| Zebi a întrebat:

Spuneti-mi niste titluri de carti pentru adolescenti big grin! cam 12-16 ani

Răspuns Câştigător
| tyana a răspuns:

Elevul Dima dintr-a saptea(e amuzanta si personajul principal e apropiat varstei). Ciresarii(roman de aventura, are multe volume dar m-a tinut cu sufletul la gura la 12 ani). Ocolul pamantului in 80 de zile (de Jules Verne)-o carte destul de captivanta, Legendele Olimpului (daca nu le-ai citit pana acum fa-o caci nu ai ce pierde-din contra iti imbogatesti cultura generala). Si ar mai fi multe dar nu vreau sa te bombardez prea multtongue.Totusi nu ma pot abtine sa nu iti mai recomand una:Singur pe lume de Hector Malot.big grin

14 răspunsuri:
| anss23 a răspuns:

Harlan Coben-Padurea.Am citit-o si mi-a placut foaaaarteee foarteee mult.

| L a răspuns:

Una de 16:Jurnalul erotic al unei adolescente de 16 ani happy, Secretele baietilor, Secretele fetelor, Fata fantoma, Te iubesc happy

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

De exemplu, si iti va fi de folos si la scoala: "Maitreyi", de Mircea Eliade.

| camelia1812 a răspuns:

Regina gafelor/meg cabot.este exceptionala

| miauu a răspuns:

Cele de la editura chic
romanu adolescentului miop
de psihologie
bafta:*

Răspuns utilizator avertizat
| pisicutsa a răspuns:

Mmmdea... tu ce nici o data nu fesesei la biblioteca sau ce? nu te da de gol omule crestin! ok, iti ofer asta sansa sa cunosti macar ceva nou si destept: M. Eliade"La tiganci","Maitreyi" I. Budai Deleanu " Tiganiada" B.P.Hasdeu "Razvan si Vidra", "Micuta" L.Rebreanu "Ion","Ciulendra" M.Preda "Cel mai iubit dintre paminteni" C.Petrescu "patul lui Procust" N. Dabija "Ociul al treilea" "Dreptul la eroare" apoi mai sunt si din alte tari scriitori ca ex : Moliere "Avarul" Voltaire "Candide" Goethe "Faust" P.Bysshe Shelley "Prometeu descatusat" Victor Hugo "Mizerabilii" A. S. Pushkin "Evghenii Onegin" Stendhal "Rosu si negru" Prospere Merime "Carmen"... rupele! succes

| M.G.R a răspuns:

Jules Verne (cam tot), Maitreyi (Mircea Eliade), Moara cu noroc ( Ioan Slavici), Ion ( Liviu Rebreanu )

| justme_4288 a răspuns:

Pantalonii calatori de Ann Brashares [crede-ma ca o sa iti placa :X]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei sa-ti construiesti un caracter adevarat, armonic care sa te duca spre normalitate si fericire acceseaza: www.tineri-fericiti.ro

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Capitan la 15 ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Jules Verne(Insula misterioasa, 20000 de leghe sub mari etc), Daniel Defoe-Robinson Crusoe...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Una care mi-a palacut... in afara de cele scrise mai sus: fete, tobe si placinta periculoasa. e despre un adolescent si fratele lui bolnav de leucemie... merita happy

| funkiehair a răspuns:

Pffff`. ce carti pentru scoala iti dau astia=]]]].....eu am ceva mai interesant decat niste cartii pentru scoalahappy... Goosebumps, Tara Duncan, Jurnalele Vampirilor, Aventurile fetelor W.i.t.c.h.
etcbig grin