| alexalx1234 a întrebat:

Si la facultate exista cazuri de bullying?

Răspuns Apreciat de Editori
| Nume6 a răspuns:

La facultate datorită maturităţii să zicem așa pe adolescenti care deja sunt femei si barbati, incepe sa ii preocupe mai mult viata economica (se gandesc la job ul pe care il vor avea in viitor si invata mai mult), amoroasă(se gandesc sa se casatoreasca si sa isi intemeieze o familie cu copii), socială(sa isi faca cat mai multi prieteni decat sa dea cu coarnele în oameni adică cum ar fi colegi) și distractiile de asemenea ii intereseaza datorita libertatii mult mai mari pe care o au. Plus ca se trezesc singuri intr-un oras asa mare fara mami si tati unde devin mai responsabili si nu le mai arde de bullying, ci cum sa supravietuiasca de pe o zi pe alta, cum sa creeze bani si cum sa isi consume banii. Multi muncesc si se duc si la facultate invata sa isi faca singuri de mancare cand in viata lor nici un ou in tigaie n-au facut, ii preocupa mai mult aspectul fizic si igiena deoarece iau contact cu multi necunoscuti si mai impart si camera de camin cu colegii. Sunt responsabili de asemenea si cu lucrurile personale sa nu le fie furate sau sa si le piardă sau sa faca curat in camera, sa isi spele hainele. In concluzie, devin mai responsabili. Cazurile de bullying sunt cam rare(părerea mea). Toate cele bune!

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Există cazuri dar mai rar.

| Nemessys a răspuns:

Mai rare, dar da. Ma refer la cele fizice, ca cele verbale sunt mai multe, dar si umilinta + respingere

| aimullah123 a răspuns:

Se presupune ca nu ar trebui sa existe cazuri de bullying la facultate. Sa iti explic de ce.
Aceste particularitati caracteriale precum agresivitatea, apar mai ales pe fondul unei imaturitati firesti, specifice copilariei si adolescentei si ca urmare a unui eveniment grav sau accident produs in dezvoltarea personalitatii.

| thereisnothingleft a răspuns:

Sunt foarte rare.