| Ihdsjfjsjsjfhfsjdjc a întrebat:

SIMT CĂ ÎMI VINE SĂ MĂ SINUCID!
Deci să vă spun ce mi s-a întâmplat: astăzi la ora 8:30 eu și cu mama a trebuit să mergem la școală pentru a completa fișa de admitere la liceu. Până aici toate bune. Înainte să plecăm mama a întrebat-o pe doamna dirigintă ce acte mai trebuie pentru dosarul de liceu. Printre ce a spus se numără și un certificat medical. Mama a spus să mergem atunci după el. De menționat este faptul că eu nu mi-am făcut vaccinul de 14 ani. Când am ajuns am spus că o aștept afară dar ea a insistat să intru și eu. Am intrat și eu doar că medicul de familie era afară și vorbea la telefon. Când ne-a poftit în cabinet eu am ieșit. După două minute mama a venit afară și mi-a spus să intru puțin. Am presimțit că trebuie să îmi fac vaccinul și am întrebat-o de ce. Ea mi-a spus că nu îmi poate face fișa dacă nu am vaccinul făcut. Eu i-am spus nu dar a tot insistat și am început să urlu că nu vreau. Atunci am luat-o la fugă până în partea cealaltă a orașului. În tot acest timp am avut atac de panică dar și după ce m-am oprit din alergat.
Întrebarea mea este următoarea: merită să fug de acasă? Am doar telefonul la mine. De atunci și până acum tot m-a sunat și m-am decis să îi răspund la un moment dat. A început să mă certe spunându-mi că am făcut-o de rușine, că îmi stric viitorul, că ea nu o să mă țină și că trebuie să mă angajez. Eu i-am spus că o să mă angajez și i-am închis telefonul. Am început să mă plimb pe niște dealuri mai îndepărtate de oraș în timp ce căutam locuri de munca. La un moment dat am găsit un post de spălătoare de vase în partea cealaltă a țării (pe litoral). Am sunat-o și i-am spus. Atunci ea a început să urle din nou la mine că de ce îmi bat joc de ea.
Ce să fac? Doar când intru într-un spital și dacă merg la cineva în vizită fac atac de panică. E obligatoriu să am fișa medicală în dosarul de liceu? Am înțeles că până pe 13 iulie trebuie terminat dosarul. Unde să plec? Nu am prieteni și nici rude!

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

Ce poveste, dar mai ales ce intriga. Practic totul a inceput de la o neintelegere. Din cate stiu, fisa medicala e intr-adevar necesara la dosar, dar fisa medicala trebuie eliberata indiferent daca ai sau nu vaccinul facut. Eu nu am mai facut niciun vaccin de la 3 ani si cu toate astea, in a 8-a, medicul mi-a eliberat fisa, pentru ca e obligat sa o faca.
Mama ta nu pare sa fie informata si daca nu o sa vorbesti cu ea, nici nu se va informa. Repet: fisa medicala ti se elibereaza oricum, iar niciun medic nu te poate obliga sa iti faci un vaccin. Gandeste logic, ca de-aia ai creier! In Romania invatamantul pana in a 10-a e gratuit si obligatoriu. Orice minor din tara noastra are dreptul la educatie. Oricare minor, roman, tigan, ungur, sas, turc; curat, murdar; sanatos, bolnav; vaccinat, nevaccinat. Daca fisa asta medicala s-ar elibera doar daca iti faci vaccinul, ar fi o fractura de logica si o contradictie constitutionala, adica ar fi ceva de genul:
Atat copiii vaccinati, cat si cei nevaccinati au dreptul la educatie, daaaaar noi nu eliberam fisa medicala daca esti nevaccinat si fara fisa medicala nu poti sa mergi la liceu. Intelegi? E o ruptura! Medicul de familie trebuie sa iti dea fisa medicala fie ca ai vaccinul facut, fie ca nu.
Legat de faptul ca ai fugit, nici nu ma mir ca maica-ta a zis ca ai facut-o de rusine. Totusi ai 14 ani! Nu spun ca trebuia sa faci vaccinul, dar de-aia ai invatat sa vorbesti: ca sa spui ce ai de spus, nu sa fugi. Puteai sa intrii in cabinet, sa voebesti cu doctorul, sa ii spui ca nu vrei sa faci vaccinul si aia era, ca niciun doctor nu o sa faca uj vaccin fortat unei persoane care are capacitatea de consimtamant. Sa pleci de acasa, sa te angajezi la spalat vase, la mare, sa iti ratezi viitorul (urasc expresia, dar cu 8 clase ai 99% sanse sa o duci rau) pentru ca nu exista o comumicare buna, imi pare rau, dar e inadmisibil.
Te duci acasa, spui ce ai de spus, o pui pe maica-ta sa se intereseze si va rezolvati problema.
Numai bine!

P. S:
1.Nu mai spune "simt ca imi vine sa ma sinucid" nici macar in gluma, nu e de glumit cu asa ceva.
2. Daca faceai un atac de panica, acum nu erai in stare sa scrii toata chestia asta. Asa ca esti ok! N ai facut niciun atac de panica.

| Ihdsjfjsjsjfhfsjdjc explică (pentru Adry05):

Mersi, dar medicul de familie spune că este obligatoriu și că nu îmi eliberează fișa dacă nu îl fac sad
Ce să îi spun să îl conving?

| Anonimus123anonimusfgggģgggg a răspuns (pentru Ihdsjfjsjsjfhfsjdjc):

Buna, din cate stiu eu nu este obligatoril pentru fisa ta sa ai vaccinul trecut si nici nu ar trebui sa fie. Aici este mana celor care conduc tara asta. Vor sa va oblige pe voi, cei din aceasta generatie, care nu aveti vaccinul facut sa il faceti acum, pentru scopurile lor ascunse. Voi sunteti cobaii lor. De cand cu epidemia asta, obliga multe lucruri ce au ca scop distrugerea populatiei. Sfatul meu pentru tine, daca esti majora si pentru mama ta e sa vorbiti calm inainte si sub nicio forma sa nu faci vaccinul. In alta ordine de idei, reactia ta nu a fost una tocmai obisnuita. Fii mai ponderata. Ar fi bine daca ai merge la un curs de dezvoltare personala ori la un psiholog bun. Ai nevoie sa inveti sa ai control, sa fii sigura si stapana pe tine. Multa bafta!?

| Notmyaccount a răspuns (pentru Ihdsjfjsjsjfhfsjdjc):

Ca te vei duce la colegiul medicilor, ca vei aduce televiziunea. Trebuie sa fiti putin mai fermi, cand aveti de-a face cu medici care se cred mici Dumnezei.

| IosefRazvan a răspuns (pentru Anonimus123anonimusfgggģgggg):

Omule ai retard mintal grav. Toți "teoriștii" ăștia cu ideile lor gen"vaccinu provoacă autism, ne controlează guvernu, etc" ar merita închiși în pușcărie pentru că ii pun și pe alții în pericol. Nu cumva crezi și ca pământul e plat, antenele 5g provoacă covid și etc etc?

| IosefRazvan a răspuns (pentru Notmyaccount):

1. Dumnezeu nu există, este făcut de proști pentru a urma un "lider"
2. Din moment ce au făcut atâția ani de facultate medicii, eu zic ca au idee despre ce vorbesc, nu zic ei așa aiurea. Bine, dacă o sa ai un copil, să nu cumva să îl duci la medic sau să ii faci vaccin, ca nu cumva să i se bage cip de covid controlat prin satelit sau să facă autism

| Notmyaccount a răspuns (pentru IosefRazvan):

1. Ce treaba are Dumnezeu in toata discutia asta? Eu nu imi amintesc sa fi implicat divinitatea in discutie.

2. A te vaccina, a ti vaccina sau nu copilul e o alegere proprie. Sunt copii care au ramas nenorociti pe viata de la un vaccin, sunt copii care au avut de tras o gramada dupa un vaccin si prin urmare sunt si parinti sceptici.
Daca vaccinul ar fi 100% sigur si s-ar face teste care sa asigure ca nu exista nici cel mai mic risc atunci cand faci un vaccin, bine-inteles ca nu ar alege nimeni sa nu se vaccineze, doar asa ca sa fie Gigi contra.
Mistoul asta de prost gust pe care il faci in totala necunostinta de cauza este jignitor la adresa tuturor persoanelor care au avut de suferit din cauza unui vaccin. Dar sincer, nu iti doresc sa aflii vreodata ce riscuri implica vaccinarea.
Multa sanatate!

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Wow, mare dramă, trebuie să faci un vaccin, nu știu cum te descurci cu o viață atât de groaznică.

| Alyra a răspuns:

Bună!
In primul rând, nu sunt la curent, probabil e ceva nou, dar eu nu am mai făcut un vaccin din clasa întâi. Și nu mi-a cerut nimeni.

Oricum, nu vreau să fiu rea, dar dacă îți este chiar atât de frică de un vaccin încât ai fugit de acasă ai o fobie gravă și ar trebui să mergi la un psiholog.

În orice caz, baftă!

| Eireann a răspuns:

Dar ce ai impotriva vaccinului? Intrebi asa de curiozitate. Iti e frica de o intepatura?

| DarkkShineeee a răspuns:

Ce ai in potriva cu un vaccin?