| VζŠё ¢ΦLô®α†€ a întrebat:

Spuneti-mi si mie cate limbi se vorbesc pe glob si pe continentul nostru europa happy mersi fundita
dati direct raspunsu

Răspuns Câştigător
| AshuraElric a răspuns:

Intre 5000 si 10000 de limbi, nu exista un anumit numar de limbi, sunt multe triburi "nedescoperite"din punct de vedere lingvistic, oricum cea mai vorbita este mandarina (in Asia)la noi in Europa se vorbesc cred ca intre doua sute si trei sute de limbi (se formeaza tot felul de triburi sau organizatii cu limbaj "secret")e prea complicat sa spui numarul exact, numai japonia are trei alfabetehappy

2 răspunsuri:
| GyeBaek a răspuns:

Multe limbi dar de baza e ingleza, si spaniola ar fi daca te duci in america de sud.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns: