| DDCC a întrebat:

Se mai simte cineva așa ca mine?

Nu o să o lungesc pe net ca alte dăți fiindcă e inutil.
Mă gândesc și mă simt sinucigaș de mic copil, cam de pe la 10 ani.
Am observat ani la rând că singura mea alinare când nu mai pot este să caut știri cu sinucigași. Îmi pare rău pentru ei, aș fi vrut să fiu acolo pentru ei. Nu mă bucur de sinuciderile lor. Mă bucur doar să îmi imaginez că aș fi eu în locul lor și aș fi în stare de suicid. Ca să mă eliberez. De multe ori am avut în minte scena preferată dintr-un film în care un adolescent fie se sinucide, fără să știe nimeni, fie se sinucide sub ochii celorlalți fie este prevenită sinuciderea, cineva îl oprește.

Să vă scurtez și motivul: sunt incapabil să îmi fac prieteni de vârsta mea, pe gustul meu, față de care să mă arăt "naked" adică să nu mă ascund deloc, sinceritate aproape completă. Să fie o iubită. Sau măcar un prieten extrem de intim.
Iar când am prins un astfel de prieten, amică mai exact, a devenit iubire posesivă și m-am simțit infernal.
Știrile cu sinucigași mă ajută. Plâng pentru ei dar și pentru mine. Dacă toată lumea ar avea o viață fericită, exceptând eu, m-aș simți mizerabil. Deci nu mă bucur de suferința altora. Ci empatizez și eu cu ei și să mă sinucid mintal. Nu-mi pot lua gândul de la suicid de mic copil.

Nu am postat fiindcă vreau să fiu diagnosticat, să fiu trimis la psihiatru, am mers la psihologi.
Știu că sunt bipolar-borderline.

Întrebarea este: se mai simte cineva așa, cum am scris mai sus? Pot vorbi cu cei ca mine sau nimeni nu mai simte asta?

Am în minte melodia Garry Go - The begining (privacy remix) din filmul Friend Request. Mi-a plăcut mult scena sinuciderii fetei.m-a satisfăcut emoțional.

11 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Bordeline este o eticheta pe care nu ti o pui tu, ti o pune doar psihologul clinician. Bipolaritatea este o psihoză, un diagnostic psihiatric. Ai studii in psihiatrie? Chiar si de ai avea, nu te poti autodiagnostica si trata singur. E riscant.
Consulta un psihiatru. Ce ai tu e doar o depresie mai veche. Multi trec prin ce treci tu da doar oamenii conștienți merg la doctor si se trateaza. Cei fără discernământ se sinucid sau refuza tratamentul si se izolează.

| DDCC explică (pentru Donsavas):

Psihiatrul nu are ce îmi face, mi-a dat olanzapina. Nu e de psihiatrie problema. Psihologul Universității mi-a zis că e posibil să fiu borderline, nu m-am diagnosticat singur.

| Donsavas a răspuns (pentru DDCC):

Bordeline e o tulburare de personalitate iar medicatia psihiatrica poate controla tulburarea si poate preveni boli grave. Eu zic sa continui cu olanzapina sau sa ceri un stabilizator de dispoziție.

| DDCC explică (pentru Donsavas):

E inutil acel tratament. Am maxim probleme emoționale, nu psihiatrice.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DDCC):

Pastilele alea de la psiholog, sunt ca drogurile, devii dependent de ele, si au un efect asa, cum are si marijuana. Te ameteste si iti incetineste gandurile, sa nu te mai gandesti la 1000 de rahat-uri pe minut. si sa vezi altfel viata. Adica sa vezi jumatea plina a paharului.
dar devii dependent de ele toata ciata.

| Donsavas a răspuns (pentru DDCC):

Psihiatria se ocupa si de prevenție, nu doar de tratare a bolilor. Tulburările emotionale si de personalitate pot intra in sfera de profilaxie a psihiatriei

| raMLesS a răspuns:

Multi adolescenti trec prin depresie şi stări de genul.
E doar o perioadă.
Cel mai bun lucru pe care l-ai putea face acum ca sa mai iesi puţin din situaţie ar fi sa iti gasesti un hobby, sa faci sport, si sa ieşi afară sa, socializezi.
Pe la vreo 20+ ani o sa-ti aduci aminte si o sa iti dai palme cand realizezi ce nimicuri puneai la suflet şi pe ce motive te bosumflai.

| DDCC explică (pentru raMLesS):

Nu am știut unde să pun întrebarea. Am 24 de ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca tu te uiti numai la filme stiri si video-uri cu sinucigasi, cred si eu,
Ia sa inchizi calculatoru, sa pui pana pe telefon sa suni pe cineva si sa iesiti, sa vezi cum uiti, incet incet, ca vei avea creierul ocupat cu activitati.

| DDCC explică (pentru anonim_4396):

Habar n-am cum să fac asta. În cămine studențești maxim îi abordam pe ceilalți cu niște glume. Deci maxim eram clovnul lor.

| Florin12345678910 a răspuns:

Si eu am vazut ca multi adolescenti(si eu sunt adolescent) au ganduri sinucigase si sunt depresivi(eu nu sunt deloc, dar who cares)
Ideea e urmatoare: oare si acum 50 de ani era tot asa? Adica chestia asta cu depresia e doar o perioada nornala a vietii? O aveau si adolescentii de acum 1000 de ani, si de acum 10000 de ani? Si de acum 100000? Sau de fapt doare e o chestie noua, mai de prin anii 2000s aparuta?