| CRETZULINAA_9710 a întrebat:

Spuneti'mi niste texte frumoase despre matematica, va rog... funda +vot la toti:X

1 răspuns:
| Kindly a răspuns:

Cand legile matematicii se refera la realitate, atunci ele nu sunt sigure. Daca sunt sigure, nu se refera la realitate.

Invatand matematica, înveti sa gandesti.

Esenta matematicii nu este aceea de a face lucrurile mai complicate, dar de a face lucrurile complicate mai simple.

Matematica este o limbă şi o ştiinţă.

Matematica e un tărâm pe care mulţi umblă, foarte mulţi ştiu şi de ce, mulţi încotro, nimeni, de fapt, de ce aşa. Cred că de vină e raţionamentul pas cu pas care ne face să deducem că unele lucruri chiar au o logică şi aceast...

El a devenit poet. Pentru matematică avea prea puţină imaginaţie.

etcc.