| RockAddicted a întrebat:

Spuneti-mi si mie niste carti interesante care v-au placut(as prefera de dragoste sau cv cu o intriga puternica.Nu vreau carti cu varcolaci, cu vampiri sau cu monstrii, vreau carti clasice daca pot sa spun asa)

Răspuns Câştigător
| MimiValik a răspuns:

Salut. Nu demult am citit o carte de gen thriler ("Obiecte ascutite" de Gillian Flynn) si mi-a placut foarte mult incat nu vroiam sa se termine cartea aceasta. Aici merge vorba despre Camille Preaker, o tanara ziarista cu trecut in autoflagelare, care este trimisa in orasul natal din statul american Missouri, pentru a face un reportaj despre asasinarea unei fetite si disparitia alteia. Ajunsa aici, trebuie sa faca fata trecutului groaznic, dar si prezentului, printre care o mama distanta si zeflemitoare, o sora vitrega de treisprezece ani, precoce si insolenta, care pluteste intre droguri, sex si abuz emotional, dar si un criminal in serie ale carui victime mutilate scot la iveala amintiri intunecate. Atat personajul mamei, marcat de o detasare glaciala si de o senina stare de negare a realitatii, cat si cel al surorii vitrege, sarcastic, cinic si chiar malefic, reusesc foarte des sa-i inghete sangele in vene cititorului. Atrocitatea povestii creste treptat in intensitate, creandu-se multiple iluzii si variante, pana la finalul socant, terifiant si memorabil. Cartea merita citita. Sper sa-ti placa. happy

| RockAddicted explică (pentru MimiValik):

Mersi chiar vroiam o carte ca asta laughing

1 răspuns: