| Andreeaioan115 a întrebat:

Sexul oral este un pacat mare? Dau funda

53 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Eu nu cred in lucrurile de genul asta. Probabil ai crescut printre oameni care sunt foarte credinciosi, de aici intrebarea asta. De tine depinde daca e sau nu pacat.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Aasdfghj):

Cred ca mai corect ar fi sa spui ca printre oameni din epoca de piatra. Chiar si un credincios care se presupune ca a citit Biblia si-nca cateva Scripturi, stie ca nu va gasi niciun pasaj care sa treaca sexul oral ca fiind un pacat. Chiar si un credincios stie ca nicaieri nu scrie ca sexul - indiferent de ce pozitie adopti - nu este un pacat.
Pacat este adulterul, dar nu despre asta vorbim aici, nu?

| Aasdfghj a răspuns (pentru GirlOnline81):

Nu am vrut sa imi sara nimeni in cap si am ales alt mod de a o spune dar... sunt de acord cu tine. laughing

| CM7YRE a răspuns:

Buna intrebarea. Depinde felul in care gandesti. Tu orice ar zice oricine, incearca sa te gandesti la asta din punctul asta de vedere: Daca 99 de oameni considera ca un lucru e "rau" (sa zicem un drog spre exemplu) dar 1 persoana (bolnava, de un sindrom "incurabil" foloseste acest numit "drog" pentru a se mentine in viata, pentru el e un "Drog" sau "medicament")? Pe scurt, parerile spre orice sunt impartite. Daca tu consideri ca asa e, atunci "asa sa fie". Daca nu, atunci nu. Priveste orice lucru din mai multe puncte de vedere; daca cineva te contrazice, nu inseamna ca are dreptate sau nu. Priveste ideea si obiectiv si subiectiv. Gandeste-o. Si ajungi la o "concluzie". Si chiar daca momentan mergi pe ideea respectiva si pe viitor iti schimbi parerea, nu inseamna ca "sigur pacatuiesti". E discutabila treaba. Nu spun ca e sau nu e un pacat. Spun ca fiecare considera cum crede, ce crede etc.

| RAY a răspuns:

Nu,nu scrie in biblie ca ar fi, daca esti casatorita desigur

| floringabor a răspuns (pentru RAY):

Foarte adevarat. Sexul este pacat daca este savarsit in afara casatoriei. Ce este intre sot si sotie nu este pacat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Răspund la categoria dragoste, că aici nu mă lasă roboțelul.

| mentholinks a răspuns:

Doar daca strangi din dinti cand il practici.

| Plato a răspuns:

Mediu spre bine-facut. laughing
Vazandu-ti poza, sper ca e doar o curiozitate. (Ceea ce e nasol oricum).

| Ineys a răspuns:

Cel mai mare pacat. Stii ce altceva este ( cel mai mare ) pacat? Cam tot din ceea ce facem noi zilnic.

Deci oricum ardem toti in Iad. Ce mai conteaza?

| Panamax a răspuns:

Pacatul exista doar in mintea indoctrinatilor.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Normal că nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, daca o faci intentionat, atunci da. Daaaaaar, daca te faci ca te impiedici si cazi cu gura in ea, de vreo 100 de ori asa, nu se pune, ca a fost un accident. laughing)))

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

Deci este sau nu un pacat mare?

| Mircea08 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Pacatele sunt lucrurile anormale pe care le face omul - sexul oral este un lucru normal?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mircea08):

Cine defineste normalitatea? Cu ce ma afecteaza pe mine daca vecinul face sau nu face sex oral cu nevasta-sa la el in casa/pe balcon/in masina/la iarba verde/treaba lui pe unde si cand? De ce as eticheta eu ce fac altii ca fiind normal/anormal atita vreme cit nu ma afecteaza? De ce as fi afectat de ce pareri medievale au altii? Sa inteleg ca normal e sa iti iubesti partenerul/partenera in proportie de 10-15%, nu mai mult. Doamne fereste sa ii sugi degetele de la picioare, sa o pupi in spatele genunghilor, sau sa o musti de c&r! As zice ca cel mai frumos si normal ar fi cu un cersaf gaurit care sa desparta partenerii, atingerea pielii celor doi cu exceptia zonei necesare procrearii e pasiune diavoleasca!

| Mircea08 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Tu ai intrebat daca sexul oral este pacat. Eu am spus ca pacatul este un lucru anormal si te-am intrebat dupa aceea daca sexul oral este normal, nu am spus eu ca este sau nu normal, te-am intrebat pe tine, pentru ca fiecare decide pentru el ce e normal si ce nu in functie de valorile la care se raporteaza. A fura e normal pentru un hot si anormal pentru un politist, si asta pentru ca se raporteaza fiecare la alte valori morale. Cei care tu spui ca au pareri medievale, si-au insusit de fapt alte valori, diferite de ale tale - le dai voie?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Mircea08):

Nu si-au insusit nimic, ci au fost de acord sa fie dresati. Analogia cu furatul e de rahat. Doi hoti afecteaza pe cei de linga ei daca fura. Doi care fac sex oral... sa fie sanatosi, atita vreme cit nu o fac in public, in fata copiilor proprii, sau in alte situatii nelalocul lor. De aia s-a ajuns la rusinea aia de referendum, pentru ca unii au "valori" care constau in a judeca pe altii conform unei carti de dresat masele conceputa cu doua milenii in urma.

| Andreeaioan115 explică (pentru GabiDumitrescu):

Deci este un pacat mare sau nu minietul?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Minietul? Observ ca suferi de oleaca de analfabetism functional, asa ca iti sugerez sa stai un pic strimb si sa incerci sa judeci drept: India are niste milenii in plus de spiritualitate in fata noastra. Ia vezi ce au descris ei prin Kama Sutra. E pacat sau nu? CE E ALA PACAT? Ceea ce o organizatie profund corupta foloseste pentru a te face sa traiesti cu o vina pe care nu o ai, asta e. Nu am nici o problema cu cei care cred intr-o forta divina/superioara noua. Tu daca ai fi dumnezeu, chiar te-ar interesa nimicniciile pe care le fac niste furnici cum sintem noi raportati la maretia universului/chiar si a planetei pe care traim? Daca cumva sa zicem ca ne-a creat un dumnezeu cum e descris de multe scrieri "sfinte", crezi ca sintem p0rn pentru el?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pacat mare ar fi daca nu-l faci :/

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

De ce spui asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

E fain, interesant, delicios si alte cuvinte pompoase, faptul ca unii zic ca-i pacat ma incanta si mai tare, ah

| GirlOnline81 a răspuns:

Daca arta este un pacat, atunci da.

| Plato a răspuns (pentru GirlOnline81):

Tu faci opere de arta? Asa pricepere?

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Plato):

Cu mult mai priceputa decat priceperea ta de a intelege ce am vrut sa transmitwinking.

| Plato a răspuns (pentru GirlOnline81):

In cazul asta, inseamna ca esti un adevarat om de geniu, un DaVinci in domeniu.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Plato):

Daca scopul tau a fost sa ma faci sa cred ca tu crezi ca pe tine te-a adus barza, ai reusit.

| Plato a răspuns (pentru GirlOnline81):

Credeam ca esti mai receptiva la umor.
Oricum, Biblia chiar zice ca sexul e pacat, cand nu e in casatorie. E pacat si sa te gandesti, tot Biblia zice. Chiar sa reproduc nu pot, dar daca vrei sa stii, caut pasajul.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Plato):

Stiu pasajul la care faci referire. Stiu, de asemenea, ca e foarte important ca toata lumea sa isi aminteasca ca Dumnezeu a creat sexul ca pe o expresie frumoasa de dragoste pentru cuplurile maritate. Dar ce face cineva care nu si-a gasit acel suflet pereche de care tu pomeneai intr-o alta postare?
Eu nu vad nimic amuzant in a ramane virgin/a o viata intreaga.

| Plato a răspuns (pentru GirlOnline81):

Asteapta sa-l gaseasca. Singur ramai doar daca vrei. Cineva ti-e predestinat si-l vei intalni la un moment dat, iar din lipsa de sex nu a murit nimeni, dar din cauza sexului au mai murit.
Viata ofera muuulltee alte satisfactii. Cat de gresit e sa atribui o prea mare importanta sexului. Traiesti doar cand ai viata sexuala activa, sau cum? Pana atunci esti mort, esti larva, hibernezi? Cu siguranta nu.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Plato):

Plato, ti-am mai pus candva aceasta intrebare, asa ca, nevrand sa risc sa fiu lasata cu ochii in soare, n-am sa te mai intreb inca o data daca esti casatorit.
Ma voi risca totusi, si o sa te intreb in schimb: Plato, esti virgin?
PS: Jur ca departe de mine gandul de a fi ironica. E doar o curiozitate, care sper sa-mi fie satisfacuta.

| Plato a răspuns (pentru GirlOnline81):

Inteleg ca in spatele acestei intrebari sta afirmatia cum ca, odata ce incerci, ti se va parea important. Mda, am mai auzit-o. Dar ar trebui sa inteleg ca raspunsul la intrebarea mea e "da"? E singura placere vietii? Daca tu consideri ca da, te sfatuiesc sa-ti revizuiesti gandirea.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Plato):

Cum te grabesti tu sa-ti dai cu ghicitul, presupunand ca sexul este singura placere a vietii mele sau crezand ca este. Raspunsul este nu, in ambele cazuri. Ceea ce cred cu tarie insa, este ca da: sexul iti mentine relatia vie.

Intr-o alta ordine de idei, Andreeaioan115, cu scuzele de rigoare ca noi (noi = Plato si cu mine) ti-am facut topicul vraiste, lumea practica sexul oral. Unii o recunosc, altii nu, dar indiferent de caz, daca tu esti cea din poza de profil, experimenteaza asta ( numai daca doresti s-o faci) peste cativa anisori.

| Andreeaioan115 explică (pentru GirlOnline81):

De unde stii ca lumea practica sexul oral? Majoritate fetelor spun ca asta este ceva scarbos.

| sadrian46 a răspuns (pentru Plato):

Spui că din lipsă de sex nu a murit nimeni.
Citește - De la noi la Cladova- de Gala Galaction.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Biblia zice ca e bine sa te abtii d e la sex Dacã vrei sa te "luminezi" sa te duci in pesteri sa postesti si sa meditezi incât sa-l cunosti pe Domnezeu. Pentru ca din cate stiu e atot bun nu judeca pe nimeni, nici criminalii.
Dacã vrei sa traiesti ca un om normal, ei bine supravietuirea e pe primul loc si placerea sexuala face parte din ea.

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, cu sotul/sotia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Plato):

Te abti pânã la sot/sotie laughing
Pãi atunci te-ai abtinut degeaba, ori toatã viata, ori deloc.winking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Între ce spun ca baga in gura si ce baga de fapt in gura e diferenta mareeeeee

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sper ca raspunsul tau e cu mai multe intelesuri, li se bagã credintele pe gât?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Presupun ca asta functioneaza doar la cele care înghit happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu mie mi se pare ca sunt usor influentabile.
Presupun ca ne place sa detinem o femei, s-o tinem in lesã. De aceea e pãcat.
Dar nici lupoaica nu-i bine ca mananca tot ce prinde.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți par influențabilă?
Păcatul variază in funcție de tipul de lesa pe care îl folosești.
Lupoaica poate face o excepție pentru stăpânul/sclavul ei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, sunt doar cu capul in nori.
Cum poti sa gândesti asa?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mda,si eu ma întreb ce e in neregula cu mine
Sa-mi zici dacă ajungi la vreo concluzie

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Scarbos e si sa pupi icoane, dar o gramada o fac. Doar ca icoanele le pupa la vedere, sexul oral tine de viata ta privata. Pacat? Ce e de comun acord intre parteneri si le aduce placere e arta, cum zicea un coleg mai sus. Conceptul de pacat e pentru a tine credinciosii frustrati, saraci, si usor de manipulat.

| GirlOnline81 a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Nu și toate celelalte fete care gasesc sexul oral ca pe un act intim.

| Andreeaioan115 explică (pentru GabiDumitrescu):

Multe fete fac oral?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Oralul e ca masturbarea, imparte oamenii de ambele (sau mai mult de doua, conform ultimelor teorii, lol) sexe in cei care o fac si cei care nu recunosc ca o fac. Aia care chiar nu o fac deloc sunt cantitate neglijabila.

| OrdanKarris a răspuns:

Scoate crucea de la gat ca sa fi sigura ca nu faci pacat. Dupa ce termini si te stergi la bot, iti pui crucea la gat inapoi si nu s-a intamplat nimic. La o adica poti face si o cruce si sa spui sarut-mana pentru masa. Bogdaproste! happy

| AVAAVA a răspuns:

Depinde.
In afara căsătoriei, cu siguranță este.
In căsătoriei, dacă nu este vulgar, și face parte din cadrul preludiului, ca și sărutul, posibil sa nu. Depinde și cum privești lucrurile, dacă simți ca este păcat, atunci este.
Nu se specifica acest aspect, dar dacă tot îl faci, sa nu fie făcut cu vulgaritate, sa facă parte din acea unire "tantrica".

| Nicolae_Vasile_1977 a răspuns:

,,,e mare pacat fiindca (iubirea)*e de mai multe,feluri; iubirea+pura+divina,care vine de sus de la,Creator iar cea lumeasca,murdara, spurcata, care e de la ispititor! Draga; Iubirea, e un lucru+sfant! Cazut din inaltul cer la noi pe, pamant!