| TeoPT a întrebat:

Sper sa puteti citi tot.
Sunt mai stresat ca niciodata.

Sunt clasa a VIII-a. La fel ca toti cei care au trecut prin asta, o sa dau examen la romana si matematica pentru admiterea la liceu. Incurajat mereu de faptul ca am fost ales anul trecut drept un fel de sef de promotie la clasa a VII-a, pentru cea mai mare medie din scoala pe clasele V-VII (9, 97) si de faptul ca sunt printre cei cu cele mai mari note din clasa, niciodata nu m-am gandit ca voi intampina vreo greutate mare in intrarea la liceu. In orasul meu (Constanta), media minima de admitere pentru cel mai bun profil din oras este 9.80, si culmea, tocmai acolo vreau sa ajung. Toate bune si frumoase, pana a trecut vara si am inceput scoala. Am aflat cum o sa dau admiterea la liceu, chestii, trestii, la o saptamana dupa incheierea anului scolar. Am aflat cum se va calcula media de admitere la liceu,(media aritmetica a mediei claselor V-VIII si a mediei notelor la examene). Atunci am realizat ca nimic nu are sa fie frumos in acest an. La romana, e enorm de recapitulat. Cu matematica e mai lejer, mai ales ca avem o profesoara mult mai buna ca la romana si mereu am avut o inclinatie spre real. Problema este ca, cu atata materie de recapitulat (toate textele studiate in clasele V-VIII la romana, analize, caracterizarea personajului, trasaturile genurilor literare etc.), multi dintre ceilalti profesori (geografie, fizica, engleza) au pretentii de la noi, ca vai, suntem cea mai buna clasa din scoala, vom da si teza la geografie/istorie, si teza la romana si matematica pe langa examenstraight face Ma tot gandesc: de unde atata timp sa le fac pe toate? Plus niste emotii coplesitoare, egal un mare stres zilnic. Nici nu am facut 2 zile de scoala, parca ar fi trecut doua luni. Iata ca realitatea mi se arata impunatoare in fatastraight face Peste tot in jurul meu aud numai "o sa fie un an greu" "o sa fie un an dificil", ma simt mai prost ca niciodata. Cu toate notele mele mari, si media mare, tot nu cred ca pot face fata. Inainte niciodata nu m-am gandit la intrarea la liceu, uite ca acum nu exista minut de la Dumnezeu in care sa nu ma gandesc la asta. Tot ma gandesc ca trebuie sa iau note cat mai mari la examen, daca iau la ambele sub 9, sau macar la una, sunt terminat pe viata. Uitati de exemplu: sa zicem romana 8, 50, mate 9, 50. Media la examene 9. Plus 9, 98 sau 9, 99 (nu ma las pana nu iau media 10 si in clasa a 8a), impartit la 2 egal 9, 49. Sunt terminat. Nu vreau sa dau la stiintele naturii sau alte din-astea... As vrea sa imi pastrez calmul, sa imi tot repet ca nu pot sa cad acum, cand am ajuns asa departe. Dar tot ma face sa ma gandesc la ce se poate intampla, eu niciodata nu am fost genul de tocilar, sa stau toata ziua sa invat. Invat foarte rapid si iau note foarte mari. Stie cineva vreo metoda sa scap de tot stresul asta, stiu ca nu e sfarsitul lumii dar nu mai suport presiunea.straight face

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Dragul meu, imi aduci aminte de baiatul meu! Ai reusit sa scrii cel mai frumos si emotionant mesaj dintre toti adolescentii Ai o exprimare elevata, frumos prezentata, corect din punct de vedere gramatical, ceea ce denota ca esti cu adevarat un copil de nota zece. Ce ma surprinde (placut) pe mine, este faptul ca tocmai copiii buni isi fac astfel de probleme.Pe cei de nota 7 nu o sa-i auzi discutand de seriozitatea examenului de admitere. Stai linistit, vei intra cu siguranta la liceul dorit. O data ce tu ai invatat temeinic, chiar daca ai uitat (firesc de altfel), o sa-ti reamintesti totul. La examen, subiectele sunt mai generale, nu trebuie sa stii totul la perfectie. Bine ca esti bun la matematica, aceasta-i " puntea suspinelor". Si ca sa te linistesti, din cate stiu eu, media se calculeaza:2xmedia scolara+nota examen/3.Vei reusi cu siguranta! Ai sa ma cinstesti la vara! Cu un Cappy-de ananas! S-afacut?

6 răspunsuri:
| TeoPT explică:

@[:X]₭Ī₦ƉĒṜ[drooling]
Da, dar s-a schimbat modalitatea de testare. In fine, stiu ca n-ar trebui sa ma aprind asa, dar oricine are emotii. Am mai participat eu la concursuri si olimpiade, dar niciodata nu am avut sentimentul asta.

| CudiDaKid a răspuns:

Nu-ti face griji pentru examene.asa am fost si eu [acum sunt a 9a big grin] eram foarte stresata ca o sa am mult de invatat, dar daca ai invatat bine pe parcusul celor 3 ani. o sa ti sa para foarte usor pe langa asta subiectele sunt foarte usoare( la mine a fost mai usor ca la tezalaughing) Oricum nu te stresawinking

| HeartBeat_5869 a răspuns:

Hei.
Si eu sunt tot in aceeasi situatie(apropo, felicitari pentru rezultatele obtinute) sunt tot in clasa a 8a, deci si pe mine ma asteapta acele examene. Intr-un adevar, este o situatie stresanta, deoarece si eu am pretentii pentru note cat mai mari, si pentru intrarea la un liceu cat mai bun.
Incearca totusi, sa incerci sa te relaxezi(chiar daca poate nu e posibil) sa te gandesti ca totul va fi bine, si cum ai zis si tu, daca ai ajuns pana aici, trebuie sa continui.
Imi cer scuze daca raspunsul meu nu e deloc folositor, imi pare rau ca am vazut atat de tarziu intrebarea, dar totusi iti urez bafta la examene, note cat mai mari, si toate cele bune.
Inca o data :Mergi mai departe.Totul va fi bine!
Bye Bye!

| corinutza43 a răspuns:

Si ai intrat unde ti-ai dorit?

| TeoPT explică (pentru corinutza43):

Da. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru TeoPT):

Omfg, ce stalkerit ești! Combo x2 de întrebări vechi!
Btw, frumos răspunsul premiat. big grin