| xCherri a întrebat:

Saluty.
Spuneti va rog, cu cuvintele voastre ce inseamna :
- pesimism
- optimism
?

Răspuns Câştigător
| mgtow a răspuns:

Pesimismul: cand omul gandeste negativ si se simte trist, suparat, plange
Optimismul: cand gandeste ca totul va fi bine, e bazat pe el si are succes in tot ceea ce-si doreste. Asta iti va fi de folos: http://psiholistic.ro/blog/2011/03/a-fi-sau-a-nu-fi-pozitiv-sau-negativ/

5 răspunsuri:
| 愛日本 a răspuns:

Pesimistul este un om care gândeşte doar negatic de ex dacă cineva face un plan sau aşa ceva el e sigur ca nu va merge, ca totul va fi un eşec bla bla.
Optimistul este omul care chiar când dă de greutăţi e cu zâmbetul pe buze şi întodeauna e sigur pe ce face şi totul va fi bine.
Uite şi un banc:
Ce fac un obtimist şi un pesimist când sar de la etajul 5?
Pesimistul :
Moooor!
Obtimistul :
Zboooor!

| itscloudyoutside a răspuns:

Pesimist = Om care gandeste mereu negativ, si nu se asteapta sa se intample nimic bun.
Optimist = Exact opusul: Om care gandeste pozitiv, si care spera doar la lucruri bune.

| MrBlueEnergy a răspuns:

Pesimist: esti intr-o situatie mai complicata si te gandesti ca va iesi foarte rau.Esti pesimist-Te gandesti la rau.
Optimist: esti intr-o situatie mai complicata si te gandesti ca va iesi foarte bine.Esti optimist-Te gandesti la bine.

| Ncl_9813 a răspuns:

Pesimism-este cand un om gandeste negativ, care indiferent de ce ar spune, atitudine a omului care privește cu neîncredere viața și pe semenii săi și care consideră că toate situațiile au un deznodământ fatal.

optimism-gandire pozitiva, tendință de a vedea latura bună, favorabilă a lucrurilor.