea e langa bar, chiar e langa bar, si nu ii pot prinde ca umbla ilegal cu scuterele la 500 de lei si cand fura le baga in scuter, si daca il prind ii f@t o bataie de toti dracii care ii am in mine. Camera video nu am idee e : ce pot face sa ii prind? cele mai bune raspunsuri primesc funda!

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Cred ca ar fi mult mai simplu sa iei niște pahare din alea mari de bere din plastic in loc de halbe și astfel nu mai ai probleme.
Adică nu ai ce sa le faci la oamenii aia, dacă ii prinzi in fapt ce rezolvi?

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Ai dreptate, dar mai e o problema, astia cum beau 30-35 de pahare cu bere pe zi le strang in pumn si le arunca prin sant, pe drum, ii certi dar tot nu fac nimic, macar sa le lase pe masa ca le iau eu,. is niste alcoolisti in satul asta mai ceva ca in Vaslui mane laughing,, intr-un sat cu 100 de pers 30-40 is numai alcoolisti, ok, se consuma aproximativ 20 litri de bere pe zi, si iti dai seama ce mizerie fac ratatii astia cu atatea pahare, am mai avut din alea si au mai facut asa

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Așa sunt unele sate, oamenii nu sunt educați ca nu au avut de unde sa primească educație. Nu ai ce sa le ceri, trebuie sa găsești soluția cea mai buna pentru tine. Pana la urma, ăștia îți țin afacerea pe picioare dacă zici ca beau atâta zilnic. Dar nu trebuie sa dai 30 de pahare de fiecare data, poți doar sa le umpli pe alea pe care le-ai dat înainte.

| anonim_4396 explică (pentru Bondarel99):

Asta si fac le iau si le mai spal pe unele laughing

| PsyhoChild a răspuns (pentru Bondarel99):

Ce bine ca nu stau in acel fel de sat xd

| anonim_4396 explică (pentru PsyhoChild):

Considera-te norocos, is in stare sa te bata pentru un rachiu la 2 lei

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti cumperi o camera video de supraveghere si o pui sa inregsiterze.
Este o investitie care iti este permisa pentru barul de la tara.

Cand termini halbele, foloseste borcane, ca nu ti le mai fura nimeni.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Le fura si pe alea, pun zacusca sau dulceata in ele laughing)