| Shadow136o a întrebat:

Sper sa fie bună categoria, dacă nu, aia e!
Salutare! Am ținut mult sa postez asta... poate trebuia sa o fac acum câteva luni, dar iată ca a venit momentul. În primul rand, am 16 ani, sunt băiat, iar problemele mele sunt următoarele...
Ma simt singur, trist, melancolic, plictisit mai tot timpul.
In trecut, eram genul de persoana care se atașa foarte repede de fete. Am plăcut foarte multe fete, pe atunci eram un copil mai mic. S-a întâmplat ca în clasa a 8 a să plac pe cineva, acea persoană îmi era foarte draga. În timp ce eu stăteam după ea, ea statea după "un golan" sa zic asa, în sensul ca o lua la mișto. Eu nu faceam asta și practic, am fost refuzat. A urmat clasa a 9 a, unde pot sa zic ca voiam neapărat relație. Am cunoscut o fata care am plăcut-o puțin la început dar după mi-a trecut dar s-a ținut puțin după mine..la un moment dat, mi-am dat seama ca nu este asa fain sa ai relație. (Asta este ce a fost in trecut). Am fost de atâtea ori refuzat..refuzuri peste refuzuri și simt ca nu îmi pot face relație, ca nu atrag pe nimeni și poate chestia asta cu relația nu e pentru mine...
Acum...in prezent, ma simt foarte singur, trist, melancolic, etc și toate chestiile astea se întâmplă de cele mai multe ori seara. Când cineva ma întreaba "Bai când îți faci și tu o relație?" eu răspund cu "Da-o-ncolo de relație", pana și părinții mei îmi ziceau chestii de genu, dar undeva în adâncul meu, poate as avea nevoie de cineva. Din cauza trecutului și a reținerilor mele, eu nu pot sa ma fac fericit. De multe ori îmi spun "E mai bine cu prietenii din copilărie", și poate asa este. Nu pot ieși cu o fata pentru ca nu pot sa îmi las prietenii cu care mi-am făcut amintiri, e greu. Nu sunt tot timpul trist. La școală ma comport ca ultimul prost, fac lumea sa rada, dar când ajung acasă, sunt un melancolic și un "overthinker". Nu știu ce sa mai fac. Butonez telefonul dar nu am ce. Ascult aceleași melodii aproape in fiecare seara, etc.
Ma simt pierdut. Vreau sa îmi dati niște sfaturi, sa vad ce ziceti și dacă mai trece cineva prin asta.
Mulțumesc! Seara faina și aveți grija de voi!

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai 80 de ani?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Ai 16 ani, este normal sa ai astfel de ganduri.
Citeste Eckhart Tolle - "Un pamant nou". (sigur se gaseste si in format.pdf pe internet). O sa iti raspunda la aproape orice astfel de intrebare.

| Celcestietot a răspuns:

Salut! Ar trebui sa mai incerci sa faci rost de relatii, nu sa te opresti aici. Ai suficient timp la dispozitie si este imposibil sa nu te accepte cineva. Cu o atitudine normala (sau chiar nu - adica sunt cupluri unde femeii ii place sa fie stearsa pe jos laughing ) vei avea parte de una si suferinta ta se va termina. O seara buna!winking

| Emma30555 a răspuns:

E bine ca ai prieteni ca ești sociabil, cred ca majoritatea adolescenților trec prin perioade de tristețe din diverse motive, în timp problemele astea se vor ameliora, vei mai capătă experienta și poate vei înțelege mai bine lucrurile și natura umana și ți va fi mai ușor și cu relațiile, ai abia 16 ani eu cred ca ai destul timp pentru fete

| Shadow136o explică (pentru Emma30555):

Nu sunt trist din cauza ca nu am relație, ma simt singur.dar mulțumesc oricum!

| MValentin a răspuns:

In primul rand starea pe care o ai tu acum este una trecătoare si cand o sa fi mai mare o sa simti perioada atare,, cringe,,.
Ai putea incerca sa te opresti din a gandi asupra lucrurilor ce le faci sau ce le simti, fi spontan si oarecum indiferent si oricând o sa ti se deschidă,, porti,, si domenii de interes.
Acum faptul cu fetele e mai greu, oarecum. Ai putea incerca sa iesi cu prieteni, sa fii tu. Sa cauti persoane ce au activitati asemănătoare si daca nu, aia e! Tot ce e al tau e pus deoparte.
Si cel mai important:
Prin relatie castigi fericire, nu prin fericire o relatie (ceva de genul prin iubire faci un copil nu prin copil faci iubire).
Stiu ca suna ciudat, dar nu fi mereu fixist spune si tu,, aia e,, daca te refuza unele, nu o s-o faca toate. Doar lasa timpul sa treacă, fa te plăcut macar neutru si vei vedea ca va fi mult mai bine usor usor

| butterflyrose810 a răspuns:

Stai linistit si eu acum 1 an eram disperata sa imi fac o relatie, am fost refuzata de foarte multi baieti, am inceput sa imi pierd increderea in mine si am vrut sa ma schimb, mi-am zis ca sigur problema e la mine si daca ma schimb o sa ma placa macar un baiat. Asa ca in timpul carantinei am inceput sa fac sport, sa am grija cum mananc, sa imi imbunatatesc modul de a gandii si a inceput sa imi placa ce vad, ma iubesc mult mai mult ca inainte si ma bucur ca mi-am consumat timpul imbunatatindu-mi propria persoana, nu mai simt ca vreau relatii, sunt multumita de mine, ma simt foarte bine singura si acum stiu ca sunt baieti care imi dau tarcoale laughing). Cheia este sa te iubesti pe tine insuti si sa stii sa fi fericit si singur. Bafta.