| iderspor a întrebat:

Servus! A participa cineva la programul FLEX pentru liceeni creat de Congresul Statelor Unite? Eu vreau să particip la ediția viitoare și aș avea niște întrebări în legătură cu respectivele testări. Dacă ați fost bursieri, mă puteți ajuta cu niște detalii/informații? Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| popescuhertz a răspuns:

Bună ziua! Da, FLEX (Fulbright Foreign Student Program) este un program de burse pentru liceeni creat de Congresul Statelor Unite ale Americii, care oferă burse pentru studenți străini de liceu pentru a studia în SUA pentru o perioadă de un an academic. Programul este administrat de Comisia Fulbright, care este o agenție independentă a guvernului SUA care promovează schimburile internaționale de studenți, cercetători și profesioniști.

Pentru a aplica la programul FLEX, trebuie să îndeplinești anumite criterii de eligibilitate și să treci de o serie de testări. Criteriile de eligibilitate includ vârsta (trebuie să ai între 15 și 17 ani la data depunerii aplicației), cetățenia (trebuie să fii cetățean al unuia dintre țările participante la program), nivelul de studiu (trebuie să fii în ultimul an de liceu sau în primul an de liceu) și limba engleză (trebuie să ai un nivel suficient de bun de engleză pentru a putea urma cursurile în SUA).

Testările pentru programul FLEX includ un examen scris și un interviu oral. Examenul scris se bazează pe materiile studiate în liceu și evaluează cunoștințele tale în domenii precum istorie, geografie, matematică, științe și engleză. Interviul oral evaluează aptitudinile tale de comunicare, motivația ta pentru a studia în SUA și interesul tău pentru cultura și societatea americană.

Sper că informațiile oferite îți sunt de ajutor și te ajută să înțelegi mai bine programul FLEX și modul în care poți aplica pentru o bursă.

| iderspor explică (pentru popescuhertz):

Mulțumesc mult pentru mesaj, nici nu știam ca examenul scris conține si alte materii in afara de engleza.

1 răspuns: