| djbdkjfkdjfkjdkfdfkdsvhfsdhbvbhjvgbdsfg a întrebat:

Se all.ma ajutati cu o tema micuta.ca nu am timp s-o fac si trebuie urgent.va roooggg. din propozitia. " Insa nu vazu prin apropiere nici-o sonerie si a bate la usa i se parul, cum era si natural, o absurbitate." trebuie sa analizez partile de propozitie.imi puteti spune(nu toata analiza)doar ce sunt fiecare va rog.ex.complement direct exprimat prin pronume. atatbig grin.Va multumesc si dau si funda.

Răspuns Câştigător
| yyyyy a răspuns:

Ok. insa-conjunctie si nu are functie sintactik (nu stiu sigur l asta )

nu vazu este pred verbal exprimat prin verb pred modul indicativ timpul perfect simplu, conjungare 1 pers a 3-a nr sg functia sintactica pred verbal
prin apropiere-complement circumstantial de loc exprimat prin adverb
nicci'o sonerie - complement direct exprimat prin subst comun nr sg gen fem pers a 3a cazul ac.iar functia sintactik de c.d
si-conjuctie coordonatoare care nu are functie sintactik si leaga doua prop de acelasi fel
a bate la usa-loc verbala exprm prin verb l modul infinitiv
i-complement indirect exprm prin pron pers. pers a3a nr sg cazul dativ
se parul-pred verbal exprm prin verb pred la modul indicativ timpul perfect simplu nr sg pers a3a
cum-complement circumstantial de mod exprimat prin adverb relativ
era si natural-pred nominal din care : era este verb copulativ iar natural numele pred.
o absurbitate - complament direct exprimat prin subst comun, nr sg gen fem, cazul ac... fundda? tiam mai zis si ceva in plus de cat ceea ce ai cerut tu
natural-

2 răspunsuri:
| Mihaela88 a răspuns:

Păi să vedem...
însă e prepoziție și nu are funcție
nu văzu este predicat verbal exprimat prin verb la diateza activă
prin apropiere este complement circumstanțial de loc exprimat prin substantiv precedat de prepoziție
nicio sonerie este complement direct exprimat prin substantiv
a bate este subiect exprimat prin verb la infinitiv
la ușă este complement direct exprimat prin substantiv
i este complement indirect exprimat prin pronume
(se) păru este predicat exprimat prin verb la diateza reflexivă
era natural e predicat nominal exprimat prin verb copulativ și nume predicativ exprimat prin adjectiv
o absurditate este complement direct exprimat prin substantiv
e doar o mică problemuță.Nu sunt foarte sigura dacă a bate la ușă nu e locuțiune și atunci nu le analizezi separat ci zici că e subiect exprimat prin locuțiune
Sper că te-am ajutathappy