| BugsB a întrebat:

Seara buna! Am o intrebare despre tatuajele facute cu henna. Am citit undeva ca aceasta solutie de henna negra care se utilizeaza provoaca mancarime, usturime, rosiata, alergie, care se pot raspandi pe piele nu numai la nivelul unde a fost facut acel tatuaj. Si as vrea sa stiu daca chiar exista si sunt atat de grave aceste reactii adverse. Daca cineva si-a facut un asemenea tatuaj sau cunoaste pe cineva care a incercat ce sfat mi-ar da? sa fac sau nu unul daca o sa am ocazia? (care nu stie care sunt tatuajele cu henna sunt acelea care se gasesc pe timp de vara pe litoral sau in dierite statiuni, si nu dureaza mult adica tin vreo 2-3 luni din cate am inteles, dar astept parerile voastre). MS:*

1 răspuns:
| Pitzipoanca a răspuns:

Pentru a preveni o reactie alergica si/sau un eventual soc anafilactic, se face o testare cutanata (pe piele). Incearca pe o zona mica (conform intructiunilor de pe cutie) si stai 1 zi. Iar daca vezi ca nu patesti nimic, da-i 'nainte cu tatuajul.