| anonim_4396 a întrebat:

Sincer, habar n-am ce o sa fac in viitor iar asta ma debusoleaza foarte tare. Sunt in ultimul an de liceu la arte, iar cand am venit in acest liceu, imi placea, ma pasiona, si lucram destul de mult. Din al doilea an a inceput usor usor sa nu ma mai pasioneze asa de tare. Problema nu ar fi aceea ca dupa liceu as putea merge in alta parte, da, dar eu nu stiu altceva sa fac pentru ca nu prea am pasiuni, deloc as putea spune, iar la noi nu prea se fac ore. La desen nici nu excelez, fac pregatiri peste pregatiri si nu cred ca voi intra nici la universitatea de arte. Ma gandeam ca daca ar fi sa intru la facultatea asta, prin absurd sa zicem, ca profesie habar nu am ce si unde as putea gasi. Pe deasupra mai sunt terorizata si de familie datorita faptului ca mama mea nu mai munceste si nu are cum sa ma intretina la scoala, in oras, deoarece eu locuiesc in alt oras ca sa pot face liceul aici, tatal meu imi trimite bani destul de rar, iar matusa mea imi scoate ochii ca imi plateste ea meditatiile si santajand-o sentimental pe mama cu anumite chestii. Eu nu ma pot angaja anul acesta pentru ca am de invatat destul de mult si ma straduiesc sa desenez din ce in ce mai mult ca sa intru la universitatea asta cu toate ca nu stiu ce viitor voi avea. Aveti vreun sfat?

Răspuns Câştigător
| Teo29 a răspuns:

Salutare, intra pe site-uri gen freelancer, poate iti poti oferi vreun serviciu acolo contra-cost si asa faci niste banuti simplu si de acasa.

Referitor la facultate, incearca sa vezi daca pasiunea ta spre arte, design, este la fel de mare iar daca s-a cam stins atunci orienteaza-te spre altceva.

E pacat in viata sa faci lucruri si scoli care nu iti plac, va fi greu si vei lucra o viata intr-un domeniu care sa nu te pasioneze.
In opinia mea, daca ti-ar placea cat de putin, orienteaza-te spre o postliceala sanitara sau ca asistent farmacie. Se castiga bine si in afara, dar si in tara in spitale ( au salarii de 6000 lei...)

Daca nu, cauta pe net toate profilurile la facultati si gandeste-te ce ti s-ar parea interesant de studiat, eventual dupa vei putea sa si lucrezi undeva cat studiezi.

Succes, si daca doresti, mai scrie-mi in privat happy